ZN.SK
Ladislav Škultéty - Gábriš

Najstarším vojakom bol Slovák Ladislav Škultéty-Gábriš z Mojtína

Celým menom Ladislav Škultéty-Gábriš je slovenskou osobnosťou svoou oddanosťou vojenskej službe. Neuveriteľných 81 rokov odslúžil a dožil sa na túto dobu úctyhodných 93 rokov.

Celým menom Ladislav Škultéty-Gábriš je slovenskou osobnosťou svojou oddanosťou vojenskej službe. Neuveriteľných 81 rokov odslúžil a dožil sa na túto dobu úctyhodných 93 rokov. Nie je dokonca stopercentne jasné, či je reálne najdlhšie slúžiacim vojakom na svete, alebo len jedným z niekoľkých. Keďže v jeho prípade ale môžeme hovoriť o reálne zdokumentovanej službe, v Európe ide o rekordmana a tým pádom je na čele rebríčka aj v rámci Slovenska.

Ladislav Škultéty - Gábriš

foto: https://majgemer.sk

Ladislav Škultéty-Gábriš, najdlhšie slúžiaci vojak

Ladislav Škultéty-Gábriš pochádzal z dedinky Mojtín v Strážovských vrchoch. Narodil sa 27. júna 1738. Do armády nastúpil ako 12 ročný a to dobrovoľne. Určite mal na tom podiel fakt, že bol synom Juraja Gábriša, husára z pluku baróna Jána Gilániho. Zväčša pôsobil ako husár, tri krát bol počas bojov zranený, raz vážnejšie. Od roku 1775 bol vicekaprálom a od roku 1780 kaprálom. O desať rokov neskôr bol strážmajstrom a v rokoch 1787 a 1791 bojoval proti Turkom. Za 81 odslúžených rokov zažil 22 vojnových ťažení. Za svoj vek a vytrvalosť sa stal v tej dobe celebritou medzi vojakmi, počas jeho staroby už v rámci rakúskej armády.

Aj keď nám nie sú celkom dobre známe štatistiky vekov vojakov v dávnych časoch na takých miestach ako v antickej Sparte, v jednotlivých indických štátoch, ale tiež medzi bojovníkmi rôznych kmeňov, medzi Indiánmi a rôznymi domorodcami, v rámci zdokumentovaných služieb Ladislav Gábriš vedie.

Ďalšie odporúčané miesta: 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu