ZN.SK
Vinotéka doma

Vinotéka doma: Ako správne doma skladovať víno?

Víno je nápoj s dlhou a bohatou históriou, a jeho správne skladovanie je kľúčové pre zachovanie kvality a chuti. V tomto prípade je úplne…

Víno je nápoj s dlhou a bohatou históriou, a jeho správne skladovanie je kľúčové pre zachovanie kvality a chuti. V tomto prípade je úplne jedno či ste vášnivý zberateľ vín alebo ste len občasným konzumentom, to, ako správne skladovať víno by ste určite mali vedieť. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko dôležitých aspektov skladovania vína doma, napríklad aj za pomoci chladničky na víno.

Čo je potrebné dodržať pri skladovaní vína

Tu je niekoľko tipov a rád nad zlato, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v tom, čo je pre víno najlepšie. Takže pokiaľ chcete piť kvalitné víno, aj po nejakom tom roku a viac, tu si prečítajte, ako si môžete skladovať víno u vás doma, a na čo by ste si mali dávať pozor.

Relatívna vlhkosť

Vlhkosť je veľmi dôležitým faktorom. Vlhkosť udržuje korkové zátky vínových fliaš tesné a zabraňuje tak prístupu vzduchu, čo je dôležité pre správne starnutie vína. Ideálna relatívna vlhkosť by sa mala pohybovať od 70% a 80%. Príliš suchý vzduch môže spôsobiť, že zátky vínových fliaš sa vysušia a vzduch môže preniknúť do fľaše, čo sa odrazí na zhoršenej chuti vína. Vlhkosť je však podstatná pre vína, ktoré majú korkové uzávery a nie šrubovacie. Pochopiteľne, že bežne sa takáto vlhkosť v žiadnej domácnosti nenachádza a preto by ste mali víno umiestniť do pivnice alebo vinotéky.

Správna poloha fliaš

Víno môže byť skladované v rôznych polohách, ale to závisí od typu zátky. Ak má fľaša vína korkovú zátku, mala by byť uložená horizontálne tak, aby bol korok v kontakte s vínom. Tým sa zabráni vysychaniu korku a zamedzí sa prístupu vzduchu. Pre fľaše so šrubovacími zátkami to nie je nevyhnutné, a môžete ich skladovať aj vo zvislej polohe.

Stabilná teplota

Jedným z najdôležitejších faktorov pri skladovaní vína je správna teplota. Víno by malo byť uložené pri stabilnej teplote, ideálne medzi 6°C až 18°C (v závislosti od typu vína). Prudké teplotné zmeny môžu spôsobiť, že víno víno stratí na kvalite svojej chuti. Preto sa neodporúča skladovať víno v miestnostiach, ktoré sú vystavené teplotným zmenám, napríklad kvôli ročnému obdobiu a podobne. Ideálnym miestom na skladovanie vín doma sú pivnice. Avšak samozrejme, nie každý má možnosť mať pivnicu a v tomto prípade sú veľmi dobrým pomocníkom práve vinotéky, ktoré sa postarajú o konštantnú teplotu vášho vína.

Svetlo

Svetlo, konkrétne ultrafialové (UV) žiarenie, môže poškodiť víno, čo sa samozrejme odrazí na jeho kvalite. Víno by ste mali doma ukladať na tmavé miesta, najlepšie tmavé miestnosti, alebo vo fľašiach, ktoré sú chránené pred slnečným žiarením. V domácnosti sú ideálne miesta na skladovanie vína tmavé špajze, pivnice a komory.

Vibrácie

Vibrácie môžu spôsobiť, že sediment vo vnútri fľaše bude neustále v pohybe, čo môže mať negatívny vplyv na chuť vína. Preto by ste mali víno doma ukladať na také miesta, kde nedochádza k častým vibráciám. Tým myslíme, že by ste ich mali skladovať ďaleko od domácich spotrebičov alebo iných zariadení, ktoré by mohli spôsobiť vibrácie.

Prečo sú do domácnosti vhodné vinotéky?

Domáca vinotéka je ideálne prostredie na skladovanie vašich obľúbených vín vo vašej domácnosti. Hlavne v prípade, že nemáte k dispozícii pivnicu. Tento špeciálny spotrebič ponúka v domácom prostredí ideálne podmienky pre uchovávanie vína, či už ide o správne osvetlenie, vhodnú teplotu pre rôzne druhy vín, minimálne vibrácie vďaka špeciálnym antivibračným tlmičom alebo potrebnú vlhkosť. Skvelou voľbou je, že na trhu sú k dispozícii rôzne typy, ako je napríklad stolná, samostatne stojaca alebo vstavaná vinotéka. Pokiaľ teda hľadáte ideálny spôsob, ako si skladovať víno doma, určite sa nebojte investovať do kvalitnej vinotéky.

Vinotéka doma

Čo sa týka samotného skladovania, ak sa budete riadiť týmito tipmi, s ktorými sme sa s vami podelili, môžete si byť istí, že vaše víno bude uchované v optimálnych podmienkach a nestratí tak na svojej chuti a kvalite.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu