ZN.SK
Dievča Avgi, foto Twitter

Takto vyzeralo dievča žijúce pred 9000 rokmi, volá sa Avgi

Mladé dievča v tínedžerskom veku žilo v období 7 000 rokov pred Kristom. Teraz zrekonštruovali jej tvár a vytvorili podľa lebky model pôsobiaci ako živý. Dali jej meno Avgi.

Zľavy na wellness pobyty

Odborníci z Grécka a Švédska v oblasti rádiológie, patológie, antropológie, neurológie a archeológie spolupracovali na rekonštrukcii tváre 9000 rokov starého dievčaťa. Mladé dievča v tínedžerskom veku žilo v období 7 000 rokov pred Kristom. Keďže práve toto obdobie je nazývané Úsvitom ľudskej civilizácie, kedy sa začali vytvárať silnejšie kultúry, zdokonaľovať bežné nástroje a ľudia sa aj spôsobom života začali viac ponášať na civilizáciu, získalo dievča meno Avgi. To znamená Úsvit.


Foto: Twitter vyššie

Avgi a jej tvár

Jej pozostatky sa našli v jaskyni Theopetra, nachádzajúcej sa na severovýchode Grécka. Dnes ju vystavujú ako hlavný a najnovší ťahák archeoligického múzea Akropoly v Aténach. Autorom zrekonštruovanej tváre je nakoniec Oskar Nilsson, švédsky archeológ, ktorý je zároveň sochárom. Jeho špecializácia je totiž rekonštrukcia tohto druhu. Odhadovaný vek bol stanovený na 18 rokov s toleranciou jedného roka ako odchýlky. V rámci rekonštrukcie tváre sa postupovalo podobne, ako to môžeme vidieť v špeciálnych hoci nereálnych kriminálnych seriáloch. Podrobné zdokumentovanie a nasnímanie lebky umožnilo vytvoriť jej 3D obraz a vytlačili ju na 3D tlačiarni. S originálom tak nemuseli viac narábať. Na model následne počítačovo nanášali jednotlivé vrstvy svalov tak, aby mohli vytvoriť celú tvár. Farbu pokožky však vedci nepoznali. Pri nej boli nútení postupovať podľa odhadov farby vlasov očí podľa obyvateľstva v tejto oblasti.

Nie jedinečná, rekonštrukcií je viac

Podobných rekonštrukcií je vo svete viac. Aj samotný autor Oskar Nilsson nemal tvárou Avgi svoju premiéru, ale doteraz ich vytvoril niekoľko. Taktiež iní odborníci sa venujú rekonštrukciám tvárí. V rámci marketingu múzeí však ide o mimoriadny ťahák, ktorý pochopiteľne zaujme. Najmú, ak sa vynaložia prostriedky a podarí sa dostať konkrétna tvár z počítača aj do reálnej podoby. Avgi ako model torza v životnej veľkosti pôsobí za sklom ako živá. Vyzerá veľmi podobne ako ľudia v súčasnosti, hoci v minulosti mali muži aj ženy viac muskulatívne tváre a postavy. Žili v prírode, celkom v iných podmienkach bez žiadneho komfortu, ktorý vnímame dnes ako samozrejmosť.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu