ZN.SK
kalkulačka a nula na displeji

Rovnica 2 + 2 bude vždy len 4. Iné filozofovanie nemá zmysel

Aj na Slovensku máme ľudí, ktorí medzi svoje životné pravdy pokladajú aj akýsi príklad toho, že za určitých okolností je rovnica 2+2=5

V priebehu života sa mnohí z nás stretneme s rôznymi ľuďmi. Niektorí nás prekvapujú svojou rozhľadenosťou a inteligenciou, iné ako filozofovia len pôsobia a intelekt maskujú za vynaliezavosť a táraniny. Kým na jednej strane sú medzi nami ľudia múdri, iní sú len jednoducho blbci. Aj na Slovensku máme ľudí, ktorí medzi svoje obľúbené životné pravdy pokladajú aj akýsi príklad toho, že za určitých okolností je rovnica 2+2 = 5. údajne existujúci situácie a rovnice, pomocou ktorých možno takýto výsledok docieliť. Napriek tomu, že takýto výsledok nikdy nemožno matematickou rovnicou dosiahnuť a napriek tomu, že sami túto rovnicu nevideli, hovorieva sa o nej, že existuje. Ba údajne dokazuje, že „nemožno ničomu veriť“.

kalkulačka a nula na displeji

Môže existovať výsledok rovnice 2 + 2 s výsledkom = 5 ?

Z matematického hľadiska neexistuje žiadne prípad, pri ktorom by sme mohli získať 2 + 2 = 5. Nech sa snažíte akokoľvek vymyslieť možnosť, ako príklad obísť, ak si odrežete po dva prsty na každej ruke, na stole budete mať 4 prsty a nie 5. Bez pridania sci-fi prvku o replikovaní jedného z nich, alebo pripletený prst niekoho iného, to jednoducho nejde. Výsledok z 2 + 2 jednoducho nijakým spôsobom nemožno zmeniť na iné číslo ako 4. Napriek tomu, že niektorí ľudia stále pociťujú nutkanie popierať všetko jasné a vytvárať pocit, že nemožno veriť vede.

A predsa. Kedy je rovnica 2 + 2 = 5?

Výsledkom rovnice môže byť číslica 5  iba ak v dvoch prípadoch. Zámernej chyby pisateľa tejto rovnice (a chybou taký výsledok aj zostáva), no nedosiahne správny výsledok, ale iba nesprávny. Alebo môže ísť o filozofovanie, alebo poukazovanie na skreslený pohľad na inak jasný výsledok. Reálne však ide len o tému, ktorá nepotrebuje ďalšie riešenie.

Ak narazíte na človeka, ktorý vo vás bude chcieť zachovať dojem toho, že videl, alebo poznal prípad, kedy matematici prišli na výsledok 5, berte ho s rezervou. Hovorové popieranie toho, že nie je všetko vedecké pravda a vyzdvihovanie poloprávd „odniekiaľ“ od Fera z Hornej Dolnej, je bežným slovenským folklórom. Ak používame matematické symboly, hovoríme o matematike a počítame dve a dve, nikdy nebude výsledok iný než 4. Na to nie je nutné byť PhDr., ani nič podobné.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu