ZN.SK
plešatosť a plešina

Alopecia (nadmerné vypadávanie vlasov) a jej jednotlivé formy

Alopecia je lekársky termín pre nadmerné vypadávanie vlasov. Existuje mnoho druhov alopecie, ktorým predchádzajú rozličné príznaky a príčiny.

Alopecia je lekársky termín pre nadmerné vypadávanie vlasov. Existuje mnoho druhov alopecie, ktorým predchádzajú rozličné príznaky a príčiny. Známe si tieto formy alopecie:

plešatosť a plešina

1. Androgénna alopecia – mužská a ženská plešatosť

Androgénna alopecia u mužov

Je najčastejším prejavom vypadávania vlasov, ktoré postihuje milióny mužov po celom svete. Začína sa prejavovať pred tridsiatkou alebo po tridsiatke. Bežná je strata vlasov na temene alebo tzv. kúty po bokoch hlavy. Plešatosť u mužov je dedičná. Genetikou je daných až 90% týchto prípradov.

Androgénna alopecia u žien

Rovnako, ako môže toto ochorenie potrápiť mužov, vie potrápiť aj ženy. U žien sa najčastejšie prejavuje vo forme difúzneho stenčovania vlasov, t.j. prejavuje sa presvitajúcou pokožkou hlavy na temene. Dodnes nie je známe, či je aj ženská alopecia dedičná.  Zvyčajne sa vyskytuje po menopauze.

2. Alopecia Areata

Spôsobuje ložiskové vypadávanie vlasov. Zvyčajne postihuje pokožku hlavy, ale môže sa objaviť aj na iných častiach tela.

Presné príčiny tohto ochorenia nie sú známe, ale predpokladá sa, že môže byť spôsobená imunitným systémom organizmu na vlasové folikuly. V niektorých prípadoch môže byť hlavným spúšťačom stres.

alopecia aerata

foto: alopecia, lokálne vypadávanie vlasov a vzhľad jeho výskytu na hlave, zdroj: google images

Hlavným príznakom je vypadávanie vlasov v tzv. ložiskách. Vlasy zväčša vypadávajú v okrúhlych tvaroch. Túto formu alopecie môže spôsobiť stres alebo ochorenie štítnej žľazy. Pre mnohých ľudí, ktorí trpia práve týmto druhom alopecie sú účinné vlasové zahusťovače, pretože strata ich vlasov je iba dočasná. Zahusťovače vlasov sú cenovo dostupné  a zároveň u pacienta zmierňujú stres, pretože si je vedomý, že to prispieva k jeho uzdraveniu.

3. Trakčná alopecia

Trakčná alopecia je spôsobená dlhodobej fyzickej námahy vlasov. Vzniká najmä u ľudí s dlhými vlasmi. Môže byť spôsobovaná určitými účesmi, ktoré namáhajú vlasy, napríklad tuho stiahnuté vrkoče. Akonáhle človek prestane tieto účesy a vrkoče nosiť, vypadávanie vlasov ustupuje.

4. Alopecia Universalis a Alopecia Totalis

Alopecia totalis spôsobuje úplnú stratu vlasov na pokožke hlavy.

Alopecia universalis spôsobuje nielen úplnú stratu vlasov na hlave, ale aj všetko ochlpenie na tele. Tie dve formy alopecie sú najviac viditeľné a dodnes na ne neexistuje žiadna liečba. Pacienti sú preto odkázaní na rôzne parochne a príčesky.  

Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu