Aktualizované: Na StartLabe, na ktorom môžu Slováci podporiť projekt, alebo financovať rôzne zbierky, spustilo v októbri vydavateľstvo Dajama projekt podpory trojice kníh. Trilógia Temné Slovensko ponúka tri rôzne knihy, ktoré sú venované temnej histórii a miestam, ktoré na Slovensku s tragédiami a zločinom máme. StartLab ako crowdfundingový portál, umožňuje vybrať mieru podpory výberom konkrétneho balíčka. Kúpiť si tak môžete jednu knihu z trojice za 20 EUR, alebo všetky tri za 60 eur, prípadne dva tieto sety za 110 eur. Obsahovo mimoriadne zaujímavé publikácie môžu byť výrazným obohatením knižnice nadšenca, ktorý rád spoznáva Slovensko. Tieto knihy totiž umožnia spoznať ho cez trochu inú metriku, ako cez folklór, prírodu, či hrady a zámky. Na konci októbra sa nakoniec vyzbierala cieľová suma potrebná pre počiatočné náklady. Projekt tak dorazil do úspešného finále.
(Aktualizované) TIP: Kniha je v predaji v každom dobrom kníhkupectve: napríklad bux.sk | martinus.sk | PantaRhei
Temná história a temné udalosti
Prvá kniha trilógie Miesta zločinu a tragédií pochádza od Tomáša Galierika, kulturológa, špecialistu na netradičné podoby turizmu a nadšenca filmu, ktorý pred časom vydal už dve knihy v sérii Filmové miesta. Tentoraz sa venuje rozsiahlej téme popravísk, šibeníc, inkvizície, životu katov ako vykonávateľov popráv, ale aj ďalším udalostiam. Mapuje Slovensko a pohľad na pozostatky miest, kde sa popravovalo a trestalo. Zachádza aj na miesta, ktoré sa spájajú s tragédiami v súčasnosti. Miesta zločinov, vrážd, ale aj celkom iných druhov tragédií. Napríklad takých, pri ktorých boli nútení opustiť svoje domovy celé ulice, alebo celé obce. Ďalšie dve knihy mapujú bojiská a vojnové udalosti na Slovensku a podpísal sa pod nimi Ján Lacika.
Záujemcovia o podporu na platforme StartLab mohli počas októbra prispieť a prvý náklad celej trilógie a priamo si aj zakúpiť knihu.
Temný turizmus praktikujeme a nemusíme si to uvedomovať
Temným turizmom je reálne akékoľvek cestovanie, alebo turistika s cieľom vidieť, alebo zažiť miesta spojené s tragédiami, či inými negatívnymi udalosťami. V ňom pritom rozlišujeme aj čisto pietny turizmus. Z pietnych dôvodov navštevujeme cintoríny, kupujeme kvety a kahance. Zapaľujeme ich na miestach, ktoré sú spojené so smútkom. Rovnako tak ich zapaľujeme pre svojich blízkych. Nie sú nám ľahostajné miesta veľkých udalostí, nehôd, navštevujeme Osvienčim, Sereď, pamätníky a pripomíname si mnohé tragédie v jednotlivých obciach Slovenska, či celých regiónoch. Menej sa týmto miestam venujú odborné a populárno-náučné knihy. To mení práve táto trojica kníh, ktorá sa uchádza o priazeň čitateľov. Vďaka ich podpore je možné podporiť výskum a odhodlanie priniesť neobyčajné témy a pripomenúť, že aj tie sú súčasťou našich dejín.