ZN.SK
Sneznice-sneh

Snežnice na chôdzu po snehu mal už pračlovek. Aké vybrať?

Snežnice sú pre bežného milovníka veľkou neznámou. Bežný turista však ani nemeria veľké vzdialenosti v snehu, aby sa kochal výhľadom, či prekonával svoje rekordy.

Snežnice sú pre bežného milovníka veľkou neznámou. Bežný turista však ani nemeria veľké vzdialenosti v snehu, aby sa kochal výhľadom, či prekonával svoje rekordy. Na prekonávanie snehovej nádielky, aká nám tento rok chýba, nám slúžia pri pešej turistike snežnice. Násadky na nohy, ktoré trochu ovplyvnia spôsob chôdze, no dôležité je, že rozšíria šľapaj vašej podrážky a práve o to ide. Zatlačiť pod sebou čo najviac snehu a znížiť komplikovanú chôdzu v prepadávajúcich sa topánkach do hĺbky snehu.

Sneznice-sneh

Od praveku po súčasnosť

Snežnice poznali už praľudia. Našli sa pozostatky v rôznych zamrznutých častiach Európy, no dôkazom nám sú aj alpské nálezy starých drevených nástrojov, ktoré sa priväzovali remienkami, alebo špagátmi. Používali ich rovnako tak ako dnes s podobným dizajnom. Najčastejší vzhľad bol drevený rám s konštrukciou, v ktorej boli poprepletané špagáty na spôsob tenisovej rakety s úchytom na obuv. Súčasnosť už však prináša rôzne hliníkové konštrukcie, plastové rámy, či sklenené vlákna kombinované s plastom.

Existuje dnes už viacero variácií, ktoré ocenia hlavne náruživí turisti, ktorí sa vydávajú tam, kde je turistov len málo, no využívajú ich aj záchranári a dobrodruhovia. Väčšie širšie modely snežníc potrebujete do sypkého a hlbokého snehu na rovine. Naopak kratšie využijete v strmých terénoch, pri lezení. Musí byť totiž rýchla manipulácia a musíte byť schopní s nohou v prípade núdze a pošmyknutia ihneď narábať. Podmienkou je, aby boli ľahké, inak sa zmysel ich používania stráca. Význam majú len ak umožnia rýchly presun po snehu, sú ľahké a zároveň dobre zapínateľné. Viazanie sa dá často upraviť aj priamo v teréne podľa veľkosti topánky. Pri chôdzi si žiadajú dávať mierne nohy pri našliapavaní od seba, aby sa nedotýkali rámy. Inak vás nič komplikované pri ich nosení nečaká. Človek s nimi vydá oveľa menej námahy a zvládne tak dlhšie trasy bez únavy v kĺboch spodnej nohy. Ďalšou výhodou ej fakt, že minimalizujete nerovnomerné našliapavanie a neprekvapí vás pod snehom žiadne prekvapenie s následkom vytknutého členka. Pravdou však je, že ide o výbavu pre nie každého turistu.

V predaji
Aj v ponuke špecializovaných obchodov sú takéto druhy výbavy. Naraziť môžete na výrobcov Inook, alebo v prípade snežníc na prašný sneh Powderridge Crest. Obe sa cenovo pohybujú mierne nad stovku. Informácie z topski.sk

TIP: snežnice sa nepoužívajú pri slabej výške snehu, len v hlbšom snehu, aby sa nepoškodili.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu