ZN.SK
Balenie balíka, zásielky

Packeta (Zásielkovňa) nám už umožňuje posielať balíčky cez Z-box

Packeta umožňuje odosielať vlastné balíčky cez Z-box. Chce to len splniť niekoľko jednoduchých pravidiel a krokov. Cena aj čas sú priaznivé.

Packeta, pôvodne známa ako Zásielkovňa, je obľúbenou zásielkovou službou, ktorá býva v mnohých eshopoch najlacnejším spôsobom dodania. Ak totiž doručovateľ nemusí obiehať jednotlivé domy, obtelefonovávať a chytať adresátov, aj to, miˇmo iné podmienky, prispievajú k lacnejšiemu doručeniu. Dlhší čas sme sa mohli spoľahnúť na sieť výdajných a podacích miest, kde nechýbal ľudský kontakt. Potom prišli výdajné boxy (Z-box) komunikujúce s mobilnými aplikáciami. Najnovšie sa pridala dosť zásadná služba, ktorou je možnosť odoslať vlastné balíčky práve cez Z-box. Vyskúšali sme si, ako služba funguje a vítame ju ako zaujímavé spestrenie toho, čo Zásielkovňa… pardón, Packeta ponúka.

Balenie balíka, zásielky

Odosielanie vlastných balíčkov cez Packeta Z-box

Pri posielaní vlastných balíčkov je na tom postup podobný ako pri vyzdvihovaní. V samotnom základe však potrebujete zmerať súčet strán (výška + šírka + hĺbka) a odvážiť zásielku. Delí sa na väčšie a menšie podľa váhy, taktiež sa tým odlišuje aj ceny doručenia. Tie so súčtom strán do 120 cm a váhou do 5 kilogramov nepredstavujú pre Z-boxy žiadne ťažkosti a sú akceptované zrejme všade. Cena doručenia takéhoto balíčka je 3,3 EUR. Zásielka so súčtom strán 150 cm už je nadrozmerná a cena doručenia je 5,40 € pričom táto zásielka môže mať max 10 kg. Ľahko takto pošlete balíček aj do Českej republiky a Maďarska, kde je cenová hladina 3,90 EUR alebo 7,40 EUR pre väčší.

1. Postup je jednoduchý. Začíname v aplikácii

V mobilnej aplikácií si vyberiete krajinu doručenia, typ balíka, následne potrebujete na adresáta tri údaje. Jeho meno, mobilné číslo a email. V treťom okne si vyberiete miesto doručenia. Je tak o dohode, aké miesto doručenia (Z-box, alebo výdajné miesto) si dohodnete s prijímateľom zásielky. To jeho si vyberiete práve tu. Následne v poslednom kroku vyberáte možnosti úhrady. Platba kartou priamo z aplikácie je rýchla, využíva známe rozhranie známej platobnej autority, takže nepredstavuje žiadne neznáme extrémy. Dôležité je krátke číslo, ktoré aplikácia zobrazí. Presne ho opíšte, vytlačte výrazným fontom, alebo neprehliadnuteľne zapíšte s ohľadom na znaky 1, I, L, 0, O tak, aby boli nezameniteľné a presné. Nalepte ich hore, aby boli dobre viditeľné.

2. Postup ak je Z-box pred vami

Prísť k Z-boxu si opäť žiada mať zapnuté Bluetooth, tak ako pri bežnom preberaní zásielok. Zapnete aplikáciu a zásielka, ktorá čaká na odoslanie, ponúkne tlačidlo na podanie. Vyberiete si spôsob podania (Z-box) a ten si pravdepodobne aj automaticky nájde, ak už pri ňom stojíte. Vyberiete následne typ zásielky v rámci rozmerov. Aplikácia totiž ponúka tri veľkostné varianty a preto je dobré mať v pamäti, ktoré strany majú koľko, aby ste mohli vybrať vhodný typ úschovného okienka. Férové je vyberať čo najmenší box, aby nemali iní ťažkosti s väčšími zásielkami a neboli odkázaní hľadať iné podacie miesto.

Aké výhody novinka prináša a prečo o ňom píšeme?

Zásielkovňa, respektíve Packeta, sa rozširuje a neustále uľahčuje prístup k online objednávkam. Najmä ak je takéto miesto prístupné aj po nočnej smene, alebo neskoro večer pri príchode z poobednej smeny. V prípade, ak chceme zásielky odosielať, dokážeme aj v nedeľu večer vyriešiť niekoľko nutných zásielok s ktorými počíta niekto na druhom konci republiky. Práve nedeľa, čas, keď si zväčša už každý vyzdvihol zásielku doručenú v piatok, bola v čase nášho testovania ideálnym časom.

Výhodou je nepochybne aj jednoduchosť a bezkontaktnosť a časová neviazanosť. Neskoro večer, prípadne aj v nočných hodinách je možné podať zásielky. Základom je poznať údaje, z ktorých stačí naozaj málo. Telefonický kontakt je však základ a je dôležité ho mať presný a správny. Odosielanie nepredstavuje žiadne komplikácie. Vyžaduje si len funkčný telefón, mobilné dáta aspoň na ten krátky čas pri boxoch. Aplikácia používateľa dostatočne celým procesom prevádza a na displeji sú tak jasné informácie. Po vložení zásielky sa len dobre presvedčte, že sa dvierka zatvorili a môžeme spokojne odísť.

  • Potvrdzujúci zjednodušený daňový doklad za úhradu kartou prichádza zhruba 20 minút po podaji.
  • Netestovali sme prípady zlého výberu veľkosti boxu a nutnosti zmeny priamo na mieste, prípadne iné chybové stavy.

Stručné porovnanie s DPD a GLS:

Výhodou je cena, ktorá pri tejto váhe predstavuje najlacnejší spôsob odoslania balíkov (sú súčtom dĺžky, výšky a šírky) po Slovensku. Cenovo je blízko DPD (V rámci malého balíka je to 3,60 EUR. Malý znamená max jednotlivé rozmery maximálne 55x35x20 a váha do 3 kg. Umožňuje zasielanie aj do Alza boxu). Prípadne GLS (4 EUR najlacnejšie doručenie malého balíka so súčtom šírky, výšky a dĺžky do 89 cm = veľkostná kategória XS. Taktiež doručenie do výdajného Balíkomatu prináša ešte zľavu -0,39 Eur.). No obe služby najnižšiu cenu ponúkajú pri podaji v otvorených partnerských prevádzkach, ktorých nie je veľa. Alebo sa zásadne mení odstupňovaná cena podľa veľkosti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu