Extrémna hypersomnia: Muž prespí počas roka neuveriteľných 300 dní

Extrémna hypersomnia: Muž prespí počas roka neuveriteľných 300 dní

Tridsiatnik z Indie trpí veľmi vzácnou chorobou. Jeho porucha spočíva v tom, že počas roka prespí neuveriteľných 300 dní. Niekedy spí takmer celý mesiac bez prebudenia. Porucha, ktorá je opakom insomnie (nespavosť), známa ako hypersomnia sa prejavuje nadmerným spánkom.

spiaci muž,  spánok,

Indov prípad je však extrémny. Jeho rodina, ktorá je nútená sa o neho starať, je totiž príliš zaneprázdnená starostlivosťou o neho. Striedajú sa pri ňom kvôli preležaninám, umývaniu a prípadným potrebám. Zvláštnosťou pritom je, že jeho hypersomnia pred rokmi nedosahovala tak extrémnu dĺžku a spal len niekoľko dní za sebou.

Hypersomnia, kvôli ktorej chodí do práce len pár dní v mesiaci

Zaujímavosťou je, že pán Pukharama, ako ho v médiách volajú, je ženatý a má dcéru. Je pritom vlastníkom obchodu, ktorý však on sám otvára len niekoľko dní v mesiaci a aj to nie veľmi pravidelne. Po spánku je síce hladný, no vôbec ie odpočatý. Trpí bolesťami a vyčerpaním. Liečba takejto poruchy je však veľmi komplikovaná a na indické pomery takmer neprístupná. Jej výsledky tiež nie sú stopercentné. Mužovi tak nezostáva nič iné, len žiť neobvyklý život, ktorý je však pre bežných ľudí naďalej nepredstaviteľným sci-fi.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Najväčšia včela na svete, Severné Moluky, Indonézia
Najväčšia včela sveta bola od roku 1981 vyhynutá, no stále žije

Paródia Shape of You
Ed Sheeran – Shape of you ako LADA paródia od Ja ty a rolo

muzikál La La Land
Obľúbený muzikál La La Land nominovaný na Oscara

Zavrieť