ZN.SK
Opustené miesta URBEX Pripyať

Opustené miesta, tak trochu vyššia úroveň urbexu v dokumente

Trochu vyššiu úroveň urbexu zobrazuje nový dokumentárny seriál s názvom Opustené miesta, ktoré si budú môcť čoskoro pozrieť aj slovenskí…

Viete čo je to urbex? Ide o aktivitu, ktorá vychádza z anglického slovného spojenia urban exploration, doslova „mestské skúmanie“. Už sme sa jej na zn.sk podrobnejšie venovali v článku. Vyznávači urbexu navštevujú miesta, ktoré nie sú preplnenými turistickými destináciami, ale naopak zameriavajú sa na opustené stavby a miesta vybudované človekom, ktorých sláva už pominula.  Ich základným pravidlom je nezanechať na mieste nič okrem vlastných stôp a neodnášať si viac ako prach na topánkach a fotografie. Urbex cestovanie sa stáva čoraz viac populárnejším. Poskytuje dobrodružstvo, adrenalín, ale najmä je skvelou formou spoznávania historických čias nedávnych a pritom takmer zabudnutých.

Opustené miesta URBEX

Dokument Opustené miesta

Trochu vyššiu úroveň urbexu zobrazuje nový dokumentárny seriál s názvom Opustené miesta, ktoré si budú môcť čoskoro pozrieť aj slovenskí diváci. Tento dokument nás zavedie na miesta, kde sú človekom zabudnuté nie len budovy, ale dokonca celé mestá, turistické komplexy alebo vojenské základne.

Pripjať, mesto duchov pri Černobyle

Ako jedno z prvých takých miesta vám určite napadne Prijpjať, mesto duchov pri ukrajinskom Černobyle, z ktorého po apríli roku 1986, kedy tu vybuchla jadrová elektráreň, zmizol takmer všetok život.  Práve mestu Pripjať sa venuje jeden z dielov seriálu, avšak nie je jediným zvláštnym miestom, ktorým vás dokument prevedie. Evakuáciu mesta vtedy nariadil samotný prezident Gorbačov a svoje domovy muselo opustiť približne 50 tisíc ľudí.

Opustené miesta URBEX Pripyať

V posledných rokoch sa Pripjať stalo veľmi populárne medzi turistami a to aj zásluhou seriálu Černobyl. Na miesto prichádza čoraz viac ľudí, ktorých lákala fotogenickosť neutešeného miesta, ktoré si do rúk postupne berie späť matka príroda.

Staklena banka v Mostare

V bosnianskom Mostare sa nachádza ďalší obľúbený cieľ nie len európskych urbexerov, Staklena banka v Mostare. Budova, ktorá bola dokončená v roku 1991, sa počas občianskej vojny v Juhoslávii stala miestom, odkiaľ chorvátski ostreľovači zabíjali nevinných civilistov.  Od tej doby sa jej hovorí „Veža ostreľovačov“ a jej betónová konštrukcia postupne chátra, i keď existujú iniciatívy, ktoré by si priali jej obnovu. V tomto prípade ide každopádne o jeden z najznámejších symbolov konfliktu, ktorý si mnohí z nás pamätáme.

Salton Sea

V našich končinách trochu menej známym opusteným miestom je  Salton Sea, najväčšie jazero amerického státu Kalifornia, ktoré sa nachádza v púšti, dokonca pod úrovňou hladiny oceánu. Pôvodne práve oceán pokrýval celú oblasť, takže pôda v okolí je doslova nasiaknutá soľou. Jazero tu bolo celé storočia a nikoho viacmennej nezaujímalo. Až do roku 1905, kedy sa pretrhla jedna z priehrad na rieke Colorado a údolie Salton Sea zavalila voda. Toho využili miestni biznismeni, ktorí tu nasadili ryby a vytvorili tu rezort pre rybárov. Stalo sa však, čo sa dalo očakávať – voda sa postupne zasolila a v 70. rokoch tu všetky umelo nasadené ryby vymreli. Z rybárskeho rezortu sa tak stalo miesto duchov.

Opustené miesta URBEX

Pozrite sa s nami na ďalšie opustené miesta, kde ľudská noha už len tak nevkročí v štvordielnom  dokumentárnom seriáli Opustené miesta, ktorý môžete sledovať v premiére od nedele 1. augusta o 21:00 na televíznej stanici Viasat History.

Trailer:

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu