2. najväčším mestom Slovenska sú v skutočnosti Vysoké Tatry

2. najväčším mestom Slovenska sú v skutočnosti Vysoké Tatry

Vedeli ste o tom, že čo sa rozlohy týka v skutočnosti nie je po Bratislave v zozname najväčších miest uvedené mesto Košice, ale patrí tam mesto Vysoké Tatry? Môže za to fakt, že všetky Tatranské osady združili do jedinej sídelnej jednotky kvôli správe a administratíve, ktorú poznáme ako mesto Vysoké Tatry. Hoci disponuje rozlohou väčšou ako 360 km2 a takmer prekonáva aj samotnú Bratislavu, nejde o okresné mesto v ktorom by nachádzali svoje sídla úrady a samospráva. Nemá totiž také zaľudnenie a obyvateľstvo ako také.

Vysoké Tatry

Vo všetkých 12 tatranských mestských častiach spolu žije len okolo 4 000 stálych obyvateľov.

Zaujímavosti o Vysokých Tatrách na ZN.SK nájdete aj v súvislosti s filmom. V Tatrách sa totiž nakrúcalo mnoho zaujímavých filmov. Kniha Filmové miesta ich uvádza naozaj veľa. Napríklad pri Bilíkovej chate sa nakrúcal jeden z prípadov Majora Zemana. V luxusnom hoteli pri brehu Štrbského plesa vznikala novoročná komédia Šťastný Nový Rok s Jánom Koleníkom, Emíliou Vášáryovou, Jiřím Bartoškom a Táňou Pauhofovou v hlavných úlohách. Priamo na jazere sa nakrúcal Náčelník Veľký had s Gojkom Mitičom. Tiež sa tu nakrúcal Marco Polo, seriál pre Netflix. Kniha Filmové miesta toho spomína naozaj veľa. Tatry sa tak javia ako ešte zaujímavejšie, než len prírodnými krásami a obvykle známymi miestami. Pri filmových miestach nemožno zabudnúť na fakt, že hotel Morava je slávny práve vďaka českému filmu Anděl na horách.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.