Výnimočná knižná trilógia Stratené Slovensko a zabudnuté miesta

Výnimočná knižná trilógia Stratené Slovensko a zabudnuté miesta

Trilógia Stratené Slovensko (edícia Krásy Slovenska): Spoznajte zabudnuté miesta Slovenska, na ktorých v minulosti stáli kostoly, hrady či kúpele. Vyberte sa na cestu našimi dejinami a zažite atmosféru týchto unikátnych miest…

Stratené Slovensko

Trilógia Stratené Slovensko zahŕňa tri knihy: Zabudnuté hrady, Kostoly a ich pohnuté osudy a Zaniknuté kúpele – pod spoločným názvom Stratené Slovensko. V  knihách nájdete zaniknuté či pustnúce stavby, ktoré čaká neodvratný zánik. Stavby, ktoré sú sprevádzané smutnými príbehmi či tajomné pamiatky s nejasným pôvodom.

Stavby, ktoré poznačili chátrania, prestavby, boje či rabovania. Niektoré by sme v krajine už hľadali márne, iné si naliehavo pýtajú záchranu. Knihy nám priblížia našu históriu a vezmú nás na prehliadku týchto stratených miest, o ktorých nás pravdepodobne na hodine dejepisu neučili…

Odhalené tajomstvá?

Ruiny hradov, zvyšky kostolov či chátrajúce budovy kúpeľov… Z daktorých stavieb zostala len veža, z niektorých len hŕba sutín alebo len nepatrné zvyšky. Autori kníh sa snažili poodhaliť tajomstvá z dejín týchto zaujímavých stavieb, previezť nás zložitými obdobiami, ktoré tieto stavby zažívali a poukázať tak na pominuteľnosť, ktorá je súčasťou aj nášho každodenného života.

Príbehy z minulosti

Knihy zaujmú všetkých z vás, ktorí radi „nakuknete“ do našich dejín, radi objavujete nepoznané kúty našej krajiny alebo len radi čítate príbehy o jej minulosti. Knihy sú určené nielen pre objavovateľov našej zabudnutej histórie, ale aj pre všetkých milovníkov Slovenska, ktorí chcú preniknúť trošku viac medzi ruiny nášho chátrajúceho kultúrneho dedičstva.

Zabudnuté hrady

Slovensko možno s čistým svedomím nazvať krajinou hradov. Z takmer 300 hradov zostalo však dodnes ani nie sto zrúcanín či malých ruín. Kniha historika a učiteľa dejepisu Tomáša Grančaya predstavuje 35 hradných lokalít východného Slovenska, kde nájdeme už len torzá kedysi významných stavieb našej histórie. Vo výbere sú niektoré známe lokality, ale aj také, o ktorých verejnosť takmer nič nevie.

Kostoly a ich pohnuté osudy

Kniha je putovaním po miestach kde kedysi stáli nielen stredoveké, ale aj novoveké stavby kostolov či kaplniek, ktoré dnes už nenájdeme. Pritom ponúkali neopakovateľnú atmosféru, závan starých čias, kedy sa človek díval na svet úplne inými očami ako dnes. Dlhé stáročia dominovali osadám a dedinám a dnes už ani mnohí z ich obyvateľov nevedia kde stáli. Autori Štefan a Alexandra Podolinskí sa podujali zmapovať mnohé z týchto lokalít a kniha je výsledkom ich niekoľkoročného bádania.

Zaniknuté kúpele

Na území Slovenska sa v minulosti nachádzalo vyše 120 kúpeľných miest. Boli samozrejme rôzneho významu, veľkosti a zamerania, ale takmer všetky disponovali vhodným prírodným liečivým zdrojom a plnili svoj liečebný účel. Viaceré kúpeľné miesta v priebehu 20. storočia postupne zanikali a kniha historika Martina Kostelníka približuje pomocou unikátneho obrazového a textového materiálu práve osud týchto kúpeľov.

Trilógia Stratené Slovensko spolu aj jednotlivo

Ohodnoťte článok post

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.