Fajčenie a TOP 10 najhorších chorôb ktoré spôsobuje - Zaujímavé novinky ZN.SK

Fajčenie a TOP 10 najhorších chorôb ktoré spôsobuje

To je viac ako populácia 5 najväčších amerických miest! Ale skôr než zomriete, zažijete niektoré choroby a zdravotné ťažkosti z fajčenia. Tu sú niektoré z najhorších chorôb spôsobených fajčením cigariet:

fajčenie žena

Rakovina pľúc

Stále viac ľudí zomiera na rakovinu pľúc, než na akýkoľvek iný typ rakoviny. Fajčenie cigariet je číslo jedna pre vytvorenie rakoviny pľúc.Až 87%percent úmrtí na rakovinu pľúc je vďaka užívaniu nikotínu.

Chronická obštrukčná choroba pľúc

Táto choroba spôsobuje ťažkosti s dýchaním. To spôsobuje vážnu dlhodobú práceneschopnosť a predčasnú smrť. Začína sa prejavovať tým, že je ťažké byť aktívny a neskôr má človek problém vyjsť po schodoch alebo vyniesť smeti. Asi 80 % všetkých nakazených touto chorobou spôsobilo fajčenie cigariet. Chronická obštrukčná choroba pľúc je treťou najčastejšou príčinou úmrtí z nikotínu.

Ochorenie srdca

Fajčenie poškodzuje takmer každý orgán v tele, vrátane srdca. Fajčenie môže spôsobiť upchatie a zúženie v tepnách, čo znamená menej krvi a kyslíka toku k Vášmu srdcu. Keď sa znížila spotreba cigariet na Slovensku vďaka vyšším cenám, rovnako tak klesli ochorenia srdca. Napriek tomu ochorenia srdcia sú najčastejšou príčinou úmrtia.

Mŕtvica

Vzhľadom k tomu, že fajčenie ovplyvňuje Vaše tepny, môže to vyvolať mŕtvice. Mŕtvice vznikajú, keď prívod krvi do mozgu je dočasne blokovaný. Mozgové bunky sú zbavené kyslíka a začnú umierať. Mŕtvice môžu spôsobiť ochrnutie, poruchy artikulácie, zmenené funkcie mozgu a smrť.

Astma

Astma je chronické ochorenie pľúc, ktoré sťažuje pohyb vzduchu dovnútra a von z pľúc. Vzhľadom k tomu, že cigaretový dym dráždi dýchacie cesty a môže to vyvolať náhle, až ťažké astmatické záchvaty. Astma je závažný zdravotný stav a fajčenie ho len zhoršuje.

Reprodukčné účinky u žien

Fajčenie môže spôsobiť mimomaternicové tehotenstvo u žien, čo znamená oplodnenie niekde inde ako v maternici. Fajčenie tiež spôsobuje zníženú plodnosť a vytvára problémy s otehotnením.

Predčasné pôrody a malá hmotnosť novorodených detí

Účinky fajčenia vplývajú nielen na zdravie mamy, ale aj na jej dieťa. Fajčenie v tehotenstve môže spôsobiť, že sa deti narodia predčasne alebo s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Deti narodené príliš skoro alebo s malou hmotnosťou majú zvýšené riziko zdravotných komplikácií a dokonca im neraz hrozí smrť.

Cukrovka

Ak fajčíte, máte väčšiu šancu, že budete mať cukrovku 2. typu. Riziko vzniku cukrovky 2. typu je o 30-40 % vyššia u fajčiarov ako u nefajčiarov.

Slepota, šedý zákal a vekom podmienená degenerácia makuly

Fajčenie môže spôsobiť oslepnutie. Fajčenie poškodzuje Vaše oči a môže to viesť až k strate zraku. Vekom podmienená makulárna degenerácia je spôsobená fajčením. To je hlavnou príčinou slepoty u dospelých vo veku 65 rokov a starších.

Ďalšie choroby

Viac ako 10 druhov rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva, krčka maternice, pečene, žalúdka a karcinómu pankreasu. Pacienti, ktorí prežili rakovinu a aj napriek tomu fajčia majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku ďalšej rakoviny.

A teraz už vieme, že fajčenie spôsobuje veľa problémov, zdravotných chorôb, najmenej tucet rakoviny a aj smrť. Oplatí sa to ešte?

Pripravila Dani

5/5 - (2 votes)

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.