ZN.SK
3D tlač interier auta

Porsche začne do svojich áut montovať sedadlá vytvorené 3D tlačiarňou

Značka Porsche je už dlhé roky známa svojou inovatívnosťou. Dôkazom toho je aj montovanie sedadiel vytvorených za pomoci 3D tlačiarne…

Značka Porsche je už dlhé roky známa svojou inovatívnosťou a v tomto trende rozhodne chce pokračovať. Ďalším dôkazom toho je aj montovanie sedadiel vytvorených za pomoci 3D tlačiarne do najnovších modelov športových áut.  Technológia 3D tlačiarní je tu s nami už niekoľko rokov, no doteraz sa využíva predovšetkým na tlač menších komponentov v rôznych priemyselných odvetviach. Niektorí nadšenci vlastnia 3D tlačiareň aj doma, kde sa učia s touto technológiou pracovať.

3D tlač interier auta

3D tlačiarne majú pred sebou veľkú budúcnosť, čo si uvedomuje aj prémiová automobilka Porsche, ktorá sa rozhodla do svojich najnovších modelov umiestňovať sedadlá vytlačené za pomoci tejto technológie.

Koncept predstavený už minulý rok

Automobilka tento koncept sedadiel predstavila verejnosti už minulý rok. Od počiatočného konceptu sa však prešlo k realizácii, keď tieto sedadlá budú od februára budúceho roku umiestňované do sériovo vyrábaných vozidiel Cayman, Boxster či 911. Tieto sedačky sú tvorené niekoľkými vrstvami, kde základ tvorí polypropylén, na ktorý je napojená ďalšia vrstva polyuretánu. No a práve tá bola celá tlačená za pomoci plne nastaviteľnej 3D tlačiarne.

Aká je cena sedadiel?

Vzhľadom na to, že Porsche je prémiovou značkou a spôsob, akým boli tieto sedadlá vyrábané, je pomerne neobvyklý, je ich cenovka o čosi vyššia. Za jedno sedadlo prípadný majiteľ zaplatí viac ako 2600 eur.

Čo nám Porsche týmto konceptom ukázalo?

Stuttgartská automobilka svojím činom ukázala, že v budúcnosti sa môžeme dočkať čoraz viac komponentov vytlačených za pomoci 3D tlače. Jedným z autodoplnkov, ktoré sa týmto spôsobom môžu v budúcnosti vyrábať, sú gumené autorohože, ktoré chránia vaše auto pred nečistotami. Touto technológiou by sa v budúcnosti mohli vyrábať aj praktické deflektory, ktorých účinnosť ocenia predovšetkým fajčiari a ľudia, ktorí privítajú  príliv čerstvého vzduchu v aute za každého počasia.

Budúcnosť automobilov je v 3D tlači?

Nie je tajomstvom, že najnovšie technológie sú vždy skúšané na prémiových značkách automobilov až sa napokon plne etablujú aj v značkách, ktoré sú charakteristické svojou masovou produkciou áut. 3D tlač sa tak skutočne môže stať v budúcnosti jednou z bežných technológií, ktoré budú v autách používané. Dokonca sa možno môžeme dočkať aj plne funkčného auta vytvoreného za pomoci 3D tlačiarní.

Zdroj obrázka: asharkyu / Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu