ZN.SK
sliepky, kohút, domáca hrabavá hydina

Čo bolo skôr? Sliepka alebo vajce? Dosť už! Jednoznačne vajce!

Obľúbená otázka filozofov a samozvaných slovných „doťahovačov“ má svoju popularitu preto, že na ňu v tejto podobe neexistuje stručná odpoveď.

Obľúbená otázka filozofov a samozvaných slovných „doťahovačov“ má svoju popularitu preto, že na ňu v tejto podobe neexistuje stručná odpoveď. Čo bolo skôr? Vajce, alebo sliepka? Ten, čo sa bude chcieť doťahovať bude mať protiargument pri prvej aj druhej odpovedi. Vyberiete si vajce, naťahovacia odpoveď sa bude týkať toho, kto teda vajce zniesol. Vyberiete si sliepku a otázkou k odpovedi bude, z čoho sa sliepka vyliahla. Jediná múdra odpoveď je však, že prvé bolo vajce. Prečo?

sliepky, kohút, domáca hrabavá hydina

Vtáky vznikli vďaka evolúcii z plazov

Vtáky sa na našej planéte začali objavovať v období strednej jury pred 160 miliónmi rokov. Vďačiť za to mohli menším a stredne veľkým druhom teropodnych dinosaurov. Plazy, ktoré sa pohybovali na dvoch nohách, rozmnožujúce sa kladením vajec, sa začali evolučne po milióny rokov meniť do súčasnej podoby vtákov. Už na konci obdobia kriedy bolo známych aspoň 37 odlišných druhov vtákov. Za najstaršieho spoločného predka je odborníkmi z celého sveta považovaný Archeopteryx, okrídlený dinosaurus, ktorý nesie prvky oboch druhov. Moderná veda pokladá vtáky nie len za živočíšny druh, ktorý je potomkom dinosaurov, ale vtáky sú priamo zároveň podskupinoou dinosaurov samotných.

archeopteryx

Ich horné končatiny sa začali predlžovať. Potreba preskakovať zo stromov, pohybovať sa vzduchom a udržiavať sa hoci len plachtením vo vzduchu, vybrúsila ich telá do dokonalosti. Kosti ubrali na váhe a aj šupinaté telá sa postupne pretvárali na z počiatku len na krídlach a chvostoch okrídlené, postupne však pierka začali pokrývať celé telá.

V histórii sa objavovali vtáky veľmi podobné na prehistorické jaštery. Vynikali mimoriadne mohutným a silným telom, ktoré nie vždy slúžilo na slobodné lietanie. Silné zobáky, rohovinové hlavy, rohy a ďalšie prvky, ktoré slúžili na boj či obranu sa u niektorých druhov zachovali aj do nedávnej minulosti. Schopnosť vtákov lietať a rozptýliť sa po celom svete a prekonávať aj vzdialenosti nad morami a oceánmi spôsobila, že sa mnoho druhov rozšírilo a usadilo na rôznych miestach. Vyvíjalo po svojej vlastnej línií.

Takže čo bolo skôr?

Takže na otázku Čo bolo skôr? existuje jednoznačná odpoveď. Z dvoch ponúkaných možností bolo skôr vajce. Vajcia kládli samice plazov a aj prvých vtákov, ktorí sa vyvinuli z teropodov, dvojnohých dinosaurov. Aj sliepka domáca a mnoho jej druhov, mali svojich predkov. Sliepka pochádza z Thajska. Niekde na počiatku existoval predchodca bežnej sliepky a ten sa zmenil na sliepku.

Jej domovina je v hustých lesoch thajskej divočiny, odkiaľ sa rozšírila po celom svete najmä vďaka nenáročnej starostlivosti, ľahkému rozmnožovaniu a neschopnosti lietať, ktorú tieto vtáky stratili tým, že si vystačili so životom na zemi. Táto hrabavá hydina prehrabávajúca zem sa svojim spôsobom veľmi nezmenila. Hoci poznáme veľmi mnoho variácií, vyšľachtených druhov, nosníc, okrasných, aj veľmi vzácnych druhov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu