ZN.SK
Mandle strom

Sladký mandľovník, jeho odrody, význam aj dôvody pestovania

Sladký mandľovník (Prunus dulcis alebo Prunus amygdalus) je práve v tomto čase jedným z najkrajších stromov, aké môžeme pestovať. Nádherná…

Sladký mandľovník (Prunus dulcis alebo Prunus amygdalus) je práve v tomto čase jedným z najkrajších stromov, aké môžeme pestovať. Nádherná koruna plná kvetov nám istý čas nahrádza sakurové zábery. Na pestovanie je to nenáročný strom, blízky príbuzný broskyni. Už sme sa mandľovníkom venovali. Stále sme však toho názoru, že nie dostatočne. Najmä sme nenazerali na sladkoplodú mandľu zo všeobecného pohľadu. Strom má mnoho pod-druhov a odrôd, ktoré sa pestujú v našich končinách a v miernom pásme.

Mandle strom

Kultivary a odrody s ktorými máme dobré skúsenosti

Niektoré z tých, ktoré už získali svoje dobré meno medzi európskymi pestovateľmi, sú odrody a kultivary:

 1. Nonpareil – je považovaná za jednu z najlepších na hospodárske účely a používa sa na výrobu mandľového mlieka a mandľovej múky.
 2. Marcona – sa pestuje najmä v Španielsku a má väčšie a orechy s vyšším využitím pri získavaní olejov ako iné odrody.
 3. Ferragnès – odroda má veľké a mäsité orechy a je obľúbená v južnej Európe.
 4. Ferraduel – pochádza z Francúzska a patrí medzi výnosné kvitnutím a rodivosťou neskorým odrodám. (Odroda je v ponuke zahradnici.sk)
 5. Tuono – sa pestuje najmä v Taliansku a má väčšie a horké orechy ako iné odrody.
 6. Texas – Táto odroda sa pestuje hlavne v USA, ale je populárna aj v Európe a má mäkké a sladké orechy. Viac o ňom v samostatnom článku. (tiež v ponuke zahradnici.sk)
 7. Carmel – Táto odroda sa pestuje najmä v Kalifornii, ale je aj populárna v niektorých častiach Európy. Má mierne „mäsité“ a sladké orechy.
 8. Guara – odroda kvitnúca bielym kvetom, patriaca medzi neskoré, dosahuje až 8 metrov a populárna je v západnej Európe, najmä v severnom Španielsku. Má vyššie percento dvojitých plodov. (tiež v ponuke zahradnici.sk)

orech mandľa ako plod stromu mandľovník

Ako sa postarať o mandľovník?

Starostlivosť o sladký mandľovník (Prunus dulcis alebo Prunus amygdalus) zahŕňa niekoľko krokov, ktoré pomáhajú udržiavať zdravie stromu a produkovať zdravé a chutné jadrá. Vo všeobecnosti platí:

 1. Umiestnenie: Sladký mandľovník potrebuje slnečné a chránené miesto, aby sa mohol nerušene rásť. Zvoľte si miesto, ktoré je chránené pred silným vetrom a má dobrú priepustnosť pôdy.
 2. Dostatočná zálievka: Sladký mandľovník potrebuje dostatok vody, najmä v období rastu a tvorby plodov. Zalievajte ho pravidelne, najmä počas dlhých a suchých období. V bežných záhradných podmienkach, v ktorých sa neprejavujú extrémy, nevyžaduje žiadnu zásadnú starostlivosť.
 3. Hnojenie: Mandľovník využívaný na kvalitnú a ďalej spracovávanú produkciu plodov potrebuje pravidelné hnojenie, aby mohol tvoriť kvalitné plné orechy. Používajte kvalitné hnojivá pre ovocné stromy a dodržujte odporúčané dávky.
 4. Orez: Orezať sladký mandľovník je potrebné na udržanie jeho tvaru a zdravia. Odstraňujte suché alebo poškodené konáre a vytvárajte pravidelnú korunu aj pre estetickosť.
 5. Škodcovia a choroby: Vo všeobecnosti je to nenáročný strom, ktorý si bežne nevyžaduje žiadnu zásadnú ochranu a investíciu do chémie. Sladký mandľovník môže byť menej zriedkavo lákavý pre niektorých škodcov a choroby, ako sú napríklad vošky na mladých lístkoch alebo hubové ochorenia
 6. Zber plodov: Zrelosť orechov môže byť ovplyvnená počasím a klimatickými podmienkami – počtom slnečných a upršaných dní. Zbierajte orechy, keď sú plne zrelé, vysušená dužina sa otvára a vidieť na obal jadra.

Kedy sú orechy zrelé a pripravené na zber?

Mandľové orechy zrejú na strome v závislosti od odrody a podnebia, kde rastú. Všeobecne platí, že mandľové orechy sú zrelejšie, keď sa ich škrupina začne rozpadať alebo roztvárať a keď sa dužina v strede orecha uvoľní ľahko. Na rozdiel od iných ovocných stromov, mandľový strom nezráža všetky plody naraz. Zrelšie orechy môžu byť zbierané postupne až do zimy. Je príbuzný broskyniam, no kým broskyne majú jedlú dužinu, mandle majú dužinu čoraz suchšiu, nie je využiteľná a tvorí len obal pre ďalej využiteľné jadro.

orech mandľa ako plod stromu mandľovník

Všeobecne platí, že mandľové orechy sú zrelé a pripravené na zber, keď ich škrupina je suchá a ľahko sa oddeľuje od vysušenej dužiny. Ak chcete zistiť, či sú vaše orechy zrelé, môžete vykonať niekoľko testov. Napríklad môžete stlačiť škrupinu a skúsiť, či sa ľahko láme. Ak sa škrupina láme, orechy sú zrejme pripravené na zber.

Okrem toho môžete pozrieť aj na farbu škrupiny. Keď mandľové orechy dozrievajú, ich škrupina mení farbu zelenú na svetlo-hnedú. Keď je škrupina celá hnedá, znamená to, že orechy sú pravdepodobne pripravené na zber. Ak máte mandľový strom vo svojej záhrade, odporúča sa sledovať zmeny na plodoch pravidelne a testovať ich, aby ste zistili, kedy sú pripravené na zber a konzumáciu.

Prečo sa pustiť do pestovania mandľovníka:

Hľadáte dôvody, prečo začať s mandľovníkom?

 1. Kvalita a čerstvosť: Mandľové orechy zakúpené v obchodoch môžu byť spracované rôznymi spôsobmi a môžu obsahovať konzervačné látky. Pestovaním vlastného mandľovníka máte kontrolu nad tým, akým spôsobom sú vaše plody spracované a ako sa pestujú. Tým si tak môžete byť istí, že máte kvalitné a čerstvé ovocie.
 2. Úspora peňazí: Ak pestujete mandľovník vo svojej záhrade, nemusíte platiť za mandľové orechy v obchode, čo môže byť v dlhodobom horizonte tiež výhoda a úspora.
 3. Vlastná produkcia: Pestovanie vlastného mandľovníka môže byť zábavným a uspokojivým hobby, ktoré vám umožní produkovať vlastné ovocie a zdieľať ho so svojimi blízkymi.
 4. Ekologický prínos: Pestovaním vlastného ovocia môžete prispieť k ekologickej udržateľnosti a ochrane životného prostredia, pretože sa nemusíte spoliehať na dovážané mandľové orechy.
 5. Dekoratívny prvok: Mandľovník môže byť okrasným prvkom vo vašej záhrade a môže vytvárať príjemné prostredie, ktoré sa hodí na relaxáciu.
Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu