ZN.SK
USS Zumwalt

US Navy majú nový moderný torpédoborec USS-Zumwalt

V roku 2016 by mala byť do prevádzky uvedená bojová loď amerického námorníctva, ktorej vývoj trval niekoľko rokov. USS-Zumwalt, ako sa nazýva torpédoborec…

V roku 2016 by mala byť do prevádzky uvedená bojová loď amerického námorníctva, ktorej vývoj trval niekoľko rokov. USS-Zumwalt, ako sa nazýva torpédoborec a odpaľovač rakiet, novej triedy lodí, je pomenovaný po americkom admirálovi menom Elmo Russel Zumwalt, ktorý patril medzi významné osobnosti americkej armády najmú v období vojny vo Vietname. Loď, ktorej názov pripomína skôr nemecké plavidlo, je prvé z troch celkovo plánovaných v tejto sérii s konkrétnych názvom 1000.

USS Zumwalt

USS-Zumwalt
Vzhľad lode je výrazne futiristický, loď totiž vyzerá ako plavidlo z budúcnosti. Za svoju architektúru vďačí schopnostiam stealth a vďaka menšej veľkosti je možné loď považovať za rybársku, prípadne ju niektoré radary nemusia vôbec zamerať. Slávnostne pokrstená bola loď už 12. apríla 2014 a jej vývoj a výstavba stála 3,5 miliardy dolárov. Dnes má za sebou zopár cvičných plavieb. Dlhá 182,9 metrov, je poháňaná dvoma plynovými turbínami Rolls-Royce MT30, dvoma turbínami Rolls-Royce RR4500 a dvoma vrtuľami poháňanými elektromotormi s 78 MW. Dosahuje bežnú rýchlosť 30,3 uzlov, čo je 56 kilogramov. Po prvý krát mala skúšobné cvičenie počas 7. decembra priamo vo vodách Atlantického oceánu. Na základe testovania sa následne rozhodne, či sa loď už čoskoro pripojí k americkej flotile niekde na bojiskách.

Lodenice
Výstavba prebiehala v lodeniciach Bath Iron Works na rieke Kennebec v Bath v štáte Maine. Lodeina patrí pod spoločnosť General Dynamics. Z týchto dokov, ktoré fungujú od roku 1884, počas II. svetovej vojny odišlo najviac úspešných lodí. Súčasťou armádneho dodávateľa General Dynamics sa lodenice stali v roku 1995.

Foto: US Navy Flickr

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu