ZN.SK
Jedlička borovica

Vianočný stromček v kvetináči zostane živý aj po Vianociach. Lebo „živý“!

Vianoce sú najkrajším obdobím v roku. Vianočný stromček zase ich symbolom. Ale čo tak rovno živý vianočný stromček, ktorý bude žiť viac rokov a prežije aj tieto Vianoce?

Vianoce sú najkrajším obdobím v roku. Vianočný stromček zase ich symbolom. Pred nejakým časom sme sa venovali jeho zaujímavej histórii a význame po stránke symboliky. Keď na trh prišli umelohmotné vianočné stromčeky, bol to výdobytok modernej doby a pokroku. Prírodu sme nahradili zlepencom plastu a kovu, ktorý je síce ekologický a poslúži aj celé desaťročia, no chýba mu vôňa a všetko to, čo od klasického stromčeka čakáte. Kadekto má z detstva spomienky na tú hŕbu ihličia a problém na koberci, keď ručne vyťahoval suché ihličie.

živý vianočný stromček

Lenže čoraz viac sú na trhu viditeľné normandské jedličky. Sú husté, krásne zelené a nepúšťajú ani veľa ihličia. Tie sú vyšľachtené a pestované práve pre vianočný trh. Nie sú korisťou pilčíkov behajúcich po lesoch ako barbari, čo bola predstava ich odporcov. Sú vysádzané a rezané práve preto, aby poslúžili k Vianociam. Bojovníci za ekológiu síce bijú na poplach pri téme stromčekov, hoci sami sú oblečení často v nerecyklovateľných odevoch a vlastne nikoho správanie nebýva úplne stopercentne ekologické. Komu prekáža, že po Vianociach jeho živý stromček putuje ku kontajnerom, má niekoľko možností. Použiť ho ako kŕmenie (bez drôtikov, šnúrok a papierikov), na drevo, alebo siahnuť po stromčeku živom, ktorý živým zostane aj dlho po Vianociach.

Živý stromček v kvetináči má mnoho výhod

Mať doma živý vianočný stromček v kvetináči je azda ten najlepší možný nápad, hoci je drahší ako ten živý rezaný. Je menej dostupný, pretože od samotnej škôlky, po predajné miesto a až k vám si vyžaduje viac miesta, opatrnosti a starostlivosti. Objednávať je ich možné aj cez internet. Prakticky z takéhoto stromu môžete mať radosť tieto Vianoce, budúce Vianoce a možno aj tie ďalšie. Vždy pri inej veľkosti stromčeka. Mať doma jedličku v kvetináči znamená, že živou je počas Vianoc a zostane aj po Vianociach. Je voňavá, stále je tak aromatickou súčasťou Vianoc.

Počas jej pobytu vo vašej obývačke nestráca farbu. Hlina sa predsa dá zalievať. Nemusíte tak riešiť vodu a stojany s vodou a vysychanie stromčeka. Odpadá potreba osekávať stromček, aby sedel do konkrétneho stojanu s konkrétnym obvodom. Nepotrebujete riešiť ani jeho upevnenie, pretože sa o to starajú jeho korene. Črepníkový stromček je o niečo vyššie postavený práve pre výšku črepníka. Vytvára tak miesto pre darčeky. Niektoré črepníky je vhodné zamaskovať pekným vianočným baliacim papierom a podložiť ich miskou pod kvetináč. Takto riešený stromček sa ľahko prenáša. Má svoje potrebné ťažisko. Neprevrhne sa len tak, pretože črepník (v ňom korene a vlhká zemina) je tým ťažiskom. Stromček si zachováva svoju prirodzenú pružnosť, pretože sa nemení fyziológia konárov a držanie ihličia. Zvládne teda nie len decembrové vešanie ozdôb, ale aj trojkráľové zvešanie.

Jedlička stromček na VIanoce

foto: pohľad na detail stromu. Hustá zeleň a zelené vetvičky môžu sťažiť zdobenie veľkými ozdobami na dlhých šnúrkach. Jediná nevýhoda jedličky nordmandskej? Skôr mimoriadna prednosť. 

Zadovážiť živý stromček nie je problém

Dnes zadovážiť živý stromček zvládne aj ten, komu sa nechce vyraziť do lesa a v prítmí s baterkou brať prvý pohľadný kúsok. Možno kedysi. Dnes je predajcov v nákupných centrách, aj v záhradníctvach viacero. Pozeráme aj na vzhľad a normandské jedle sú jasná voľba pre svoje vizuálne prednosti. Nie každé auto je schopné prepraviť živý stromček, tobôž stromček s kvetináčom. Žiada si totiž rovnaké sieťovanie pre strom, no ešte riešenie pre kvetináč a nevysypanie zeminy. Dopraviť si takýto strom nemusí byť pre niekoho problém, kým pre väčšinu áno. Poslúži však aj internetové vyhľadávanie, kuriér a teda doručenie vianočného stromčeka priamo domov. Bez ohľadu na bydlisko, je tých predajcov niekoľko.

Jedlička borovica

foto:  na obrázku priamo v záhradníctve jedličky, smreky aj borovice. Tie nie sú ako vianočný stromček v ničom pozadu. Pre niekoho je práve borovica atraktívnejšia.

V ponuke na zahradnici.sk nájdete stromčeky – normandské jedle v kvetináči, posielané kuriérom. Zabezpečené proti neduhom počas dopravy. Po prijatí stromčeka od kuriéra je dobré ho mať niekoľko dní vo svetlom, ale stále nie celkom vyhriatom prostredí. Napríklad v garáži, prirodzeným svetlom osvetlenej pivnici, zimnej záhrade a pod. Až po pár dňoch ho dať dnu do priestoru, kde bude plniť funkciu vianočného stromčeka.

  • Smrek okrúhly – nižší živý stromček v črepníku do 120 cm vychádza na 15 EUR
  • Borovica čierna – obľúbená odroda borovice, ktorá nájde uplatnenie v okrasnej záhrade po Vianociach, s výškou 120 až 160 cm vychádza 35 EUR

Po Vianociach slúži ďalej

Život jedličky nekončí. Vysadiť si ju môžete vo vlastnej záhrade. Ak ste v byte a záhradu nemáte, po súhlase spoločenstva vlastníkov bytov, alebo mestského úradu pokojne aj v predzáhradke pri paneláku vo vhodnej vzdialenosti od okien. Stromček v kvetináči hlavne poslúži aj o rok, ak sa o neho dostatočne staráte a máte pre neho väčší črepník. Ak sa rozhodnete vysadiť ho vo voľnej prírode, poteší sa slnečnému miestu až polotieňu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu