Lietajúca múza z Matuškovho náhrobku na 0 eur bankovke

Lietajúca múza z Matuškovho náhrobku na 0 eur bankovke

10. januára si pripomíname narodenie Janka Vlastimila Matušku (1821), rodáka z Dolného Kubína. Slovensko si ho pamätá predovšetkým ako autora textu národnej hymny na nápev ľudovej piesne Kopala studienku. Pre naše dejiny je tiež predstaviteľom generácie štúrovcov. 0 eurovú zberateľskú suvenírovú bankovku sme už s jeho podobizňou mali možnosť spoznať minulý rok. V roku 2023 však Mestské kultúrne stredisko v meste Dolný Kubín prináša do zbierky zberateľom ďalší kúsok. Prepojenie na Janka Matušku sa nesie v znamení slávneho diela, ktoré je už od roku 1978 súčasťou Matuškovho náhrobku.

Janko Matuška, náhrobok Lietajúca múza 0 eur

Lietajúca múza na 0 eurovej bankovke

Zaujímavé a dlhé roky obdivované sochárske dielo s názvom Lietajúca múza tvorí súčasť Matuškovho náhrobku od 4. októbra 1978, kedy ho v rámci 24. ročníka Hviezdoslavovho Kubína odhalili pre verejnosť. Socha ženy predstavuje samotnú múzu, ktorá Matuškovi nechýbala pri písaní textu pre pôvodne buričskú pochodovú báseň, ktorej časť dnes poznáme ako hymnu. Autorom náhrobku je akademický sochár Ladislav Berák a architekt Ľ. Kupkovič.

0 eurovú bankovku ponúka Mestské kultúrne stredisko na Námestí Slobody práve od 10. januára v čase od 09:00 – 18:00. Suvenírová bankovka vychádza v náklade 5 000 kusov a jede kus je ponúkaný za 3 eurá. Podrobnosti a dostupnosť je možné overiť napríklad prostredníctvom kontaktov na stránkach https://www.msksdk.sk/

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.