ZN.SK
Walter MItty Ben Stiller

Skateboard vo filme. Filmy, kde má svoju dôležitú úlohu doska

Filmy v ktorých sa objavujú skateboardy a skateboardisti poznáme viaceré. V mnohých je pritom skateboard len akýsi doplnok u mladých ľudí…

Filmy v ktorých sa objavujú skateboardy a skateboardisti poznáme viaceré. V mnohých je pritom skateboard len akýsi doplnok u mladých ľudí, či školákov. V drobnej miere sa objavuje napríklad aj vo filme The Amazing Spider-Man, no v mnohých filmoch má skateboard aj celkom iné postavenie. Svoju dôležitosť. Je dôležitou súčasťou scenára a bez neho by scéna vyzerala celkom inak. Ktoré filmy sú také, kde si skateboard a umenie jazdy na ňom strihli dôležitú úlohu?

Walter MItty Ben Stiller a skateboard z kopca

Filmy, kde sa objavuje skateboard v dôležitej úlohe

Návrat do budúcnosti (Back to the Future) (1985-1990)

Celá unikátna sci-fi trilógia o cestovaní v čase opakuje niektoré scény a situácie, pretože práve cesta časom ich ovplyvňuje a vracia na obrazovku. Hlavná postava Marty McFly jazdí na skateboarde počas filmu niekoľkokrát. Prichádza na ňom aj na parkovisko obchodného domu, kde sa odohráva prvá cesta časom. Jazdí na ňom dokonca už v roku 1955 avzhľadom na filmový dej ho tak považujeme za vynálezcu skateboardu. Predvádza ho totiž v čase, keď ešte neexistoval.

Bezmocná (1995)

Komédia Bezmocná (Clueless) s Aliciou Silverstone v hlavnej úlohe mala „skejťákov niekoľko. Najznámejším bol herec Michael Klesic ako Baggy Skater, aj keď samotná hlavná postava Cher jazdí na skateboarde, keď si to situácia žiada, tiež.

Tajný život Waltera Mittyho (2013)

Ben Stiller je známy pre viacero úloh od Niečo na tej Mary je, cez Fotor je lotor, po Noc v múzeu a mnoho iných. Oproti typickým komédiám je film The Secret Life of Walter Mitty trochu iný. Vidíme tu však naozaj ojedinelý záber práve na skateboardový downhill na horskej ceste a po prázdnych uliciach Reykjavíku.

Scott Pilgrim proti celému svetu (2010)

Scott Pilgrim vs. the World – hlavná postava Scott Pilgrim je skateboardista a jazdí na ňom počas niektorých scén filmu.

Superzlí (2007)

Superbad – v tejto komédii sa objavuje scéna, v ktorej hlavní hrdinovia jazdia na skateboardoch a snažia sa uniknúť pred policajtmi.

Seriál Simpsonovci a aj film Simpsonovci vo filme (The Simpsons Movie)

Seriál Simpsonovci je nezabudnuteľný pregaučové scény v úvode každého vydania, okrem celkom prvého vydania. Nemožno tak povedať, že vždy, no takmer vždy sa stretávame so scénkou, kde Bart SImpson križuje pád rádioaktívnej tyče, ktorú si Homer nájde nalepenú na chrbte. Bart je pritom na skateboarde, s ktorým prechádza mestom a stretáva viacero známych postavičiek. Na záver sa dostáva domov tesne pred vjazdom Marge Simpsonovej do garáže, pričom na prednej kapote má Homera.

Lenže nie je to len zvučka a množstvo scén v seriáli. Zásadná scéna sa odohráva na skateboarde aj v Simpsonovskom filme. V jednej z „epických scén“ sa Bart Simpson hecujú s Homerom. Homer sa chce v českom znení filmu staviť, že Bart pôjde do „šaša burgru a zpátky nahatej“. Bart mu protirečí, že v tom prípade všetci uvidia jeho „nudli“. Homer však spustí vyhrážku, že mu bude na svadbe k prípitku spievať „Barťas je srab, Barťas je srab…“ keď sa Bart stratí a začne druhá najzbesilejšia cesta tohto filmu.

Paranoid Park (2007)

Film režiséra Gusa Van Santa je dráma o teenagerovi, ktorý sa snaží vyrovnať s následkami smrti jedného z jeho priateľov. Skateboarding je pre neho útekom z reality a súčasne spôsobom, ako prekonať traumu.

Kids (1995)

Tento kontroverzný film režiséra Larryho Clarka sleduje skupinu newyorských teenagerov, ktorí trávia svoj voľný čas na skateboardoch. Film ukazuje nebezpečné správanie a nezodpovedné rozhodnutia, ktoré mladí ľudia robia.

Mid90s (2018)

Táto dráma Jonaha Hilla sa odohráva v Los Angeles v 90. rokoch a sleduje 13-ročného Stevieho, ktorý sa snaží zapadnúť do skupiny skateboarderov. Film ukazuje jeho vzťah s ostatnými členmi skupiny a jeho vývoj na skateboardovom poli.

Lords of Dogtown (2005)

Tento film sa inšpiroval skutočnými udalosťami a sleduje skupinu mladých skateboarderov v Kalifornii v 70. rokoch. Film ukazuje ich vzostup k sláve a úspechu, ale aj následky, ktoré s tým súvisia.

Minding the Gap (2018)

Táto dokumentárna dráma režiséra Binga Liua sleduje troch kamarátov, ktorí vyrastajú v Rust Belt v USA a zdieľajú svoju lásku k skateboardingu. Film ukazuje ich vzťahy a ako sa snažia vyrovnať s dôsledkami svojho ťažkého detstva.

Kenpark (2002)

Drsný film o dospievaní a mládeži zachytáva celkom prvú scénu práve na skateboarde za znejúcej hlučnej hudby. Chlapec, ktorý na ňom jazdí, zastaví až na ihrisku a tam spácha samovraždu. Film, ktorý nie je pre silné žalúdky, neskrýva niektoré detaily, zvrátené správanie niektorých ľudí v sociálne slabšom prostredí, ale aj iné problémy, ktoré trápia mládež v malých mestách. Zvláštnosťou pritom je, že k celkom prvej scéne na skateboarde sa postavy a dej filmu dostáva len veľmi pomaly, a aj súvis sa dozvedáme len „akoby náhodou“.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu