Eklogickí aktivisti sa prilepili na vzácny Botticelliho obraz Primavera

Eklogickí aktivisti sa prilepili na vzácny Botticelliho obraz Primavera

Galéria Uffizi v talianskej Florencii mala nedávno okrem bežných návštevníkov aj troch odvážlivcov, ktorých zámer nebolo obdivovanie umenia. Hodnotná a rozmerná maľba Primavera od renesančného umelca Botticelliho bola cieľom troch aktivistov, či skôr vandalov zo skupiny Just Stop Oil. Dvaja z nich si prilepili ruky o spodnú časť maľby v úrovni očí. S mylným pocitom, že robia niečo pre spoločnosť a upozorňujú  na spoločenské problémy, vykrikovali a upozorňovali na transparent.

V ňom poukazovali na tvrdenie o poslednej generácii, ktorá by sa mala vzdať plynu a uhlia. Sfanatizovaní ekologickí aktivisti chceli docieliť, aby sa o nich hovorilo a aj to dosiahli. Nie len že verejnosť pochybuje o ich duševnom zdraví, nerozumie prepojeniu ničenia vzácnych umeleckých diel a sfanatizovanému ekologickému aktivizmu aký predviedli.

Na šťastie, Primavera bez poškodenia

Napriek energii, ktorú do projektu vložili, k poškodeniu samotného obrazu nedošlo. Kým niektoré médiá uvádzajú, že obraz bol ukrytý za sklom a páchatelia sa prilepili o ochranné sklo, objavili sa aj informácie o premyslenosti plánu. Plán totiž vopred počítal s informáciami od profesionálnych reštaurátorov, aké lepidlo možno použiť, aby nedošlo k žiadnym škodám.

aktivisti a obraz Primavera od Botticelliho

Tento príbeh tak má nakoniec dobrý koniec. Polícia páchateľov vyviedla a galéria nemusela vyčísliť škody, pretože žiadne nakoniec nevznikli. Médiá po celom svete však budú spájať aktivistov s určitou nelogickosťou a narušením bežnej galerijnej atmosféry. Len preto, aby dvaja mladí s treťou pomocníčkou na krátko zabojovali proti plynu a uhliu.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.