Tiramisu, obľúbený taliansky dezert

tiramisu

Tiramisu je jedným z najobľúbenejších a najznámejších talianskych dezertov. Určite ste ho už aspoň raz ochutnali, či už v cukrárni alebo sa vám Tiramisu podarilo pripraviť aj doma. Málokto však vie, že názov pochádza z talianskeho “tirami su“, čo v doslovnom preklade znamená “vytiahni ma hore” a obrazne vo význame “zlepši mi náladu”.
Viete však, kam až siaha história tohto obľúbeného dezertu?

tiramisu

Pôvod tiramisu – legenda alebo fakt?

Historické záznamy uvádzajú, že Tiramisù pochádza z Trevisa  z roku 1800. Hovorí sa, že tento dezert bol vynájdený šikovnou „maitressou“  z “domu potešenia” v centre Trevisa. Žena, ktorá prevádzkovala priestory, vyvinula tento afrodiziakálny dezert, ktorý zákazníkom ponúkla na konci večera, aby ich oživila a vyriešila problémy, ktoré mohli mať pri svojich manželských povinnostiach pri návrate k manželkám.  Zdá sa, že tiramisu bol predchodcom prírodnej viagry z 19. storočia, ktorá sa podávala zákazníkom v tomto dome. O tom, či je legendá pravdivá existuje mnoho špekulácii.
V knihách sa príbeh tiramisu nespomína, najskôr až v 80. rokoch. O jeho skoršom pôvode máme však viacero dôkazov. 
Spisovateľ Giovanni Comisso (1895 – 1969) bol učenec a tiež najznalejší svedok receptúry Tiramisu. Básnik Comisso spomínal tento skvelý recept vo svojich spomienkových knihách a podrobnejšie ho spomínal svojim najbližším priateľom. Opisoval ako jeho babička Giuseppina, potomok grófa Odoarda Tirettu, bola milovníčkou Tiramisu. Tieto historické záznamy nám hovoria, že recept a dezert boli v Treviso dobre známe už v roku 1800.

Recept je naozaj jednoduchý

Originálne tiramisu sa skladá zo striedajúcich sa vrstiev piškót, ktoré majú lyžicový tvar alebo z Pan di Spagna, čo je piškótový korpus nasiaknutý studeným espressom, z mascarpone, vajíčka, ktoré sa aromatizuje rumom, niekedy aj marsalským vínom. Na záver je dezert posypaný kakaom.  Tieto ingrediencie sú najzákladnejšie. Recept má však rôzne geografické či rodinné varianty. Množstvo ingrediencií samozrejme záleží od počtu ochutnávajúcich osôb. 

A aký je postup?

  1. Ako prvé si pripravíme silnú čiernu kávu, ktorú necháme schladiť.
  2. Oddelíme žĺtky od bielkov. Žĺtky spolu s piatimi lyžicami cukru vyšľaháme do peny. Z bielkov vyšľaháme sneh.
  3. Do žĺtkovej zmesi a cukru pridáme Mascarpone. Potom zľahka vmiešame sneh z bielkov.
  4. Piškóty namočíme z oboch strán do kávy s prídavkom Amaretta alebo rumu. Stačí ich namočiť len zľahka.
  5. Dno formy pokryjeme vrstvou piškót, pridáme vrstvu krému a pokračujeme plynule ďalšími vrstvami. Poslednú vrstvu krému bohato poprášime kakaom.

Nakoniec ho necháme minimálne dve hodinky v chladničke a následne podávame.

 

Mohlo by zaujímať tiež:
Lucia Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.