ZN.SK
MIa a ja vo filme, film recenzia

Mia a ja vo filme a návrat Centopie potešia najmä malé diváčky

Mia a ja, seriálový hit s talianskym šmrncom dostáva vylepšenú celovečernú podobu. S iným hereckým obsadením v podobe hlavnej predstaviteľky.

V slovenských kinách mala premiéru novinka pre najmenších divákov zo sveta jednorožcov a elfov. Mia a ja, seriálový hit s talianskym šmrncom dostáva vylepšenú celovečernú podobu. S iným hereckým obsadením v podobe hlavnej predstaviteľky Mie. Tú v originálnom seriáli hrala americko-talianska herečka Rosabell Laurenti Sellers. Tá už dávno nie je dieťaťom a za sebou má aj účinkovanie v Hrách o tróny. Mia a ja je ojedinelým konceptom filmu pre deti, v ktorom je kombinovaná scéna z reálneho sveta a z toho rozprávkového. Pôvodne nemecký seriál si dokázal získať najmladšie publikum a deje sa to nepochybne aj vďaka novému filmu, ktorý s nadšením láka do kín to menej tradičné publikum – škôlkarov.

MIa a ja vo filme, film recenzia

Mia a ja vo filme

Seriál je mnohým rodičom dobre známy. O to viac, ak majú doma slečnu, ktorá podľahla lietajúcim elfom a jednorožcom. V kinách sa pre malých škôlkarov objavuje menšia ponuka, takže príležitosť navštíviť kino a otestovať si hodinu a pol výdrže vlastného dieťaťa sme museli využiť. Pôvodné herecké obsadenie už po desiatich rokoch neprichádzalo do úvahy, preto tvorcovia zvolili iné obsadenie. Pre deti to bude trochu šok, najmä ak čakajú pôvodnú Miu. Malé diváčky si tak budú musieť chvíľu zvykať na inú tvár, no stále rovnaké meno.

MIa a ja vo filme, film recenzia

Len čo sa však hlavná hrdinka presunie do Centopie, sveta tvoreného animovanou časťou filmu, ide o pôvodný známy svet. Ten, ktorý tak malé diváčky poznajú. Mia vo filmovej podobe ponúkne o stupeň výraznejší posun v kvalite. Graficky je viac dokonalejšia a rovnako tak svet okolo nej má viac detailov a výraznejší posun v úrovni grafiky. Oproti seriálu sa môžeme zoznámiť s novými miestami aj postavami, hoci zachované sú viaceré pôvodné. Aj tie, na ktoré sa možno detský divák bude tešiť menej (samozrejme, sú to tie negatívne, bez ktorých boj dobra proti zlu nemôže byť). Pre malých divákov je to radosť. No film si nevyžaduje žiadnu pripravenosť zo seriálu.

Mia a ja animovaný film

Nie je nutná predpríprava

Celovečerný film Mia a ja nie je pokračovaním seriálu, či nevyhnutným dielikom pre pochopenie niečoho zásadného. Je samostatným dobrodružstvom, ktoré nevyžaduje, aby jeho divák mal absolvovanú predprípravu. Drobci tak môžu film sledovať aj bez poznatkov o tom, kto je kto. Dozvedia sa to. Nič zásadné tak neujde ani úplnému nováčikovi, ktorý Miu a ja doteraz nemali možnosť spoznať. Mia a ja je presne tým animákom, ktorý detské, prevažne dievčenské publikum pozná, chce vidieť a teší sa z neho. Rodič tak má pomerne jasný výber, pokiaľ má doma nadšenca seriálu, ale pokojne, ak ide o diváčku, ktorá ocení jednorožcov v pohybe na filmovom plátne.

Mia a ja animovaný film

Mia a ja je populárna v knihách aj na Netflixe

Mia a ja je príbehom, ktorý veľmi dobre poznajú najmä rodičia malých dievčat a chlapcov s nadšením pre seriálové dobrodružstvá. Elfovia, lietajúce čarovné jednorožce a boj dobra proti zlu sú osvedčenou klasikou. Miu poznáme ako to skromné dievča, ktoré vďaka talizmanu a čarovnej knihe vie prechádzať medzi svetmi ľudí a čarovnou Centopiou.

Poznáme knihy, nálepky, rôzne merch produkty a podobne. Mia a ja seriál bol nakrútený pred desiatimi rokmi a hoci má nemecký pôvod, predstavoval dievča na talianskom vidieku u svojho starého otca. Vysielal sa na káblových televíziách aj v Spojených štátoch a na Slovensku je známy aj vďaka českému zneniu na Netflixe.

Ukážka filmovej novinky:

 

Informácie o novinke z filmárskeho prostredia

O čom je Mia a ja vo filme?

Filmový príbeh Mia a ja vo filme sa začína v skutočnom svete. Keď sa Mia prvý raz od smrti svojich rodičov vráti so svojím dedkom do starého rodinného letného sídla, kameň v jej čarovnom náramku sa náhle rozsvieti. Znamená to volanie o pomoc zo Centopie. Na Miu čaká fantastická misia na záchranu vzdialeného Lotosového ostrova, ktorý ovládol hrozivý Toxor, zloduch v podobe ropuchy. Mia musí spojiť sily so svojimi starými aj novými priateľmi a nájsť tri zázračné kamene, ktoré jej pomôžu Toxora poraziť.

Na ceste za kameňmi na nich čaká zábavné a vzrušujúce dobrodružstvo, počas ktorého preletia na vzducholodi ponad tajomné moria a plávajúce ostrovy, budú sa šplhať po horách, jazdiť po dúhových diaľniciach a spoznajú jedného veľmi svojského búrkového jednorožca. Mia na tejto dobrodružnej ceste odhalí aj prekvapivé tajomstvo o svojich rodičoch. Podarí sa jej napokon v boji o osud Centopie zvíťaziť?

Dielo filmárov, ale najmä výtvarníkov a animátorov

Na projekte Mia a ja vo filme pracoval medzinárodný tím výtvarníkov, animátorov a ďalších filmárov s dlhoročnými skúsenosťami vo veľkých hollywoodskych štúdiách. Po výtvarnej stránke sa animátori inšpirovali secesnými dielami rakúskeho maliara Gustava Klimta, čo animácii dodáva punc jedinečnosti. Oproti seriálu bude mať akcia vo filme epickejšie rozmery. „Diváci v kinách budú prekvapení, ako výrazne sa nám podarilo prekonať už aj tak vysokú produkčnú úroveň televízneho seriálu,“ odkazujú tvorcovia.

Presvedčiť na vlastné oči sa budete môcť v kinách od 27. apríla 2023. Ak dovtedy nechcete čakať, vo vybraných slovenských multiplexoch sa už tento víkend (22. – 23. 4. 2023) budú konať exkluzívne predpremiéry animovanej novinky Mia a ja vo filme. Film sa bude premietať so slovenským dabingom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu