Packeta (Zásielkovňa) nám už umožňuje posielať balíčky cez Z-box

Packeta (Zásielkovňa) nám už umožňuje posielať balíčky cez Z-box

Packeta, pôvodne známa ako Zásielkovňa, je obľúbenou zásielkovou službou, ktorá býva v mnohých eshopoch najlacnejším spôsobom dodania. Ak totiž doručovateľ nemusí obiehať jednotlivé domy, obtelefonovávať a chytať adresátov, aj to, miˇmo iné podmienky, prispievajú k lacnejšiemu doručeniu. Dlhší čas sme sa mohli spoľahnúť na sieť výdajných a podacích miest, kde nechýbal ľudský kontakt. Potom prišli výdajné boxy (Z-box) komunikujúce s mobilnými aplikáciami. Najnovšie sa pridala dosť zásadná služba, ktorou je možnosť odoslať vlastné balíčky práve cez Z-box. Vyskúšali sme si, ako služba funguje a vítame ju ako zaujímavé spestrenie toho, čo Zásielkovňa… pardón, Packeta ponúka.

Balenie balíka, zásielky

Odosielanie vlastných balíčkov cez Packeta Z-box

Pri posielaní vlastných balíčkov je na tom postup podobný ako pri vyzdvihovaní. V samotnom základe však potrebujete zmerať súčet strán (výška + šírka + hĺbka) a odvážiť zásielku. Delí sa na väčšie a menšie podľa váhy, taktiež sa tým odlišuje aj ceny doručenia. Tie so súčtom strán do 120 cm a váhou do 5 kilogramov nepredstavujú pre Z-boxy žiadne ťažkosti a sú akceptované zrejme všade. Cena doručenia takéhoto balíčka je 3,3 EUR. Zásielka so súčtom strán 150 cm už je nadrozmerná a cena doručenia je 5,40 € pričom táto zásielka môže mať max 10 kg. Ľahko takto pošlete balíček aj do Českej republiky a Maďarska, kde je cenová hladina 3,90 EUR alebo 7,40 EUR pre väčší.

1. Postup je jednoduchý. Začíname v aplikácii

V mobilnej aplikácií si vyberiete krajinu doručenia, typ balíka, následne potrebujete na adresáta tri údaje. Jeho meno, mobilné číslo a email. V treťom okne si vyberiete miesto doručenia. Je tak o dohode, aké miesto doručenia (Z-box, alebo výdajné miesto) si dohodnete s prijímateľom zásielky. To jeho si vyberiete práve tu. Následne v poslednom kroku vyberáte možnosti úhrady. Platba kartou priamo z aplikácie je rýchla, využíva známe rozhranie známej platobnej autority, takže nepredstavuje žiadne neznáme extrémy. Dôležité je krátke číslo, ktoré aplikácia zobrazí. Presne ho opíšte, vytlačte výrazným fontom, alebo neprehliadnuteľne zapíšte s ohľadom na znaky 1, I, L, 0, O tak, aby boli nezameniteľné a presné. Nalepte ich hore, aby boli dobre viditeľné.

2. Postup ak je Z-box pred vami

Prísť k Z-boxu si opäť žiada mať zapnuté Bluetooth, tak ako pri bežnom preberaní zásielok. Zapnete aplikáciu a zásielka, ktorá čaká na odoslanie, ponúkne tlačidlo na podanie. Vyberiete si spôsob podania (Z-box) a ten si pravdepodobne aj automaticky nájde, ak už pri ňom stojíte. Vyberiete následne typ zásielky v rámci rozmerov. Aplikácia totiž ponúka tri veľkostné varianty a preto je dobré mať v pamäti, ktoré strany majú koľko, aby ste mohli vybrať vhodný typ úschovného okienka. Férové je vyberať čo najmenší box, aby nemali iní ťažkosti s väčšími zásielkami a neboli odkázaní hľadať iné podacie miesto.

Aké výhody novinka prináša a prečo o ňom píšeme?

Zásielkovňa, respektíve Packeta, sa rozširuje a neustále uľahčuje prístup k online objednávkam. Najmä ak je takéto miesto prístupné aj po nočnej smene, alebo neskoro večer pri príchode z poobednej smeny. V prípade, ak chceme zásielky odosielať, dokážeme aj v nedeľu večer vyriešiť niekoľko nutných zásielok s ktorými počíta niekto na druhom konci republiky. Práve nedeľa, čas, keď si zväčša už každý vyzdvihol zásielku doručenú v piatok, bola v čase nášho testovania ideálnym časom.

Výhodou je nepochybne aj jednoduchosť a bezkontaktnosť a časová neviazanosť. Neskoro večer, prípadne aj v nočných hodinách je možné podať zásielky. Základom je poznať údaje, z ktorých stačí naozaj málo. Telefonický kontakt je však základ a je dôležité ho mať presný a správny. Odosielanie nepredstavuje žiadne komplikácie. Vyžaduje si len funkčný telefón, mobilné dáta aspoň na ten krátky čas pri boxoch. Aplikácia používateľa dostatočne celým procesom prevádza a na displeji sú tak jasné informácie. Po vložení zásielky sa len dobre presvedčte, že sa dvierka zatvorili a môžeme spokojne odísť.

  • Potvrdzujúci zjednodušený daňový doklad za úhradu kartou prichádza zhruba 20 minút po podaji.
  • Netestovali sme prípady zlého výberu veľkosti boxu a nutnosti zmeny priamo na mieste, prípadne iné chybové stavy.

Stručné porovnanie s DPD a GLS:

Výhodou je cena, ktorá pri tejto váhe predstavuje najlacnejší spôsob odoslania balíkov (sú súčtom dĺžky, výšky a šírky) po Slovensku. Cenovo je blízko DPD (V rámci malého balíka je to 3,60 EUR. Malý znamená max jednotlivé rozmery maximálne 55x35x20 a váha do 3 kg. Umožňuje zasielanie aj do Alza boxu). Prípadne GLS (4 EUR najlacnejšie doručenie malého balíka so súčtom šírky, výšky a dĺžky do 89 cm = veľkostná kategória XS. Taktiež doručenie do výdajného Balíkomatu prináša ešte zľavu -0,39 Eur.). No obe služby najnižšiu cenu ponúkajú pri podaji v otvorených partnerských prevádzkach, ktorých nie je veľa. Alebo sa zásadne mení odstupňovaná cena podľa veľkosti.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.