ZN.SK
Dokonalý Michelangelo

V jeseni vychádza exkluzívna kniha Dokonalý Michelangelo

V jeseni roku 2017 vychádza exkluzívna kniha Dokonalý Michelangelo. Ide tak o druhú publikáciu renesančných majstrov, ktorá vychádza v knižnej podobe ako kompletná štúdia, profil a prehľad tvorby…

Zľavy na wellness pobyty

V jeseni roku 2017 vychádza exkluzívna kniha Dokonalý Michelangelo. Ide tak o druhú publikáciu renesančných majstrov, ktorá vychádza v knižnej podobe ako kompletná štúdia, profil a prehľad tvorby umelca svetového významu. Prvý diel Nekonečný Leonardo, vyvolal rozruch už pred dvoma rokmi. Po uvedení v aukčnej sieni SOGA v Bratislave sa v priebehu niekoľkých dní vypredal limitovaný počet 300 číslovaných kníh. Kniha Nekonečný Leonardo priniesla výnimočný pohľad na celoživotné dielo Leonarda da Vinci, jeho kresby, nikdy nikde nepublikované náčrty a kresby.

Dokonalý Michelangelo

V mnohom podobné bude aj najnovšie pokračovanie série exkluzívnych kníh, najbližšie v podobe knihy venovanej výnimočnému Michelangelovi.

Dokonalý Michelangelo

Už pôvodná talianska séria týchto kníh prináša názvy a prívlastok pre Michelangela spojeného s dokonalosťou. Kniha Michelangelo Assoluto sa totiž pri zachovaní významu prekladá ako dokonalý Michelangelo. Môže za to neprekonateľnosť jeho diela, veď patrí medzi najvýznamnejších umelcov sveta a všetkých vekov. Výnimočný je pre všestrannosť v renesančnom umení. Dokázal vyhovieť objednávkam na tie najkomplikovanejšie sochárske diela, architektúru, venoval sa kresbe, maľbe a svoje meno tak dostal na pomyselný piedestál možno vyššie, než stojí akýkoľvek iný maliar a sochár. Michelangelo ako architekt mal za sebou viacero diel, ktoré dokážeme pochopiť napríklad pomocou počítačových vizualizácií, ktoré sú súčasťou knihy. Aj keď väčšinou ide o jeho originály a diela, kniha zobrazuje aj moderné technológie, ktoré spracúvajú jeho diela, prvky, architektúru a detaily.

Dokonalý Michelangelo

Vidieť ich tak bude v inom svetle a rozmere. Plusom je, že nové vedecké bádania historikov umožnili nájsť mnohé nové zistenia. Našli sa zmluvy, objednávky, zápisky v kronikách, aj v účtovných listinách, kde sa uvádzajú objednávky diel, dátumy, popisy a rozsahy diel. Michelangelo ako majster pracujúci pre mnohých objednávateľov, najmä však cirkev, bol všestranným a mimoriadne žiadaným autorom. Od toho sa pochopiteľne odvíja aj fakt, že Michelangelo bol nesmierne bohatým človekom, možno najbohatším umelcom. Odhalili to práve účtovné záznamy, zmluvy, ako aj rozsiahly výskum.

Kniha Dokonalý Michelangelo

Luxusná kniha Dokonalý Michelangelo je publikáciou s vysokou umeleckou aj zberateľskou hodnotou. Môže za to číslovaná séria, aj v tomto prípade obmedzená na 300 kusov. S cenou 990 EUR je to publikácia určená menšiemu počtu slovenských zberateľov a milovníkov umenia, či literatúry. Kniha bude obsahovať vlastné puzdro a formát 31×40 cm so 416 stranami. Významným dielom má byť kniha aj pre jej vyhotovenie. Vnútorná väzba knihy má byť ručne šitá bavlnenou niťou v šiestich väzoch na koženom chrbte knihy. Zlatá razba je vyrábaná za tepla a vo vnútornej väzbe sa nachádza korkom vyhladzovaný pergament tak, ako to robili majstri na ručne šitých knihách v 16. storočí. Podobne, ako fungujú zberateľské edície hier, hodiniek a iného luxusného tovaru, aj prípad knihy Dokonalý Michelangelo má niečo navyše.

Súčasťou balenia budú dva plagáty. Fotografia plastiky Úsvit, mramor z obdobia okolo 1524 až 1527 a plagát s reprodukciou Anjeli so symbolmi utrpenia, ktorá pochádza z fresky posledného súdu, z obdobia 1536 až 1541. Pripojená bude aj mina s portrétom Michelangela a sieťotlač predstavujúca autoportrét Michelangela na mramorovom reliéfe. Malo by ísť o autoportrét autora zrejme z obdobia roku 1545.

Diela majstra Michelangela

Najznámejšie diela majstra Michelangela majú často spojenie s kresťanstvom, biblickými motívmi a vôbec s cirkvou. Jeho majstrovské opracovanie mramoru inšpirovalo tisíce iných umelcov, ak nie milióny po celé stáročia. Mohli za to diela ako socha Dávida, vytesaná z jediného bloku mramora. Zobrazuje mladého muža pozerajúceho do diaľky. Dielo Pieta predstavuje Pannu Máriu držiac mŕtve nahé telo Ježiša. Súsošie tvorí súčasť výzdoby námestia s Sv. Petra v Ríme. Inou zo sôch tohto majstra na rovnakom námestí je socha Mojžiša, o ktorej sme už mali možnosť písať v súvislosti s nesprávnym prekladom Biblie a zobrazovaním rohov na jeho hlave.

Sixtínska kaplnka

V knihe však získa priestor na siedmych desiatkach strán aj jedno z najvýznamnejších grafických diel sveta. Sixtínska kaplnka a jej výzdoba. Životné dielo dokonalého Michelangela. Malým prekvapením však bude básnická tvorba, ktorá je menej známa. Básne sú v knihe uvedené v pôvodnej originálnej podobe spolu s prekladom textu.

Dokonalý Michelangelo

Ukážka diela a jej predaj

Malá ukážka z knihy sa nachádza priamo na stránkach DokonalyMichelangelo.sk (zdroj náhľadových fotografií v článku), alebo cez obchod Luxusnakniznica.sk. Za slovenským vydaním knihy stojí slovenské vydavateľstvo IKAR, a.s. v spolupráci s licenciou pôvodného talianskeho vydavateľa a tlačiarov, ktorí majú na svedomí kvalitné vyhotovenie už aj talianskych originálov. O knihe vedel vybraný okruh ľudí niekoľko týždňov vopred. Boli to majitelia číslovaných kníh pôvodného Leonarda, ktorí mohli mať naďalej záujem o rovnaké číslo aj v prípade Michelangela. Pre zachovanie série tak časť majiteľov konkrétnych čísiel pri Leonardovi siahli po rovnakom čísle v uzavretom predpredaji aj pri Michelangelovi. V otvorenom predaji sa tak dá dostať k voľným číslam kníh. Pravdou však je, že už dávnejšie vypredaná kniha Nekonečný Leonardo patrí medzi žiadané knihy aj dnes. Dôvodom je samotný Leonardo da Vinci, ktorý neprestáva fascinovať aj v súčasnej modernej dobe.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu