ZN.SK
Vystrašená hrozby podvodníci internet

Aký je rozdiel medzi Upgrade a Update? Obe znamenajú zmenu, ale…

Update, upgrade. Dva pojmy s ktorými sa ustavične stretávame v rámci aplikácií, mobilov, počítačov a nie vždy naozaj vieme, čo je čo. Pritom stačí nazrieť na anglický…

Update, upgrade. Dva pojmy s ktorými sa ustavične stretávame v rámci aplikácií, mobilov, počítačov a nie vždy naozaj vieme, čo je čo. Pritom stačí nazrieť na anglický pojem a preložiť si ho. Vyhli by sme sa tak nedorozumeniam, ktoré môžu pri niektorých detailistoch vzniknúť. Oba pojmy znamenajú zmenu. No kým jeden z nich pomenúva drobné zmeny a opravy,  ten druhý pomenúva zásadné zmeny, či úplne celú výmenu. Ako to teda je?

Update znamená

Pojem update znamená „aktualizovať na aktuálnu verziu„, keďže anglické „up-date“ aj reálne znamená držať niečo aktuálne. Aktualizáciu vydáva operačný systém iOS, rôzne aplikácie, alebo hry. Update sa postará o nápravu niektorých chýb, dodá niektoré novinky a v prípade účtovných aplikácií napríklad update do rozhrania pridá legislatívne zmeny. Update znamená, že aplikácia má v sebe všetko potrebné na jej fungovanie v pôvodnej podobe, no s ohľadom na neustále meniaci sa dátum. Stretávame sa s ním pri GPS navigáciách v automobiloch, kde je nutné updatovať databázu uzávierok, dostavaných ciest a podobne. Aj toto je svojim spôsobom stále len oprava.

Update býva zväčša bezplatný. Aplikácie, ktoré si nechávajú účtovať za update sú pre tento fakt zväčša negatívne hodnotené.

Upgrade znamená

„Grade“ znamená stupeň, alebo triedu. Ak teda hovoríme o upgradovaní, hovoríme o úplnej zmene triedy mobilu, počítača, či operačného systému. Upgradovať môžeš z nižšieho radu mobilu na vyšší, prípadne z netbooku na probook, alebo z Windows XP na Windows 10. Dochádza teda k zmene pôvodného produktu na vyšší, lepšie vybavený. Upgrade zväčša znamená, že si platíš plnú cenu pri obstaranú nového produktu. Samozrejme, občas existujú aj ponuky zamerané na stálych zákazníkov, v rámci vernostného programu, alebo šrotovného, kedy sa obstarávacia cena nového zníži.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu