ZN.SK
Vysoké Tatry

2. najväčším mestom Slovenska sú v skutočnosti Vysoké Tatry

Vedeli ste o tom, že čo sa rozlohy týka v skutočnosti nie je po Bratislave v zozname najväčších miest uvedené mesto Košice, ale mesto Vysoké Tatry?

Vedeli ste o tom, že čo sa rozlohy týka v skutočnosti nie je po Bratislave v zozname najväčších miest uvedené mesto Košice, ale patrí tam mesto Vysoké Tatry? Môže za to fakt, že všetky Tatranské osady združili do jedinej sídelnej jednotky kvôli správe a administratíve, ktorú poznáme ako mesto Vysoké Tatry. Hoci disponuje rozlohou väčšou ako 360 km2 a takmer prekonáva aj samotnú Bratislavu, nejde o okresné mesto v ktorom by nachádzali svoje sídla úrady a samospráva. Nemá totiž také zaľudnenie a obyvateľstvo ako také.

Vysoké Tatry

Vo všetkých 12 tatranských mestských častiach spolu žije len okolo 4 000 stálych obyvateľov.

Vysoké Tatry sú naozaj rozsiahle a mimoriadne pestré

Zaujímavosti o Vysokých Tatrách na ZN.SK nájdete aj v súvislosti s filmom. V Tatrách sa totiž nakrúcalo mnoho zaujímavých filmov. Kniha Filmové miesta ich uvádza naozaj veľa. Napríklad pri Bilíkovej chate sa nakrúcal jeden z prípadov Majora Zemana. V luxusnom hoteli pri brehu Štrbského plesa vznikala novoročná komédia Šťastný Nový Rok s Jánom Koleníkom, Emíliou Vášáryovou, Jiřím Bartoškom a Táňou Pauhofovou v hlavných úlohách. Priamo na jazere sa nakrúcal Náčelník Veľký had s Gojkom Mitičom. Tiež sa tu nakrúcal Marco Polo, seriál pre Netflix.

Doplnenie 2022: Kniha Filmové miesta toho spomína naozaj veľa. Tatry sa tak javia ako ešte zaujímavejšie, než len prírodnými krásami a obvykle známymi miestami. Pri filmových miestach nemožno zabudnúť na fakt, že hotel Morava je slávny práve vďaka českému filmu Anděl na horách. Počas pandémie sa v obci Gerlachov v areáli hotela Hubert nakrúcala slovenská komédia Láska hory prenáša, ktorá mala v anglickom znení a pre zahraničný trh odlišný názov Avalanche of Love (Lavína lásky). Tento filmový projekt je zaujímavý rozsahom využitia jediného miesta pre jeden film a mimoriadnou úspornosťou, či ekologickosťou.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu