ZN.SK
Kapverdy Palmeira

TOP 16 znakov a symbolov kapverdského ostrova Sal

Kapverdský ostrov Sal má viacero symbolov. My sme sa rozhodli z fotografii zostaviť 16 miest, ktoré možno za symbol považovať, od iných miest sveta sa líšia

Kapverdský ostrov Sal je exotický kus pravej čiernej Afriky na jednom z dvanástich ostrovov súostrovia Kapverdy. Sám neoplýva veľkou zeleňou, palmovým hájom, ani zúrivými riekami. Jeho bohatstvo je skôr v geologických lokalitách a v činnosti človeka. Zostavili sme 16 fotografii a teda znakov, ktoré má ostrov Sal. Zároveň ide o presne rovnaké znaky, ktoré si nepochybne mohla všimnúť väčšina turistov a cestovateľov cestujúcich až sem.

1. Buracona

Tento geologický úkaz vyrezal do sopečnej horniny morský príboj. Vytvoril ttak prírodné jazierka v ktorých sa dá kúpať.

Kapverdy, Sal

2. Modré oko

Modré oko, diamant, svetlo, či kryštál, stále ide o svetelný úkaz na pravé poludnie objavujúci sa na dne miestnej jaskyne do ktorej však návštevníci pozerajú z hora. Miesto je tak na poludnie plné turistov.

Kapverdy, Sal

3. Pedra de Lume – Salinas

Okúpať sa v ktáteri sopky je skvelý zážitok. Voda tak mineralizovaná, že vás nadnáša nie je len v Mŕtvom mori. V oveľa bezpečnejšom mieste obklopený koronou sopečného krátera si môžete užiť takýto kúpeľ a ešte si aj pochutiť na rybích špecialitách v miestnej reštaurácie.

Kapverdy, Sal

4. Espargos

Hlavné mesto ostrova láka na rozmanitú farebnosť jednoduchej africkej architektúry aj hustú zástavbu nízkych budov.

Kapverdy, Sal

5. Fatamorgana

Na ostrove sú miesta, kde na piesočnatej vyhriatej rovine objavíte vodnú plochu… falošnú vodnú plochu. Fatamorgana.

Kapverdy, Sal

6. Levia hora

Jeden z miestnych symbolov, hora nachádzajúca sa na západnom pobreží, viditeľná z brehov, pretože s brehom vytvára zátoku.

Kapverdy, Sal

7. Mólo v Santa Marii

Mólo v južnom letovisku Santa María je trhoviskom, atrakciou, aj štartovacím miestom pre rybárske, či turistické lodné výpravy. Na tomto móle pred obedom kúpite tie najčerstvejšie ryby.

Kapverdy, Sal

8. Chudoba

Okrajová časť mesta Espargos sa na niektorých miestach podobá na typické africké chudobné obydlia postavené z odpadu, aké poznáme z niektorých dokumentárnych filmov. Podľa miestnych sú to najmä chudobní prisťahovalci, ktorí začínajú odtiaľto.

Kapverdy, Sal

9. Kresťanstvo

Prevláda kresťanstvo a tak je bežný pôvodný Európan vlastne takmer medzi svojimi. Nemusí sa obávať, že by nejaké gesto, alebo nebodaj pohladkanie vlastnej manželky znamenalo nejaký trestný čin a podobne. Tí, čo žijú kresťanstvom a kostolmi, nájdu aj v turistickom letovisku Santa Maria kostolík s bohoslužbami.

Kapverdy, Sal

10. Deti

Detí je tu veľa. Turisti si ich podobne, ako v iných kútoch afrických krajín, vycvičili na cukríky a sladkosti, drobné, či suveníry a oni prichádzajú. Pre belochov sú miestne deti často krásne a musia si ich odfotografovať. Len turisti akosi zabúdajú, že aj oni majú právo súhlasiť a nesúhlasiť s fotografovaním ich tváre.

Kapverdy, Sal

11. Vraky

Ďaleko od turistických letovísk na východnom pobreží s plytkým morským dnom sa už pár krát objavil nejaký zaujímavý vrak. Z počiatku to nebol vrak, len loď uviazla. Môže to vyzerať napríklad aj takto.

Kapverdy, Sal

12. Palmeira

Rybárske a prístavné mestečko Palmeira je tiež zaujímavým miestom s pohľadom na trh s čerstvými rybami. Turisti sem chodia po suveníry, kotví tu veľa člnov a nachádzajú sa tu aj stanice na palivo.

Kapverdy Palmeira

13. Pláž v Santa María

Pláže v Santa María, kde sa nachádzajú turisticky atraktívne hotely, je dlhá, s jemným pieskom, pozvoľne vstupuje do mora a aj tam stále môžeme hovoriť o postupnom postupe do hĺbky, čiže žiadne nebezpečné miesta. Pláže sú čisté a dôvodom, prečo sem skrátka musíte prísť.

Kapverdy, Sal

14. Všetky ostatné pláže

Všetky ostatné pláže ostrova vyzerajú inak. Vždy s iným zložením, vzhľadom, aj formovaním.

Kapverdy, Sal

15. Východné pobrežie

Na východnom pobreží nenájdete len nejaký ten vrak, ale aj veľmi ploché pobrežie s vodnou hladinou vysokou len pár centimetrov, alebo pár desiatok centimetrov. Pre prírode znalejších ľudí ide o ojedinelý pohľad na pobrežie v ktorom nachádzajú životný priestor rôzne živočíchy, no nájsť je tu možné aj žraloky. Nie je tie ľudožravé.

Kapverdy, Sal

16. Suveníry

Na ostrove je viacero miest, kde si môžete kúpiť zaujímavé suveníry. Na Sale nerastie žiadne drevo pre ťažbu, takže miestne drevené masky, tak obľúbený suvenír, dovážajú zo Senegalu, alebo z iných ostrovov. To v prípade, že ide o ojedinelé výrobky, zväčša nelakované. Obchodov so suvenírov je najviac v Santa María, cenu zjednávate.

Kapverdy, Sal

Ďalšími miestami, ktoré sú pre niektorých ľudí významné a neprehliadnuteľné, sú napríklad veľká radarová veža, ktorá kontroluje leteckú dopravu celej západnej Afriky, ale tiež napríklad zaujímavý starý maják južne od hotela RIU Funana Garopa na úplnom juhozápade celého ostrova. Viete aj o nejakom inom mieste, ktoré je pre vás symbolom a nie je v tomto zozname?

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu