ZN.SK
spiaci muž, spánok,

Extrémna hypersomnia: Muž prespí počas roka neuveriteľných 300 dní

Porucha, ktorá je opakom insomnie (nespavosť), známa ako hypersomnia sa prejavuje nadmerným spánkom. Indov prípad je však extrémny.

Tridsiatnik z Indie trpí veľmi vzácnou chorobou. Jeho porucha spočíva v tom, že počas roka prespí neuveriteľných 300 dní. Niekedy spí takmer celý mesiac bez prebudenia. Porucha, ktorá je opakom insomnie (nespavosť), známa ako hypersomnia sa prejavuje nadmerným spánkom.

spiaci muž, spánok,

Indov prípad je však extrémny. Jeho rodina, ktorá je nútená sa o neho starať, je totiž príliš zaneprázdnená starostlivosťou o neho. Striedajú sa pri ňom kvôli preležaninám, umývaniu a prípadným potrebám. Zvláštnosťou pritom je, že jeho hypersomnia pred rokmi nedosahovala tak extrémnu dĺžku a spal len niekoľko dní za sebou. Postupne sa predlžuje. Nie sú pritom známe, alebo aspoň v médiách spomínané, žiadne prejavy hypersomnie u jeho príbuzných, alebo detí. Neobvyklé ochorenie však nepochybne láka odborníkov, aj keď celý prípad môže vyznieť vtipne. V skutočnosti je ťažko predstaviteľným nešťastím.

Hypersomnia, kvôli ktorej chodí do práce len pár dní v mesiaci

Zaujímavosťou je, že pán Pukharama, ako ho v médiách volajú, je ženatý a má dcéru. Je pritom vlastníkom obchodu, ktorý však on sám otvára len niekoľko dní v mesiaci a aj to nie veľmi pravidelne. Po spánku je síce hladný, no vôbec nie odpočatý. Trpí bolesťami a vyčerpaním. jeho svaly sú bez pohybu a to sa bezpodmienečne musí na ich stave prejavovať. Liečba takejto poruchy je však veľmi komplikovaná a na indické pomery takmer neprístupná. Jej výsledky tiež nie sú stopercentné. Mužovi tak nezostáva nič iné, len žiť neobvyklý život, ktorý je však pre bežných ľudí naďalej nepredstaviteľným sci-fi.

Opakom je samozrejme insomnia, ktorá je pomerne rozšírená. Ide o poruchu, pri ktorej nie je možné plnohodnotne spať a príčiny nespavosti – insomnie môžu byť naozaj rôzne. Niekedy ide o vážne a mal by sa na ne pozrieť lekár. Hypersomnia je teda opakom insomnie. Insomniu najvýraznejšie spropagoval film s hercom Shiom Leabufom v hlavnej úlohe. Vďaka svojmu ochoreniu sa tak stal pozorovateľom a tiež svedkom nepríjemných udalostí.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu