ZN.SK
myš domová, hlodavca

Austrálske mestečko Gilgandra prežíva extrémne premnoženie myší

V austrálskom mestečku Gilgandra majú extrémny problém. Premnoženie myší presiahlo očakávania, devastujú úrodu, zásoby aj potraviny…

Austrálske mestečko Gilgandra nachádzajúce sa v Novom Južnom Walese má mimoriadne veľký problém s myšami. Premnoženie myší môže pri niektorých obrázkoch pripomínať rytiny zo stredoveku počas morovej epidémie a predsa bude situácia v Austrálii ešte horšia. Ich enormné premnoženie spôsobilo, že najmä v noci, keď vychádzajú nerušene von, im padá za obeť akákoľvek potravina, obilniny, sklady krmiva pre hospodárske zvieratá, ale vchádzajú aj do predajní potravín a domácností. Musofobici tak musia prežívať ťažko predstaviteľné šialenstvo.

premnoženie myší v mestečku Gilgandra, Austrália

Začalo to v lokalitách s hospodárskymi zvieratami a na poliach s obilninami a postupne je zastihnutá väčšina mesta. Enormné premnoženie myší spôsobilo viacero nariadení, ale aj zmien v správaní človeka. Obyvatelia sa snažia zmeniť narábanie s odpadom a skladovať potraviny tak, aby sa k nim nemohli hlodavce dostať. Hubenie zatiaľ nepomáha, preto zostáva dúfať v dažde, ktoré by mohli znížiť populáciu myší.

Situácia v meste Gilgandra na videu:

Premnoženie myší nie je nič neobvyklé

Myš dokáže rodiť niekoľko krát do roka a viac početné potomstvo súčasne. Je absolútny všežravec, ktorý sa dokáže živiť akoukoľvek jedlou potravou, aj odpadkami z domácností. Rozmnožovať sa môže pokojne 6 až 8x ročne a vrhnúť môže až 10 mláďat. Preto sa môže veľmi rýchlo premnožiť. Stačí mať pre ne dobré podmienky. Preto je niekedy jediným poriadnym riešením deratizácia. Už myš narodená na jar môže plodiť svoje potomstvo o niekoľko mesiacov, takže z jedinej myšej rodiny môže pri dobrých podmienkach vzniknúť viac ako 600 myší. Myšiam domovým sa venujeme v tomto staršom článku.

Austrália je špeciálna v tom, že prirodzených predátorov je tam málo. Zajace, ovce, či myši, alebo iné živočíšne druhy s niektorými druhmi hmyzu tam ale priniesol človek počas kolonizácie. Austrálska príroda na ne nebola pripravená. Proti myšiam tam tak ani nie sú vhodní prirodzení predátori. Myši však môžu prenášať choroby. V samotnom mestečku Gilgandra evidujú niekoľko prípadov pohryznutia myšami. Neistota v tom, kde všade obyvatelia nájdu myš a strach – forma fóbie známa ako musofóbia – strach myší, tiež nie sú nič príjemné.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu