ZN.SK
Skladací bicykel

Skladací bicykel je fajn. Ľahšie ho prenesiete a stále je „ready“

Skladací bicykel bol hitom pred tridsiatimi rokmi a je hitom aj dnes. Už celé roky sa niektorí výrobcovia skrátka nemôžu vzdať myšlienky konštrukcie bicykla tak, aby sa dal v ráme ohýbať na jedinom kĺbe

Skladací bicykel bol hitom pred tridsiatimi rokmi a je hitom aj dnes. Už celé roky sa niektorí výrobcovia skrátka nemôžu vzdať myšlienky konštrukcie bicykla tak, aby sa dal  v ráme ohýbať na jedinom kĺbe. Aj preto na podobnom princípe vzniklo už mnoho modelov. Využívajú najmä to jedno miesto, v ktorom sa z bicykla stane o polovicu menší model. K tomu pripojíme prvky ako sklápacie, alebo teleskopicky zasúvacie riadidlá, ľahko manipulovateľné sedadlo s taktiež možnosťou zasúvania, čím máme čoraz menší bicykel. Nuž a to má niekoľko nesporných výhod.

Skladací bicykel

Skladací bicykel ľahšie prenesiete

Najzákladnejšou výhodou a dôvodom, pre ktorý si ľudia kupujú tento druh bicykla, je jeho prenášateľnosť. Na klasický bicykel je nutný strešný nosič, prípadne celý príves. V niektorých prostriedkoch hromadnej dopravy nie je možné bicykel prevážať vôbec, niekde za poplatok. Skladací bicykel je trochu iná záležitosť a ak zvláda malé rozmery, pokojne sa vám s ním bude dariť cestovať ako popisujeme nižšie.

TIP NA KAMUFLÁŽ: Na Slovensku je na to prevoz autobusom potrebná malá finta. Kým niektorí vodiči nechcú o bicykle, hoci skladacom, v autobuse ani počuť, postačí ho jednoducho skryť do obalu, ktorý využívajú napríklad pre prenosné kočíky. Ak sa váš bicykel darí zložiť na naozaj malý formát, jednoducho ho vložíte ako batožinu do kufrového priestoru a je braný ako klasická batožina. Problém spočíva v tabuľkovom hodnotení, že ide o bicykel a preto je zaň nutné platiť.

Skladací bicykel je však hlavne o pohodlí pri vlastnej doprave. V takejto podobe sa zmestí do bežného kufra osobného vozidla, či dokonca väčšieho cestovného kufra. Kvalitné bicykle sú aj pri klasických modelov vždy vybavené aj kvalitnými materiálmi. Ultraľahké kovy, hliník, sklenené vlákna a ďalšie látky, ktoré robia z bicyklov čoraz ľahšie zariadenia, sú síce nákladné a tvoria tak podstatnú časť ceny. Majú ale aj svoje opodstatnenie, pri ktorom je námaha s manipuláciou, ale tiež prípadne zranenia, len minimálne.

Skladací bicykel

Pri skladacom bicykli platí:

  • Vždy je na ňom niekoľko prvkov, ktoré sú iné ako pri klasickom bicykli.
  • Akékoľvek spojivá, úchytky a uťahovacie mechanizmy by mali byť obsluhované aj bez používania nástrojov. Mali by ste byť schopní z bicykla spraviť skladací aj bez použitia šrobovákov a klieští.
  • Ak vlastníte, alebo kupujete model, pri ktorom hrozí strata niektorého dielu pri zložení, je dobré nájsť si bezpečné miesto napríklad vo vlastnej taške, kde kolík, páku, či skrutku skryjete. Niektoré modely môžu byť riešené nešťastne, no dobrý skladací bicykel spoznáte aj podľa toho, že na takéto drobnosti má vždy vymyslený dômyselný systém na uchytenie a držanie aj počas prepravy.
  • Jeho cena sa často odvíja práve od dômyselnosti skladania a váhy použitých materiálov. Skladací bicykel je totiž určený na oveľa častejšie prenášanie v rukách, nech akýkoľvek iný bicykel.
  • Každý správny skladací bicykel by ste mali vedieť rýchlo a bez používania nástrojov opäť poskladať a to aj bez návodu po niekoľkom použití bicykla.
  • Ani skladací bicykel nepatrí na chodník a priechody pre chodcov.
  • Pri poskladaní je vždy vhodné preveriť funkciu bŕzd, reťaze a riadidiel.
  • Pred zložením na menší vždy očistite kolesá skôr, než ho začnete sklápať.
  • Stredový ohybný kĺb je jedno z najnáchylnejších miest na bicykli na usadzovanie nečistoty a tvorbu hrdze pre možné hromadenie vlhkosti a dažďovej vody. Príliš zanedbaný bicykel tak bude treba lepšie prečistiť.
  • Skladací bicykel nie je určený na dosahovanie rýchlosti a ani s ním nemôžete pretekať s klasickým bicyklom. Neobsahuje prevodovku, prípadne len v niektorých prípadoch. Jeho určenie je hlavne do mesta, na tenké cesty, do jednosmeriek a mestských zápch.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu