ZN.SK
Botticelli Sandro

Sandro Botticelli: život a diela famózneho talianskeho maliara

Aj nám, tzv. „maliarskym polenám“ je meno Sandro Botticelli známe. Niet divu, bol jedným z najvýznamnejších maliarov v dejinách ľudstva. Celé jeho meno je: Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi.

Aj nám, tzv. „maliarskym polenám“ je meno Sandro Botticelli známe. Niet divu, bol jedným z najvýznamnejších maliarov v dejinách ľudstva. Celé jeho meno je: Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi.

Botticelli Sandro

Kto bol Sandro Botticelli?

Narodil sa v talianskom meste Florencia v roku 1445, kde aj v roku 1510 zomrel. Bol predstaviteľom renesančného výtvarného umenia. Pochádzal z rodiny miestneho garbiara. Krstné meno Alessandro si neskôr skrátil na Sandro, a meno Botticelli bolo prezývkou jeho brata Giovanniho. Bol najmladší z ôsmich detí, ale dospelosti sa dožili len traja bratia. Skoro celý život prežil v rodnom meste, ktorému ostal verný.

O jeho začiatkoch vieme vcelku málo, pôvodne sa vyučil za zlatníka. Z obdobia kedy sa 5 rokov učil, pochádza jeho jedna z prvých malieb Klaňanie troch kráľov. Neskôr bol rodinou zverený do starostlivosti Filippa Lippiho, ktorý bol uznávaný maliar a tiež aj mních. Práve on zohrával v jeho živote dôležitú úlohu. Sandro Botticelli sa nikdy neoženil, ale vraj mal veľmi blízky vzťah s priateľkou Simonettou, ktorá mu s najväčšou pravdepodobnosťou slúžila ako model obrazu Zrodenie Venuše.

Štúdium ukončil v roku 1467 a od roku 1470 mal svoju vlastnú umeleckú dielňu, ktorá bola vo Florencii.  Až do konca 15teho storočia patrila Botticelliho dielňa k veľmi významným vo Florencii a svojimi mnohými objednávkami plnila súkromné i verejné budovy.

Botticelliho tvorba

Najčastejšou témou kresťanského umenia sa stala Madona s dieťaťom. Umelec nachádzal v tomto námete stále novú inšpiráciu. Mal záľubu v jej rôznych stvárneniach a obzvlášť majstrovsky spracovával svätožiary.

Len veľmi zriedka opúšťal svoju rodnú Florenciu, jedna z jeho pracovných ciest bola do hlavného mesta Ríma, kde bol poverený samotným pápežom, po boku viacerých maliarov realizáciou fresiek v kaplnke. Realizácia trvala rok a bola nesmierne úspešná.

Jeho diela boli veľmi uznávané, profesionálne a veľmi rýchlo sa dostal na špičku umelcov.

Najvýznamnejšie diela

 • Madona s dieťatkom a dvoma anjelmi (rok 1469)
 • Umučenie s. Šebestiána (rok 1473)
 • Madona s dieťaťom a piatimi anjelmi (rok 1480-81)
 • Primavera, alebo tiež Jar (rok 1482)
 • Pallas a kentaur (rok 1482)
 • Venuša a Mars (rok 1482)
 • Zrodenie Venuše (rok 1482)
 • Korunovácia Panny Márie so štyrmi svätými (rok 1490)
 • Pieta (rok 1495)
 • Ohováranie Apolóna (rok 1496-97)
 • Mystické narodenie (rok 1500)

Medzi rokmi 1480 – 1500 vytvoril Botticelli cyklus kresieb: Danteho Božskej komédie. Kresby však nestihol dokončiť a niektoré sa aj časom stratili.

Botticelliho práca po roku 1500 je temnejšia a špecificky náboženská. Nikto nevie s istotou, čo sa stalo v posledných rokoch maliarovho života, ale zomrel v roku 1510 vo svojej rodnej Florencii.

Po smrti jeho reputácia dosť utrpela, neskôr sa uznávali známi umelci ako Leonardo da Vinci a Michelangelo. Botticelliho sláva narástla až na konci 18teho storočia. A dokonca na začiatku 20teho storočia sa publikovalo niekoľko kníh o tomto mimoriadnom umelcovi.

Mohlo by zaujímať tiež:

Zuzka

Príležitostná autorka článkov a rozhovorov na ZN.SKInzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu