Taco Bell - americký fast food s mexickou príchuťou

Taco Bell – americký fast food s mexickou príchuťou

Počiatky reťazca Taco Bell siahajú do San Bernardina v Kalifornii v USA, kedy v roku 1946 Glen Bell otvoril svoju prvú prevádzku na predaj párkov v rožku (hot-dog), ktorú ale o niekoľko mesiacov predal a za zarobené peniaze si prenajal iné miesto, ktoré nazval Bell Drive In. V roku 1952 si otvoril vylepšenú verziu zariadenia, v ktorej okrem hot-dogov ponúkal aj hamburgery, ale konkurencia v podobe Mc Donald´s bola veľká, tak začal experimentovať. San Bernardino bola štvrť s veľkou skupinou prisťahovalcov z Mexika, preto sa rozhodol otvoriť 3 malé franchisové prevádzky TEX-MEX jedla, ktoré nazval Taco Tia. Jeho prvým výrobkom bol hot dog s chilli omáčkou a vďaka tomu sa osmelil a rozšíril svoje podnikanie aj do oblastí bez prisťahovalcov.

Tacos, mexický štýl

V roku 1956 predal Taco Tia a otvoril si prevádzku pod staronovou značkou Bell Drive In, v ktorej ponúkal vylepšenú ponuku jedál. Expanzia nastala až po roku 1958, keď začal spolupracovať s futbalovým tímom Los Angeles Rams, ktorý mal záujem o špecializovanú reštauráciu, ktorú nazval El Taco. Glen Bell predal svoj podiel v reťazci v roku 1962 a za tieto peniaze si otvoril v mestečku Downey v Kalifornii prvú vlastnú reštauráciu s názvom Taco Bell. V roku 1964 predal prvú franchisovú licenciu a o tri roky neskôr mal tento reťazec 12 vlastných a 325 franchisingových reštaurácií po celom USA. Súbežne s úspechom Taco Bell si skupina PepsiCo otvorila svoj vlastný reťazec Tex-Mex reštaurácie Taco Kid, ale bez úspechu, preto v roku 1978 odkúpili od Glena Bella Taco Bell za 125 miliónov dolárov. Noví majitelia predstavili reštauráciu pre všetky typy zákazníkov, bez akejkoľvek špecifickej väzby k etnickej komunite, nových zákazníkov prilákali na znížené ceny. V roku 1986 vzrástol počet reštaurácií na 2400.
V roku 1990 utrpel reťazec stratu zákazníkov vďaka tvrdej cenovej konkurencii iných reťazcov rýchleho občerstvenia, preto sa rozhodli znížiť ceny výrobkov na 59 – 99 centov a začali ponúkať nové menu, čo zvýšilo tržby o 60%. V roku 1997 sa Taco Bell pripojil k reťazcu reštaurácií Tricon a v roku 2002 sa pripojili k značke Yum! Brands, ktorá je aj vlastníkom a v súčasnosti má viac ako 6500 franchisingových reštaurácií v USA. V USA je reťazec Taco Bell prepojený s reťazcom KFC.

logo taco bell

V Mexiku (1992) sa pokúsili dvakrát otvoriť sieť reštaurácií, avšak bez úspechu, ten sa dostavil až v roku 2007 v meste Monterrey, ale po 3 rokoch skrachoval. Prvou krajinou v Európe bola Veľká Británia (1986), neskôr Mníchov v Nemecku, ktoré však v roku 1990 boli zatvorené. Európske znovuzrodenie prišlo až v roku 2008 v Španielsku, na Islande, 2010 vo Veľkej Británii, v Nemecku a Poľsku. Na Slovensko alebo do Českej republiky tento reťazec ani nezvažuje prísť. Reťazec ponúka na celom svete takmer identické produkty (od originálu sa takmer nelíšia) mexicko – latinské jedlá ako napríklad tacos, burritos, nachos, quesadillas, rôzne tortilly s omáčkami, mexickú pizzu, špeciality z hovädzieho masa…

Pripravila Maťa

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Autonehoda Brazília
Kradnuté auto unikalo polícii, spolujazdca vymrštilo na strechu domu

Kozy na priehrade Cingino
Kozorožce horské turistickou senzáciou na stene priehrady Cingino

GinGin, najväčšia fľaša ginu na svete
Na Slovensku vyrobili najväčšiu fľašu ginu na svete

Zavrieť