Google zdraží reklamu, niektoré štáty zaviedli daň z digitálnej služby

Google zdraží reklamu, niektoré štáty zaviedli daň z digitálnej služby

Keď pred časom niektoré krajiny pochopili, že Google má peniaze a podniká aj na ich území, hoci v ich krajine nemá žiadne zastúpenie a sídlo, chceli z toho niečo mať. Zviedli preto daň za digitálnu službu, ktorá má priniesť do štátneho rozpočtu nemalý balík. Najmä však šlo o dane voči Googlu ako veľkému americkému gigantovi, ktorý mimo vyhľadávač prevádzkuje aj najznámejší reklamný systém Google AdWords, analytické nástroje, úložisko a ešte mnohé ďalšie služby

Google reklama a daň z digitálnej služby

Je síce otázne, ako veľmi tieto dane budú rešpektovať ďalší poskytovatelia, no je zrejmé, že Google nechce prísť o žiadne územie na svete. Aj preto naďalej pokračuje s reklamou v jednotlivých krajinách, ktorých jurisdikcie zavádzajú novinku. No v rámci snahy o pokrytie časti navýšených nákladov zvyšuje percentuálne cenu za reklamu cez Google Ads a Youtube. Informovala o tom svojich používateľov prostredníctvom hromadného emailu dnes 27. júla 2021.

V akej miere dôjde k navýšeniu?

  • Reklamy zobrazované v Rakúsku: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta daň z digitálnych služieb pre Rakúsko vo výške 5 %.
  • Reklamy zobrazované vo Francúzsku: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta regulačný poplatok vo výške 2 %.
  • Reklamy zobrazované v Indii: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta regulačný poplatok vo výške 2 %
  • Reklamy zobrazované v Taliansku: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta regulačný poplatok vo výške 2 %.
  • Reklamy zobrazované v Španielsku: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta regulačný poplatok vo výške 2 %.
  • Reklamy zobrazované v Turecku: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta regulačný poplatok vo výške 5 %.
  • Reklamy zobrazované v Spojenom kráľovstve: k vašej faktúre alebo výpisu sa pripočíta daň z digitálnych služieb pre Spojené kráľovstvo vo výške 2 %.

Slovensko na šťastie opäť spí, prípadne je celkom možné, že ani netuší, čo je to Google a čo ponúka. Slovenska sa tak zmeny netýkajú. Faktúry za služby budú navyšované od 1. októbra 2021, no už dnes na to upozorňujú najmä firmy pre ich dlhodobejšie plánovanie.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Pacho hybský zbojník a Marián Labuda, SFÚ
Zomrel Marián Labuda. Ktoré jeho postavy budú nesmrteľné ?

Harry Potter 8
Nový Harry Potter a ukážka či trailer? Žiadne neexistujú!

Na plátna kín prišiel rozprávkový Pinocchio v čarovnom hranom filme

Zavrieť