Väzni v USA ako platidlo nahradili cigarety rezancami - ZN.SK

Väzni v USA ako platidlo nahradili cigarety rezancami

Kým ešte donedávna sa v amerických väzniciach bežne ako platidlo používali cigarety, kartóny cigariet a tabak ako taký, dnes nie sú na špici. Oveľa viac do popredia sa akosi prirodzene dostali sušené rezance na spôsob u nás známej vifonky. Aj keď v prípade amerických väzníc ide skôr o japonské rezance Ramen. Ich výhodou je, že sú trvanlivé, lacné, ľahko skladovateľné, chutné a majú dostatok kalórií. Je v tom odrazený aj trend modernej doby, v ktorej nie je každý fajčiar, no polievka z týchto rezancov urobená aj v skromnom väzenskom prostredí je lepšia ako to, čo podávajú vo väzenskej kuchyni. Cigarety samozrejme ako platidlo zostali, no sú na II. mieste po rezancoch.

väznica basa

Problém si všimol sociológ Michael Gibson-Light, ktorý upozornil na nový jav a fakt, že cigarety vytlačili rezance ramen. Neskúmal pritom len väzňov, ale sledoval aj personál. Dôvod pritom vôbec nie je záhadný. Dá sa ľahko identifikovať. Škrty v rozpočtoch okresal aj výdavky pre väzenské kuchyne a aj preto strava v týchto zariadeniach v posledných rokoch poklesla na kvalite. Rezance to väzňom kompenzujú.

Ramen

Japonská rezancová polievka Ramen, alebo tiež katakana sa vyrába z vaječného cesta a zaliata je silným mäsovým vývarom. Súčasťou sú riasy, no môže byť v prípade čerstvých a priamo pripravovaných nesušených variantov súčasťou aj pečené, alebo dusené mäso nakrájané na tenké plátky.

Ramen polievka

Väzni v USA ako platidlo nahradili cigarety rezancami
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Wonder Woman, Gal Gadot
Film Wonder Woman a prvá ukážka, vyvolenou je Gal Gadot

formulár poistenie dane a pod
Prišiel vám list z poisťovne? Upozorňujú na zmeny v neživotnom poistení

Súťaž s filmom Hardcore Henry
Vyhrajte 3x originál komix Hardcore Henry a filmové balíčky

Zavrieť