ZN.SK
Som rada že mama zomrela

Recenzia: Som rada, že mama zomrela, autobiografia herečky J. McCurdy

Jennette McCurdy, americká herečka, známa hlavne rolami v tínedžerských seriáloch so svojou biografiou Som rada, že mama zomrela…

Jennette McCurdy, americká herečka, známa hlavne rolami v tínedžerských seriáloch káblovej televízie Nickelodeon prichádza v decembri 2023 na slovenský knižný trh aj ako spisovateľka so svojou biografiou s kontroverzným názvom Som rada, že mama zomrela.

Som rada že mama zomrela

Trpká cesta za slávou

V knihe odhaľuje naozaj veľkú časť svojho Ja a svoju trpkú cestu za slávou. Kniha je o živote, v ktorom dcéra plní sny svojej matke. No čo je zarážajúce,  pritom jej uniká jej vlastný život a ostanú v ňom jazvy, ktoré sa nikdy nezahoja.

Sláva príde, no pozlátko prinesie so sebou anorexiu, bulímiu, závislosť, nezdravé vzťahy… Mama „pripravuje“ Jennette na filmový priemysel naozaj neuvážene a „zubami nechtami“ ju núti do vyhrotených činov: estetických zásahov, obmedzovania príjmu potravy, narušenia intimity, súkromia, regulovania všetkého jej voľného času. A pritom je Jennette iba dieťa. Síce rozumela, že všetko asi nie je v poriadku, no celý čas mame slepo verila. Pre čitateľov bude toto Jennetino odhaľovanie vnútra, ktoré je poznačené smútkom, sebaľútosťou, úzkosťou a hanbou riadne silným dúškom na zamyslenie sa.

Mamin sen

Názov knihy je kontroverzný a krutý, no pri čítaní knihy sa s ním pravdepodobne väčšina čitateľov stotožní. Jennette absolvuje svoj prvý herecký konkurz vo svojich 6 rokoch. Byť herečkou je vlastne sen jej matky, ale ako poslušná dcéra, ktorá verí, že chce mama pre ňu to najlepšie a ktorá hlavne chce, aby jej mama bola šťastná, plní do bodky jej želania a príkazy.  Okolie vytuší, že nie je všetko v poriadku, často padnú aj vety typu: „Deb, mala by si sa liečiť“, no tak či tak, nič sa nezmení a absurdná cesta za slávou pokračuje v plnom prúde.

Ťaživá atmosféra knihy

Téma knihy je ťažká, priam desivá, ťaživá atmosféra pretrváva od prvej do poslednej strany. Kniha ponúka  nenáročné, jednoduché, rýchle čítanie, čo umocňujú aj krátke kapitolky. Pútavý štýl písania zaručí, že kniha sa číta takmer sama.
Čtivosť knihy umocňuje aj to, že všetky kapitoly sú napísané v prítomnom čase a čitateľ tak má pocit, že je v danom okamihu s Jennette ponorený aj on. Čo však najviac bude pri čítaní ľutovať je to, že ju z tej strany knihy i života nevie vytiahnuť von.
Niektorým čitateľom možno bude na knihe trochu chýbať to, že v nej chýba hlbší ponor do Jennettiných myšlienok, veľa vecí totiž komentuje len vecne, napriek tomu sa autorke zaručene podarí v čitateľoch vyvolať hlboký dojem, ktorý bude rezonovať ešte dlho.

Pri knihe Som rada, že mama zomrela prinúti zamyslieť sa nad skutočnosťou, ako často sa venuje málo času duševným chorobám a ako často, my ľudia, zatvárame oči tam, kde je očividné, že niečo nie je v poriadku. Kniha je inšpiratívna a trpká, no otvorená Jennettina spoveď, iste pomôže mnohým ľuďom. Kniha rozhodne stojí za prečítanie.

Informácie o knihe Som rada, že mama zomrela:

  • Autor: Jennette McCurdy
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: tvrdá
  • Počet strán: 352
  • Formát: 125 x 200 mm
  • ISBN: 9788055190433
  • Rok vydania: 2023
  • Kúpite na:  bux.skmartinus.sk
Mohlo by zaujímať tiež:

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu