ZN.SK
Vyzdvihnutá zásielka

Pošta a zásielky nielen domov: Ako fungujú výdajné miesta?

Nemálo obchodov dnes okrem klasickej pošty a kuriéra využíva aj služby zásielkovní, alebo výdajných miest. Na Slovensku sa nám s týmto pojmom nepochybne spája…

Nemálo obchodov dnes okrem klasickej pošty a kuriéra využíva aj služby zásielkovní, alebo výdajných miest. Na Slovensku sa nám s týmto pojmom nepochybne spája Balíkomat, služba, ktorá je prevádzkovaná kuriérskou spoločnosťou In Time a stanoviská výdajných miest nájdeme kedykoľvek napríklad pri niektorých supermarketoch. Svoju výdajnú službu má aj prepravca Geis Parcel. Výdajné miesta sa momentálne nachádzajú po celom Slovensku v prevádzkach predajní EXI Sport a Super Zoo. Veľa krát pritom ide o obchody, ktoré sú otvorené v nákupných centrách aj počas soboty, nedele a večerov. Na trhu sa nám už viac ako rok udomácňuje aj služba Zásielkovňa. Niektorým obchodom umožňuje za minimálne náklady ponúknuť doručenie tovaru v rámci Slovenska, ale vzhľadom na ponúkanie služieb v materských Čechách je možné spojiť oblasť doručenia aj za hranice.

Vyzdvihnutá zásielka

Výdajné miesta z pohľadu obchodov

Zriadenie doručovateľského výdajného miesta v prevádzke, ktorá inak nemá veľa spoločného so zasielacou službou, tvorí minimálne náklady. Napríklad hodinárstvo, ktoré sa rozhodne zriadiť zo svojej prevádzky aj miesto vydávajúce zásielky konkrétneho predajcu, dostáva do predajne ľudí. Tí neprichádzajú kvôli jeho hodinám, no podstatné je, že sa o hodinách dozvedajú. Miesto si zvolili pri objednávke svojho tovaru zámerne tu, lebo ho majú dostupné a poznajú aspoň ulicu. To je zmyslom takéhoto výberu. Obchod si vie cez rozhranie v počítači overiť, že daný zákazník, ktorý prichádza, chce vyzdvihnúť konkrétnu zásielku. Obchod vie takémuto nie ešte vlastnému zákazníkovi ponúknuť aj svoju ponuku. No to nie je nikdy podmienka. Prevádzka obchodu sa však dostáva aj do mnohých obchodov ako miesta doručenia, kde je prevádzka viditeľná a môže tak na seba upozorniť. Výhody to má, hoci v prípade priveľkej popularity odberného miesta to vie aj zdržať.

Výdajné miesta z pohľadu zákazníka

Nestíhate poštu pretože otvára a zatvára presne tak, ako vy otáčate kľúčmi v práci. Super. Alebo len nestíhate riešiť kuriéra, pretože ste celý deň na stretnutí. Vedieť, že o ôsmej večer sa zastavíte na Zlatých pieskoch v konkrétnom obchode otvorenom ešte hodinku, je fajn. Najmä ak si tam viete nechať doručiť svoju zásielku, na ktorú čakáte a potrebujete ju čo najskôr. Ak vám výdajňa tohto typu ponúka aj výhodné poštovné, tak prečo nie? Záleží od obchodu a nastavení, či balného, ktoré je do zásielky a ceny dopravy pripočítané. Zákazník môže ušetriť a ak má bližšie nejaký ten obchodík, než poštu, alebo dokonca pochádza z Prešova a v Bratislave pracuje, akých je mnoho a majú problém so zásielkami na adresu na čierno prenajímaného bytu pána domáceho, použijú výdajné miesto. Tam stačí len občiansky preukaz, alebo kód z SMS.

A v konečnom dôsledku je to presne ten istý tovar, ktorý by vám inak priniesla pošta, alebo kuriér. Rozdiel je v tom, že ste si vybrali predajňu, kde sú skladovo aj technicky pripravení odovzdať vám váš balíček. Žiadna z takýchto služieb neumožňuje platiť kartou, keďže nejde o tržby danej predajne. Zásielky obchodov zasielané na dobierku sa uhrádzajú v každom prípade v hotovosti. Tie platené vopred sú bez ďalších starostí hneď vaše.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu