ZN.SK
Kostol Zábrež, skanzen Orava

Drevený kostol zo Zábreža v Oravskom múzeu v Zuberci

Drevené kostolíky preslávili východné Slovensko aj vďaka vplyvu Rusínov. Lenže drevený kostol majú aj v Žiline, alebo v oravskom skanzene kostol zo Zábreža.

Drevené kostolíky sú historickým pokladom východného Slovenska, no nájdeme ich aj na severnom Slovensku. Nemajú možno niekoľko zvoníc a zložitú krásnu architektúru tak, ako chrámy východného obratu, no predsa majú svoje osobitné čaro. Jedným z nich je kostol zo Zábreža, ktorý sa dnes nachádza v Múzeu oravskej dediny v Zuberci. Veľmi pekný kostolík svoje čaro ukrýva vo svojom vnútri.

Kostol Zábrež, skanzen Orava

Drevený kostol sv. Alžbety zo Zábreža
Pôvodne stál v obci Zábrež a vznikol zrejme v 15. storočí. Postaviť ho zrejme mohli z dreva kostola vo Veličnej, kde stavbu nahradili murovanou. Z vonka vyzerá stavba jednoducho, ale najzaujímavejším lákadlom je bohato zdobený strop plný ornamentov kvetov a rôznych vzorov. Zaujímavá je kamenná krstiteľnica a hlavný oltár zo začiatku 19. storočia, ktorým doplnili pôvodný renesančný z roku 1646.

Kultúre a múzeám sa venujeme aj na našom čisto kultúrno-vedeckom portáli KULTURNO.SK

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu