ZN.SK
Google reklama a daň z digitálnej služby

Google zdraží reklamu, niektoré štáty zaviedli daň z digitálnej služby

Keď pred časom niektoré krajiny pochopili, že Google má peniaze a na ich území podniká, chceli z toho niečo mať. Majú daň z digitálnej služby

Keď pred časom niektoré krajiny pochopili, že Google má peniaze a podniká aj na ich území, hoci v ich krajine nemá žiadne zastúpenie a sídlo, chceli z toho niečo mať. Zviedli preto daň za digitálnu službu, ktorá má priniesť do štátneho rozpočtu nemalý balík. Najmä však šlo o dane voči Googlu ako veľkému americkému gigantovi, ktorý mimo vyhľadávač prevádzkuje aj najznámejší reklamný systém Google AdWords, analytické nástroje, úložisko a ešte mnohé ďalšie služby. Google tak zdraží svoje služby.

Google reklama a daň z digitálnej služby

Je síce otázne, ako veľmi tieto dane budú rešpektovať ďalší poskytovatelia, no je zrejmé, že Google nechce prísť o žiadne územie na svete. Aj preto naďalej pokračuje s reklamou v jednotlivých krajinách, ktorých jurisdikcie zavádzajú novinku. No v rámci snahy o pokrytie časti navýšených nákladov zvyšuje percentuálne cenu za reklamu cez Google Ads a Youtube. Informovala o tom svojich používateľov prostredníctvom hromadného emailu dnes 27. júla 2021. Ak niečo zdraží, zmeny sa odvíjajú od krajiny.

V akej miere Google zdražie?

  • Reklamy zobrazované v Rakúsku: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta daň z digitálnych služieb pre Rakúsko vo výške 5 %.
  • Zobrazované vo Francúzsku: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta regulačný poplatok vo výške 2 %.
  • Reklamy zobrazované v Indii: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta regulačný poplatok vo výške 2 %
  • Zobrazované v Taliansku: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta regulačný poplatok vo výške 2 %.
  • Reklamy zobrazované v Španielsku: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta regulačný poplatok vo výške 2 %.
  • Zobrazované v Turecku: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta regulačný poplatok vo výške 5 %.
  • Reklamy zobrazované v Spojenom kráľovstve: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta daň z digitálnych služieb pre Spojené kráľovstvo vo výške 2 %.

Slovensko na šťastie opäť spí, prípadne je celkom možné, že ani netuší, čo je to Google a čo ponúka. Slovenska sa tak zmeny netýkajú. Faktúry za služby budú navyšované od 1. októbra 2021, no už dnes na to upozorňujú najmä firmy pre ich dlhodobejšie plánovanie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu