Mestá, obce, úrady, či celé krajiny upozorňujú svojich obyvateľov, na obsah odpadu. Žiadajú, aby dávali pozor na to čo splachujú na toalete a vylievajú do odpadu. Oleje a vôbec tuky ako také pritom patria medzi nebezpečné. Nie pre ani tak z ekologického hľadiska, ale pre ich usádzanie a možné hromadenie. Svoje by o tom mohli hovoriť obyvatelia londýnskej časti Belgravia. Najmä však zamestnanci kanalizácií, ktorí museli odstraňovať desaťtonovú masu tuku z podzemných priestorov. Na to, aby mohla odpadová voda opäť prúdiť boli nútení vojsť dnu a lopatami a silnými vysokotlakovými vodnými tryskami odstraňovať tukovú masu po častiach.
Ako obrovský slon, ktorý sa rozhodol zneprístupniť mestskú kanalizáciu, čakala obria masa tuku na zákrok. Tuku zmiešaného s nečistotami. Obyvatelia mestskej časti a prevádzky stravovacích zariadení si nezobrali k srdcu mnohé z odporúčaní. Prepálené oleje, či iné tuky vylievali do odpadu. Zachytené sa tak usádzali a v kombinácii s odpadom začali vytvárať na určitom mieste bariéru. Tej napomáhal aj fakt, že Londýnčania nemajú problém splachovať celé detské plienky, utierky a textil napriek tomu, že upozornenia pred takýmto konaním sú už na samotných obaloch výrobkov.
A „massive and disgusting“ 10-tonne fatberg has been cleared from a central London sewer https://t.co/Ea8mfPOaNh pic.twitter.com/HMX6iHwbL2
— BBC London (@BBCLondonNews) October 29, 2020
V Londýne to pritom nie je po prvý krát, čo sa zhoršila situácia v kanalizácii pre vysoký obsah tuku v usadeninách. V roku 2017 sa vo východnom Londýne objavil viac ako 100 tonový tukový nános v kanalizácii, ktorý odštartoval diskusiu o tom, čo do kanalizácie patrí a čo nie. Britské pobrežné mesto Sidmouth zažilo niečo podobné v decembri 2018. Vtedy 60 metrov dlhá masa tukových usadenín obsahovala najmä jednorazové obrúsky, ktoré nepatria do kanalizácie, no i tak ich mnohí používajú namiesto toaletného papiera. Sú vlhké, príjemné a pohodlnejšie. Tak prečo nie?
Na Slovensku sa v posledných rokoch objavil trend, ktorý vo vlastnom záujme mnohí reálne dodržiavame. Prepálené oleje z vyprážania, tuky a použité motorové oleje hromadíme v nádobách a následne ich odovzdávame na pumpách alebo na odbernom mieste v Kauflandoch. Sú však aj iné prevádzky, ktoré priestor na odloženie nádob s olejmi uvádzajú a starajú sa o ich opätovné využitie. V USA slúži pre reštauračné zariadenia už desiatky rokov samostatne špecializovaná služba, ktorá preberá prepálené tuky a stará sa o ich ďalšie priemyselné zhodnotenie. Mnoho krajín k niečomu podobnému nepristupuje, alebo dokonca len problematiku prehliada ako jeden z mnohých problémov, ktoré zatiaľ nemajú riešenie a ustupujú urgentnejším.
0 komentárov