Filmová spoločnosť podáva trestné oznámenie za šírenie filmu Čiara

Filmová spoločnosť podáva trestné oznámenie za šírenie filmu Čiara

Nedávne vydanie filmu Čiara ako novinky na DVD, prinieslo príležitosť pre množstvo slovenských a českých  internetových pirátov. Tí sa pustili tradične „bojovať“ proti cenám DVD a „pomôcť“ verejnosti tým, že film bezplatne zavesia na internet, podobne, ako sa to deje azda pri každom novom filme. Počet odkazov a stiahnutí tejto filmovej novinky však bol mimoriadny. Filehostingové portály, tzv „úložiská“ nemajú zdanlivo žiadne obmedzenia a tak ktokoľvek chce, môže si film stiahnuť. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí cítia potrebu šíriť súbory v online prostredí, majte sa na pozore. 

Trestné oznámenie pre porušenie autorského práva

Majiteľom distribučných práv a teda akýchkoľvek práv na distribúciu filmu je spoločnosť BONTONFILM a.s., ktorá sa tentoraz rozhodla aj vzhľadom na mimoriadne veľkú mieru šírenia tohto filmu, zakročiť viac ako len bežným zrušením odkazov z internetového prostredia. Trestné oznámenie, ktoré pre podozrenie zo spáchaniu prečinu porušovania autorského práva podľa paragrafu 283 Trestného zákona, podala dňa 13. decembra 2017, je tak reakciou na rozšírenie filmu na internete. Bezplatne stiahnuť film si môže ktokoľvek vďaka podielu rôznych jednotlivcov na rozšírení jeho výskytu. Trestné oznámenie sa týka viacerých úložiskových portálov, konkrétnych 319 adries a 14 rôznych serverov s koncovkami .sk, .cz, .to, .com, .eu a .top.

Doteraz mnohí odkazy len nahlasujú

S úložiskovými portálmi bojujú ako s veternými mlynmi mnohé spoločnosti. Herní distribútori, majitelia práv na softwarové riešenia, vydavatelia kníh, aj vydavatelia filmov. Ustavičné nahlasovanie odkazov má za následok dočasné odstránenie odkazov, ale žiaden úložiskový portál nemá záujem a ani nechce sankcionovať používateľov, ktorí pritom porušia často krát aj podmienky samotného poskytovateľa. Tie sú postavené tak, aby chránili poskytovateľa, hoci si je plne vedomý charakteru obsahu, na aký jeho priestor používatelia používajú. Majiteľom práv a autorom napríklad kníh, ktoré niekto pracne naskenuje a šíri bezplatne medzi ľudí, zostáva len nahlasovať odkazy. Odrádza ich najmä komplikované súdne prieťahy a domnelý nezáujem polície zaoberať sa prípadmi trestných oznámení. BONTONFILM je po veľmi dlhom čase prvý prípad otvoreného protiútoku voči pirátom.

Pochopiteľne, sme na Slovensku a tak je celkom bežné, že vnímame pirátstvo ako bežnú súčasť života. Bežný pirát bude mať aj na tento článok svoj vlastný názor, prípadne väčší bojovník za bezplatné sťahovanie nám venuje nejaký výlev, podobný na komentár z pred pár dní. Je tu však aj pohľad druhej strany, tej, ktorá je poškodená a ktorá pre mieru pirátstva bojuje o prežitie a zisky. Tie práve pre mieru pirátstva nie sú také, aby dovolili viac investícií.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.