ZN.SK
Zuby a návšteva u zubára

Rýchla pomoc pri bolesti zubov a domáce recepty

Zdravé a krásne zuby by chcel mať azda každý. Avšak bolesti zubov nie sú nič príjemné a patria medzi najhoršie z tých bežných a náhlych…

Zdravé a krásne zuby by chcel mať azda každý. Avšak bolesti zubov nie sú nič príjemné a patria medzi najhoršie z tých bežných a náhlych, pri ktorých nie sme schopní sa na nič sústrediť. Nie vždy je možné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Ako prežiť bolesti zubov? Skúste overené prírodné či domáce rady a babské recepty.

Zuby a bolesti zubov

Slaná voda

V šálke s vriacou vodou rozpustíme čajovú lyžičku soli. Slaná teplá voda prečistí ďasná a zmierni opuch. Ústa si vyplachujeme asi 30 sekúnd a následne vodu vypľujeme. Ústa vyplachujeme pokiaľ je to potrebné.

Zmrazenie bolesti

Kocku ľadu dáme do mikroténového vrecka a následne do tenkej handričky a priložíme ho na boľavý zub asi na 15 minút, aby sme znecitliveli nervy. Poprípade môžeme dať ľadový obklad na to miesto na tvári, kde je boľavé miesto.

Zmiernenie ostrej bolesti zubu

Silná bolesť zubu sa dá zmierniť rozhryznutím celého klinčeka. Nie však oceľového, pretože boľavých zubov pribudne, ale klinčeka koreniny. Tiež vie bolesť zmierniť hustý bylinný likér ako švédske kvapky, alebo Demäňovka, či Becherovka.

Čistenie zubov správnou zubnou pastou

Ak máte citlivé zuby, tak by ste mali používať zubnú pastu určenú na tento daný problém. Pasta pre citlivé zuby znižuje bolesť, ktorú spôsobovali studené a teplé jedlá a nápoje. Oplatí sa používať mäkkú zubnú kefku. V televízií sa jedna zubná pasta prezentuje ako pasta pre citlivé zuby, žiaľ ani za niekoľko rokov nevymenili zubárov, ktorí „doporučujú“ (poznáme len doporučený list) za tých, ktorí by mali „odporúčať“.

Zmiernenie bolesti čajom

Najlepším čajom na znecitlivenie zubov je mätový čaj, ktorý má lahodnú chuť. Do šálky s vriacou vodou dáme lyžičku usušených mätových lístkov a necháme ich vylúhovať 15-20 minút. Počkáme, kým čaj vychladne, vykloktáme si s ním ústa a následne ho buď vypľujeme alebo vypijeme. Taktiež môžeme priložiť na boľavý zub alebo boľavé miesto vylúhované horúce a vlhké vrecúško, ktoré zníži bolesť a človek pocíti úľavu.

Pasta zo zázvoru a kajenského korenia

Zmiešame zázvorový prášok a kajenské korenie s troškou vody, aby sme vytvorili hustú kašičku. Na kúsok vaty alebo kozmetického tampónu natrieme kašičku a priložíme to na boľavý zub(nie na jazyka a ani na ďasná). Vatu držíme na boľavom mieste pokiaľ bolesť neustúpi. Kajenské korenie a zázvorový prášok môžeme použiť aj každé zvlášť, pretože oba sú silnými liekmi proti bolesti.

Pripravila Katarína

Mohlo by zaujímať tiež:


Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu