ZN.SK
Raňajky

Čo raňajkujú naše deti? Väčšina nemá tušenia, čo je zdravé

Deti by najradšej jedli sladkosti. Rodičia sa im často musia prispôsobovať, aby do nich ráno aspoň niečo dostali. Cereálie s mliekom, koláče a sušienky. Občas aj chlieb so salámou. Takto si deti predstavujú raňajky snov, hoci vedia, že sladkosti nie sú zdravé.

Deti by najradšej jedli sladkosti. Rodičia sa im často musia prispôsobovať, aby do nich ráno aspoň niečo dostali.

Cereálie s mliekom, koláče a sušienky. Občas aj chlieb so salámou. Takto si deti predstavujú raňajky snov, hoci vedia, že sladkosti nie sú zdravé. Rodičia sa zase snažia robiť pre deti čerstvé a vyvážené raňajky. Nie vždy to však vyjde kvôli rannému zhonu. Vyplynulo to z kvalitatívneho výskumu, ktorý urobila spoločnosť EMCO na deťoch od 6 do 9 rokov.

Raňajky

Ako domácu úlohu dostali deti nakresliť ideálne raňajky. Väčšina nakreslila cereálne kakaové guľôčky s mliekom, objavili sa však aj sušienky a domáce koláče. Slané raňajky deti uvádzali málo a keď už, tak väčšinou chlapci. Majú radi vajíčka, salámy a párky.

Realita na stole sa od raňajok podľa detských želaní líši. Mamy sa snažia pripravovať čerstvé a zdravé raňajky. Narážajú však na prieberčivosť detí a nedostatok času. Raňajky preto často končia jednoduchým zaliatím cereálií mliekom, alebo dokonca len nejakou sušienkou na cestu.

Rodičia sa v tomto prípade snažia aspoň sledovať obsah cukru, konzervačných látok a vlákniny vo výrobku, ktorý dieťaťu dávajú.

Viem, ako by mali vyzerať raňajky a snažím sa ich robiť pestré. Problém je, že dcéra nemá rada všetko a nie všetko je populárne,“ uvádza jedna z oslovených matiek.

Z výskumu tiež vyplynulo, že deti si veľmi dobre uvedomujú, čo sú to nezdravé potraviny. Vedeli, že z čokolády, čipsov a pochúťok sa priberá a kazia sa z nich zuby. To ich ale neodrádza a túžia po nich aj tak. Dokonca uvádzali, že potajomky maškrtia.

Sladké sušienky jem aj na raňajky. Ale iba ráno v posteli ešte predtým, ako ma prídu zobudiť rodičia,“ uviedlo jedno z detí.

S vedomosťou o zdravých potravinách to už bolo horšie. Ako zdravé označovali deti iba ovocie a zeleninu. Len pár detí uviedlo, že medzi zdravé potraviny patrí napríklad mlieko, mäso či ovsené vločky.

Deťom ukázali rôzne produkty. Ak bola na obale čokoláda, automaticky vedeli, že je výrobok nezdravý. Výrobky s ovocím na obale považovali automaticky za zdravé. Ak na obale nebola čokoláda ani ovocie, prípadne oboje, nevedeli, kam výrobok zaradiť.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu