ZN.SK
kváskový chlieb

Kváskový chlieb – základné princípy prípravy cesta a pečenia

Kvások bol v minulosti domácim pokladom. Stačilo k nemu pridať iba múku, vodu, trochu soli a rasce a cesto na chlieb bolo hotové. Vlastný Kváskový chlieb?

Viete čo je kvások? Mladším generáciám už možno nič nehovorí, keďže obchody sú plné hotových pekárenských výrobkov a určite vziať z regálu je jednoduchšie ako si doma výrobok upiecť. Naši starí rodičia, ale kvások poznajú dobre. Kvások bol v minulosti domácim pokladom. Stačilo k nemu pridať iba múku, vodu, trochu soli a rasce a cesto na chlieb bolo hotové. Posledné dva týždne sa však nesú v znamení väčšieho oživenia tejto témy, preto prinášame niekoľko praktických informácií o kvásku.

kváskový chlieb

Ako postupovať pri pečení kváskového chleba

Ako prvé si pripravíme potrebné suroviny:

Ako pripraviť domáci kváskový chlieb

Domáci kváskový chlieb: Ako prvé si pripravíme riedky domáci kvások (4 PL celozrnnej žitnej múky, 1 dl vlažnej vody) prikryjeme dobre priepustnou utierkou, uložíme na teplé miesto a po tri dni každé ráno cesto premiesime, podľa potreby pridáme múku.

Na tretí deň – večer je kvások pripravený na vymiesenie chlebového cesta. Múku preosejeme a rozdelíme na polovicu. Do jednej polovice pridáme soľ (na začiatok  menej, radšej si posolíme chlieb, pretože soľ ovplyvňuje proces kvasenia), rascu, podľa chuti semienka, vlažnú vodu a vypracujeme riedke cesto, do ktorého postupne pridávame druhú polovicu múky. Vypracované cesto necháme kysnúť do druhého dňa, do rána a malo by získať dvojnásobný objem.

Potom z vykysnutého cesta vytvarujeme bochník, najskôr si však odoberieme kus cesta pre budúce pečenie. Teplovzdušnú rúru vyhrejeme spolu s plechom alebo misou z varného skla na 200 °C , vložíme  bochník chleba, ostrým nožom urobíme zárezy, aby vzduch mohol unikať a pečieme. Najskôr prikrytý, asi 15 minút, potom rúru stiahneme na 180 °C a pečieme ďalších 45 minút. Chlieb je upečený, ak je kôrka sfarbená do hneda, a ak pri poklepaní odspodu vydáva dutý zvuk. Nakoniec upečený chlebík necháme krátko chladnúť na mriežke a potom ho zabalíme do vlhkej ľanovej utierky, aby kôrka rýchlo neoschla.

Pár rád z praxe

  • Množstvo soli spomaľuje kvasenie
  • Redšie cesto, lepšie kvasí
  • Čím je doba kvasenia dlhšia, tým je chlieb kyslejší, ale má aj dlhšiu trvácnosť
  • Dodržiavať teplotu 25-30 °C
  • Cesto chrániť pred prievanom
  • Vybrať si správnu múku (ideálna je polovica žitnej a polovica pšeničnej)

 


V predaji:

Kvások je v predaji aj v sušenej podobe. Napríklad celozrnný kvások, na kterého výrobu sa špecializujú skôr v zahraničí, sa objavuje aj v predaji na Slovensku. Nejde o slovenský výrobok. V tomto prípade ide o ražnú celozrnnú múku v objeme 750 gramov od nemeckého výrobcu.

Sušený kvások celozrnný

Domáce pekárne, v mesiaci marec 2020 pre obmedzenia spojené s koronavírusom ide o nedostatkový tovar. Siahnuť môžete po zostávajúcich ponukách obchodov:  4home.sk | TPD.sk

Prínosom môžu byť aj knihy venované kvásku a pečeniu, alebo príprave chleba:

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu