ZN.SK
žena a pes, v prírode, vzťah so psom

Keď zomrie domáci miláčik: zoznam krematórií pre zvieratá na Slovensku

Ich strata bolí, no je častejšia ako pri ľuďoch. Domáci miláčikovia. Kam s uhynutým zvieraťom a kde nájdeme zvieracie krematóriá?

Zľavy na wellness pobyty

Bežná moderná domácnosť a bežná rodina má za svojho člena domácnosti aj psa, alebo mačku. Sú to psychologické dôvody, dostatok lásky aj pre zviera, ale aj pohodlie, či pocit bezpečia, pre ktoré si zadovážime domáce zviera. Ich strata bolí, no je častejšia ako pri ľuďoch. Za jediný život tak vystrieda každý psíčkar niekoľko psov.

žena a pes, v prírode, vzťah so psom

Ak zviera uhynie, má chovateľ len štyri možnosti. Prípadne päť.

  1. Ponechať zviera veterinárovi, ktorý ho odovzdá v kontajneri do kafilérie. (za poplatok)
  2. Odovzdať ho do kafilérie osobne (za poplatok)
  3. Pochovať zviera na niektorom z mála zvieracích cintorínov na Slovensku
  4. Zakopať na vlastnom pozemku – záhrade, ďalej od vodného toku (s prísnymi pravidlami)
  5. Dať spopolniť do krematória

Prvá aj druhá možnosť je len pre tých, ktorí prijímajú prítomnosť domáceho zvieratka ako súčasť života, akúsi etapu s nevyhnutným koncom po krátkom živote. No ak sa cítia stále spojení, sú citliví a majú zmysel pre akúsi úctu, hoci ide o zviera, voľbou býva práve možnosť tretia, alebo štvrtá. Bytové rodiny v takýchto prípadoch chodia zakopávať zajačikov a škrečkov do lesa, či do parku. Niečo také je však zakázané. V parku zahrabať vlastného psa je dokonca v niektorých parkoch považované za trestný čin s niekoľkými prečinmi súčasne.

Pochovávanie doma na záhrade

V prípade pochovávania zvieraťa doma na záhrade musíte splniť niekoľko podmienok. Hrob musí mať hĺbku jeden meter. Umiestnený 2 metre od susedovho pozemku, 5 metrov od obydlia a 500 metrov od vodného toku, alebo zdroja vody. V metrovej hĺbke nesmú byť priesaky spodnej vody a zviera musí byť uložiteľné v škatuli alebo látke z prírodných materiálov, ktoré sú rozložiteľné v prírode.

Krematóriá pre zvieratá na Slovensku, či alternatívy

Krematória, čiže spaľovne, fungujú podobne, ako tie pre ľudí. Sú menšie. Nevyžadujú si toľko predpisov a evidencie, takže získať termín a dohodnúť sa nie je taká komplikácia ako pri kremácii ľudí. Kremácia zvierat sa cenovo pohybuje rôzne, vždy podľa váhy zvieraťa. Niektoré môžu mať podmienku zakúpenia urny priamo u nich, iné dovolia využiť aj vlastnú urnu. Uzatvárateľnú ideálne kovovú nádobu, z hrubého skla, alebo keramiky.

Pes, unavený, otrávený článok krematóriá psov a mačiek

Prevádzku týchto zariadení upravuje Zákon 24/2006 novela 142/2017 Z.z. časť EIA (Činnosť: 11.5 Kafilérie a veterinárne asanacné ústavy). Zvieracích krematórií je veľmi málo, informovanosť je nízka a možností pre ľudí v bytoch ešte menej. Aj preto zvieratá končia na rôznych miestach, či dokonca v odpadkovom koši, či v kanalizácii. Podľa medializovaných zámerov má byť vybudované aj prvé krematórium pre kone, čo doteraz nebolo. Aj pre veľkosť koní doteraz tieto zvieratá končili v kafilérii, alebo v zahraničí.

Zoznam krematórií na Slovensku

Krematóriá na západnom Slovensku

Krematóriá na strednom a severnom Slovensku

Prieťahy a nesúhlas obyvateľov Sliača pozastavilo plány na vybudovanie prvej kremačnej pece na strednom Slovensku. Majitelia domácich zvierat v širšom regióne naďalej zakopávajú domácich miláčikov v parkoch, lesoch a na záhradách. Ak sa situácia zmení, neváhajte nás kontaktovať, aby sme aktualizovali článok.

  • ŽILINA – https://www.spiritas.sk/ – severné Slovensko – Krematórium SPIRITAS (VAS s.r.o.), Mojšova Lúčka, 011 76 Žilina

Krematóriá na východnom Slovensku

  • POPRAD – https://duhovymost.com – DUHOVÝ MOST Poprad, Hraničná 666/12, 058 01 Poprad
  • KOŠICE – https://duhovymost.com – DUHOVÝ MOST Košice, Pri Hati 10 (areál Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach), 040 01 Košice
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu