ZN.SK
whiskey

Whiskey za 26 000 € a viac je vo svete investovania nič neobvyklé

Prečo má investovanie do drahého alkoholu význam a pre koho je určené? Je Whiskey za 26 000 vlastne určená na pitie a prečo sa oplatí?

Za celé tisícročia sa formovali rôzne odvetvia remesiel, umenia, kultúry, gastronómie a ekonomiky. Pestré možnosti, ktoré máme pri zachovávaní hodnoty medzi umeleckými dielami, v šperkárstve, ale aj v samotnej hodnote napríklad nerastných surovín, umožnili, aby sa takéto produkty stali príležitosťou na investíciu. Alebo sa stali uchovávateľmi hodnoty. Zakúpiť umelecké dielo so zaujímavým príbehom je zväčša dobrou investíciou podobne, ako kúpiť limitovanú edíciu žiadaného alkoholu. Prečo?

Nič na tom nemení fakt, že nemusíte holdovať alkoholu a nemusíte mať chuť na Whiskey. Pravdepodobne nikto z tých, ktorí investujú desaťtisíce eur do limitovaného alkoholu, nekupuje fľašu s úmyslom ju vypiť. Takých zberateľov je veľmi málo. Fľaše alkoholu, ktoré vychádzajú ako limitovaná edícia totiž majú niekoľko vlastností, pre ktoré sú neopakovateľné. Vydané do predaja sú v obmedzenom počte, číslované a s rodokmeňom. Ak ide o originál, máte záruku toho, že viac fliaš nie je. Záujemcovia o daný ročník, edíciu, ba dokonca aj sériové číslo môžu časom ponúkať viac, ako ste na fľašu minuli. Okrem toho pokusy predať na špecializovaných trhoch takúto fľašu, môže vyvolať rozruch a dopyt medzi inými zberateľmi. Čím známejší výrobca a značka, tým vyššia šanca a záujem.

Prečo sa oplatí investovať do limitovaných edícií alkoholu?

Staršie a vzácne fľaše, alebo dokonca aj celé sudy s alkoholom, získavajú na hodnote. Záleží od typu alkoholu, no pri whiskey je to trochu iné. Whiskey je medzinárodne uznávaný a ako druh aj obľúbený druh alkoholu. Ak je príležitosť nákupu kvalitného alkoholu v sudoch, jeho ponechanie v tomto sude za účasti odborníkov (kontroly a záruky stavu sudu, neporušenia a pod.) hodnotu celkovo ešte môže zvýšiť. Medzi znalcami a zberateľmi môže byť takýto variant whiskey mimoriadne cenený.

Viac pravdepodobné a tiež mobilné je však zakúpiť fľašu konkrétnej whiskey s číslovaním limitovanej edície. Niekedy už samotná fľaša je umeleckým dielom samým o sebe, ktoré len zvyšuje celkovú hodnotu samotného nápoje v jej vnútri. Z tohto ročníka a chuti pritom môže existovať len pár fliaš na svete, vo výnimočnom prípade len jediná. Prípadne jediná dostupná v predaji. Ak dáte 26 000 eur za fľašu whiskey v rámci oficiálneho predaja, alebo pri veľmi obmedzenom počte fliaš na aukcii, je vysoko pravdepodobné, že nižšiu cenu už mať nebude. Bez geopolitických zmien, alebo vážnych zlyhaní odhalených neskôr, či poškodení fľaše sa z nej určite nestane produkt s hodnotou značne pod pôvodnú cenu.

Aj na malom Slovensku

Ak aj máme ďaleko všetky medzinárodné veľké podujatia a aukcie, limitované investičné príležitosti majú v ponuke aj slovenskí predajcovia. Príkladom je Signatory Bowmore 1972 Aged 45 Years s cenovkou 6 600 EUR.

Signatory Bowmore whiskey

pritom stále sú zaujímavé aj kúsky s cenovkou 5 500 EUR ako je tomu v prípade Signatory Bowmore 1974 Aged 42 Years, alebo Signatory Glenlivet 1973 Aged 45 Years s cenou 2 200 EUR. prístupnejšie môže znieť Tamnavulin Vintage 1979 za 999 a ešte mnoho iných v ponuke tohto predajcu.

Whiskey nie je hocičo

Whiskey nie je len tak hocijaký nápoj. Znalci vedia, čo od nej majú čakať, ako sa vyrába a mnoho výrobní a známych značiek je pod prísnym dohľadom. Významné je aj povedomie o kvalitách a chutí whiskey, takže občas nie je možné ochutnávača oklamať. Samotná výroba je v rámci luxusných značiek považovaná za odvetvie umenia samo o sebe. Starostlivosť o suroviny a samotnú výslednú whiskey sa môže spájať s mimoriadnym prístupom a aj tento imidž a onálepkovanie danej značky prispieva k záujmu práve o tento druh alkoholu. Náročnosť výroby, precíznosť, môžu meniť výsledné množstvo drahého moku. Keďže získavať takéto fľaše je komplikované, chce to poznať trh, predajcov, aukcie, dodávateľov.

Výrobcovia, ktorí majú svoju históriu a prestíž, sa môžu spoliehať na bežnú produkciu, ale najmä vzácne kúsky vytvárané súbežne s klasickým variantom ponuky. S rozdielom, že tie špeciálne kúsky sa dostávajú na trh po celkom inej dobe. Známa značka, ktorá produkuje výnimočné produkt, môže žiadať viac. To všetko sa kombinuje do prestíže, ktorá ovplyvňuje cenu a dopyt medzi zberateľmi a investormi.

Aj iné druhy alkoholu

Prečo sa investuje do drahej whiskey?

Prečo by sme vlastne my sami investovali do drahého kvalitného rumu alebo whiskey? Investovanie do drahej whiskey je dobrou príležitosťou pre investora, ktorý diverzifikuje svoje portfólio. Neinvestuje len do nehnuteľnosti, ale siaha aj po zlate, umeniu a whiskey. Nejeden investor považuje za vhodné svoje investície diverzifikovať a vyhnúť sa spoliehaniu na jediného koňa a jedinú oblasť. Fľaša whiskey je prenosná, dá sa ľahko presunúť, predať, vystaviť, uchovať. Zmestí sa do trezoru, do vitríny a neraz je u svojho majiteľa aj vystavená.

Aj preto nebude ničím neobvyklým nájsť drahý investičný alkohol tam, kde prebiehajú investície. Kde sa hľadí na zhodnotení peňazí a uchovaní ich hodnoty. Investuje sa do zlata, mincí, medaily a limitovaných edícií. Taká minca nemá len hodnotu drahého kovu, ale aj hodnotu nominálnu a k nej hodnotu umeleckú a zberateľskú. Pri alkohole je tomu podobne.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu