ZN.SK
Red Dog film

Austrálsky film Red Dog nakrútili podľa skutočného psa v Dampier

Film Red Dog o pozoruhodnom psovi z austrálskeho priemyselného mestečka Dampier, poznajú mnohí. Túlavý pes, ktorý si získal srdcia tvrdých…

Film Red Dog o pozoruhodnom psovi z austrálskeho priemyselného mestečka Dampier, poznajú mnohí. Túlavý pes, ktorý si získal srdcia tvrdých chlapov a stal sa symbolom mesta Dampier, inšpiroval niekoľko príbehov v knihách aj vo filmoch. Celovečerný film „Red Dog“ z roku 2011 bol vysielaný aj u nás v slovenskom znení doteraz niekoľko krát. Celý Dampier je pomerne pustý, prímorský, no predsa suchý. Stále je prevažne priemyselný, pod horúcim slnkom, no môže za to práve pes Red Dog, alebo jeho socha pred mestom Dampier, že sem prichádzajú turisti. Filmoví turisti v rámci filmového turizmu, alebo priamo ľudia, ktorých len zaujal príbeh pôvodného skutočného Red Doga.

Foto: Woss Group Film Productions, Screen Australia, Endymion Films

Čo zaujímavé sa s týmto psom a mestom spája?

Red Dog pôvodne dostal meno „Tally Ho“, ale neskôr dostal prezývku „Red Dog“ kvôli svojej červenej srsti. Skutočný Red Dog sa objavil v Dampieri v Západnej Austrálii v roku 1971 a rýchlo si získal miestnych. Aj v skutočnom svete nebolo jasné, odkiaľ pochádza a kto ho priviezol. Mesto bolo v tej dobe výrazne izolované a pre samotného psa by bolo náročné dostať sa sem „od nikadiaľ“. V okolí sa k jeho pôvodu tiež nikto nevedel vyjadriť. Legendy hovoria o tom, že prišiel na nákladnom aute, ktoré ho tam nechalo. Jeho skutočný majiteľ zostal záhadou. Ako pes bol mimoriadne verný obyvateľom a mnohých rozoznával. Tí ho milovali. Prijali ho za svojho. Nikomu nepatril a predsa patril všetkým.

Známy sa stal aj pre dobročinnosť – chodil do miestnej krčmy a zbieral peniaze na charitu. Uhynul v roku 1979 na otravu, čo vyvolalo smútok vo celej komunite. Na jeho pamiatku bola postavená socha v Dampieri, ktorá stojí dodnes. Vzhľadom na charakter mesta sa dá povedať, že je jedinou pamätihodnosťou alebo turistickou atrakciou.

Filmová podoba príbehu Red Dog

Film z roku 2011 veľmi presne popisuje situáciu, dobu, aj krajinu. Nakrúcal sa totiž priamo v pobrežnom meste Dampier a v okolí. Všetko je tak zachytené naozaj dôverne, takže divácky dojem je naozaj dokonalý… aj keď Red Dog vyzeral trochu inak. Vo filme Red Doga stvárnil pes Koko. V Západnej Austrálii je Dampier a pamätník psa, ako aj miesta nakrúcania filmu n aj výraznejšou filmovacou lokalitou v rámci filmového turizmu.

Mimo Red Doga Austráliu preslávil Mad Max, Krokodíl Dundee a film Austrália s Nicol Kidman a Hughom Jackmanom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu