ZN.SK
fajčenie žena

Fajčenie a TOP 10 najhorších chorôb ktoré spôsobuje

Fajčenie, či aktívne alebo pasívne zabíja ľudí a vytvára rôzne choroby. V posledných 50 rokoch zomrelo predčasne 20 miliónov ľudí kvôli fajčeniu.

To je viac ako populácia 5 najväčších amerických miest! Ale skôr než zomriete, zažijete niektoré choroby a zdravotné ťažkosti z fajčenia. Tu sú niektoré z najhorších chorôb spôsobených fajčením cigariet:

fajčenie žena

Rakovina pľúc

Stále viac ľudí zomiera na rakovinu pľúc, než na akýkoľvek iný typ rakoviny. Fajčenie cigariet je číslo jedna pre vytvorenie rakoviny pľúc.Až 87%percent úmrtí na rakovinu pľúc je vďaka užívaniu nikotínu.

Chronická obštrukčná choroba pľúc

Táto choroba spôsobuje ťažkosti s dýchaním. To spôsobuje vážnu dlhodobú práceneschopnosť a predčasnú smrť. Začína sa prejavovať tým, že je ťažké byť aktívny a neskôr má človek problém vyjsť po schodoch alebo vyniesť smeti. Asi 80 % všetkých nakazených touto chorobou spôsobilo fajčenie cigariet. Chronická obštrukčná choroba pľúc je treťou najčastejšou príčinou úmrtí z nikotínu.

Ochorenie srdca

Fajčenie poškodzuje takmer každý orgán v tele, vrátane srdca. Fajčenie môže spôsobiť upchatie a zúženie v tepnách, čo znamená menej krvi a kyslíka toku k Vášmu srdcu. Keď sa znížila spotreba cigariet na Slovensku vďaka vyšším cenám, rovnako tak klesli ochorenia srdca. Napriek tomu ochorenia srdcia sú najčastejšou príčinou úmrtia.

Mŕtvica

Vzhľadom k tomu, že fajčenie ovplyvňuje Vaše tepny, môže to vyvolať mŕtvice. Mŕtvice vznikajú, keď prívod krvi do mozgu je dočasne blokovaný. Mozgové bunky sú zbavené kyslíka a začnú umierať. Mŕtvice môžu spôsobiť ochrnutie, poruchy artikulácie, zmenené funkcie mozgu a smrť.

Astma

Astma je chronické ochorenie pľúc, ktoré sťažuje pohyb vzduchu dovnútra a von z pľúc. Vzhľadom k tomu, že cigaretový dym dráždi dýchacie cesty a môže to vyvolať náhle, až ťažké astmatické záchvaty. Astma je závažný zdravotný stav a fajčenie ho len zhoršuje.

Reprodukčné účinky u žien

Fajčenie môže spôsobiť mimomaternicové tehotenstvo u žien, čo znamená oplodnenie niekde inde ako v maternici. Fajčenie tiež spôsobuje zníženú plodnosť a vytvára problémy s otehotnením.

Predčasné pôrody a malá hmotnosť novorodených detí

Účinky fajčenia vplývajú nielen na zdravie mamy, ale aj na jej dieťa. Fajčenie v tehotenstve môže spôsobiť, že sa deti narodia predčasne alebo s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Deti narodené príliš skoro alebo s malou hmotnosťou majú zvýšené riziko zdravotných komplikácií a dokonca im neraz hrozí smrť.

Cukrovka

Ak fajčíte, máte väčšiu šancu, že budete mať cukrovku 2. typu. Riziko vzniku cukrovky 2. typu je o 30-40 % vyššia u fajčiarov ako u nefajčiarov.

Slepota, šedý zákal a vekom podmienená degenerácia makuly

Fajčenie môže spôsobiť oslepnutie. Fajčenie poškodzuje Vaše oči a môže to viesť až k strate zraku. Vekom podmienená makulárna degenerácia je spôsobená fajčením. To je hlavnou príčinou slepoty u dospelých vo veku 65 rokov a starších.

Ďalšie choroby

Viac ako 10 druhov rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva, krčka maternice, pečene, žalúdka a karcinómu pankreasu. Pacienti, ktorí prežili rakovinu a aj napriek tomu fajčia majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku ďalšej rakoviny.

A teraz už vieme, že fajčenie spôsobuje veľa problémov, zdravotných chorôb, najmenej tucet rakoviny a aj smrť. Oplatí sa to ešte?

Pripravila Dani

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu