ZN.SK
Smolenice

Trnavský kraj a jeho TOP 10 najkrajších zaujímavých miest

Na Slovensku máme krásne prírodné aj umelé zázraky vytvorené ľudskou rukou alebo prírodou. Na kultúrne pamiatky a prírodné bohatstvo je Trnavský kraj mimoriadne bohatý.

Od nepamäti ľudia obdivovali to, čo vytvorila príroda alebo šikovné ruky ľudí. Na Slovensku máme krásne prírodné aj umelé zázraky vytvorené ľudskou rukou alebo prírodou. Na kultúrne pamiatky a prírodné bohatstvo je Trnavský kraj mimoriadne bohatý. Samotná Trnava známa ako „Slovenský Rím“ je plná nádherných stavieb, kostolov, zaujímavá je radnica a aj zvyšky hradieb a budov v okolí hradieb. No tentoraz to nebude ani tak o Trnave, ako skôr o miestach v jej kraji.

1. Jaskyňa Driny

Jaskyňa Driny je jedinou jaskyňou na západnom Slovensku, do ktorej je povolený vstup pre verejnosť. Nachádza sa v Malých Karpatoch juhozápadne od Smoleníc. Do jaskyne sa vchádza zo západnej časti vrchu Driny. Jaskyňa Driny leží v nadmorskej výške 399 m.

2. Kúpele Smrdáky

Kúpele Smrdáky sa nachádzajú v západnej časti Bielych Karpát. Prostredie kúpeľov je spojené s obcou Smrdáky. Kúpeľný park ponúka ľuďom pokoj, čistý vzduch a krásnu prírodu. Kúpele sú významné minerálnou vodou s obsahom sírovodíka. V týchto kúpeľoch sa ľudia liečia na choroby pohybového ústrojenstva a kožných chorôb.

Kúpele Smrdáky

zdroj: stránky obce Smrdáky

3. Smolenický zámok

Smolenický zámok stojí na kopci nad Smolenicami. Zámok postavili v 14.st. a je majetkom SAV(Slovenská akadémia vied). Pre ľudí je zámok sprístupnený len sčasti.
V roku 1887 začala rekonštrukcia reformou veží. Na začiatku 20. st. začali rekonštruovať zámok do podoby akú má teraz. V zámku sa nenachádza žiadne cenné zariadenie.

Smolenice

4. Kostol sv. Petra a Pavla

Kostol sv. Petra a Pavla sa nachádza v obci Cífer-Pác. Postavili ho v období baroka, t.j. v 1. polovici 13. st. Stavba dostala 1. miesto od čitateľov Trnavského hlasu. Kostol je pre Cíferčanov veľkou pýchou. Ak sa ich spýtate čo majú najradšej na kostole, jedny povedia starodávny orgán, iným sa zasa páči krypta pod kostolom či renesančný múr.

Cífer Pác

zdroj foto: Apsida.sk

5. Žitný ostrov

Žitný ostrov leží medzi riekou Dunaj a jeho ľavým tokom. Oblasť Žitného ostrova sa vyznačuje za najúrodnejšiu časť Slovenska. Taktiež je najväčším zdrojom vody v strednej Európe. Obyvatelia Žitného ostrova odjakživa využívali rieku na pohon vodných mlynských kôl.

6. Kúpaliská a kúpanie

V súčasnosti, keď majú pre región význam aj miesta s vodnými zdrojmi využívanými na rekreáciu, môžeme hovoriť o zaujímavých miestach ako sú Veľký Meder, Thermal Park v Dunajskej Strede, alebo x-Bionic v Šamoríne Čilistove, ktorý výrazne podporil aj náš článok zaujímavosťou týchto akvaparkov či kúpalísk je fakt, že sú otvorené celoročne. Obsahujú totiž geotermálnu vodu.

Aqua Arena akvapark Šamorín

7. Rotunda svätého Juraja

Rotunda svätého Juraja bola vybudovaná v ranom románskom období(11.st) v Skalici. Je to najstaršia stavba v Skalici a je pre mesto charakteristická. Rotunda slúžila ako kostolík s malým cintorínom vedľa nej. Stavba bola následne v roku 1372 prerobená. V tom čase sa začala budovať aj mestská pevnosť. Posledné opravy stavby boli uskutočnené v polovici 17.st.

Skalica a rotunda

8. Kostol a Kláštor svätej Kataríny

Zrúcaninu starodávneho Kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej nájdeme v obci Katarínka (názov podľa svätej Kataríny), v Malých Karpatoch neďaleko Trnavy.
Kláštor postavili v roku 1618, kde sa podľa povery zjavovala svätá Katarína. Stavba bola postavená v ranom barokovom období. V 17. st. stavbu poškodili turecké vpády a cisárske vojská, no vždy ju dokázali opraviť, aby v nej bol možný život. Čo nedokázali vojská, to vyšlo politike a preto ho v júli 1786 cisár Jozef II. dekrétom zrušil.
V dnešnej dobe ľudia môžu vidieť dobre uchované ruiny kláštora. Kláštor sa nachádza mimo ciest a turistických chodníkov, čo veľmi pomohlo k jeho zachovaniu.

Katarínka zrúcanina

zdroj foto: Katarinka.sk

9. Kúpele Piešťany

Za vznikom Piešťanských kúpeľov sú minerálne termálne vody s teplotou 67-69˚C a liečivé bahno so sírou. Známe sú vďaka modernými postupmi liečby. Kúpele ponúkajú aj rôzne divadelné predstavenia, koncerty či tanečné zábavy. Do kúpeľov sa chodia ľudia liečiť z reumatických chorôb, chorôb pohybového ústrojenstva a nervových chorôb.

Kúpele Piešťany

10. Vodný mlyn Tomášikovo

Vodný mlyn sa nachádza v obci Tomášikovo. Bol postavený v roku 1895 a dodnes je plne funkčný. Mlyn má lopatkovité koleso široké 7 m a vysoké 2,5m. Je 1 z posledných zachovalých vodných mlynov a ľudia sa sem chodia naň pozerať s nadšením.

Pripravila Katarína a Tomáš

Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu