ZN.SK > Blog > Zdravie a štýl > Raynaudov syndróm: biele konce prstov na ruke? Čo sa stalo?

Raynaudov syndróm: biele konce prstov na ruke? Čo sa stalo?

Raynaudov syndróm je vazospastické ochorenie charakterizované záchvatmi zúženia malých tepien (arteriol) v reakcii na chlad alebo emočný…

Ľudské telo fascinuje množstvom zaujímavostí a jednou z nich je nepochybne aj neobyčajný jav, ktorý sa objavuje aj medzi Slovákmi. Zaskočí zvláštnou bolesťou v prstoch na nohách alebo na rukách. Nedokrvenie týchto koncov začne belieť a tiež môže značne vystrašiť. Napríklad znemožní plnohodnotne šoférovať, hrať na gitare, písať, alebo používať počítač. Raynaudov syndróm je vazospastické ochorenie charakterizované záchvatmi zúženia malých tepien (arteriol) v reakcii na chlad alebo emočný stres, čo vedie k zníženému prietoku krvi do koncových častí tela, najmä prstov na rukách a nohách. Tento stav patrí medzi tzv. vazoneurózy, čo sú funkčné poruchy tepien spôsobené neprimeranou cievnou reaktivitou na rôzne podnety

Príznaky a priebeh ochorenia

Typickým prejavom Raynaudovho syndrómu je zmena farby postihnutých oblastí v troch fázach:

  • Bledosť (ischémia): V dôsledku vazospazmu dochádza k zníženiu prietoku krvi, čo spôsobí zblednutie prstov.
  • Cyanóza (nedostatok kyslíka): Pretrvávajúci nedostatok krvi vedie k modrastému zafarbeniu kože.
  • Hyperémia (obnovenie prietoku krvi): Po uvoľnení spazmu sa prietok krvi obnoví, čo spôsobí začervenanie a často pocit pulzujúcej bolesti

Tieto stavy môžu trvať niekoľko minút až hodín a často sú sprevádzané pocitom mravčenia, znecitlivenia alebo bolesti. Bolesť je zvyčajne ostrá, pálivá alebo pulzujúca a vzniká v dôsledku ischémie tkanív počas vazospazmu a následného obnovenia prietoku krvi.

Mechanizmus vzniku

Pri Raynaudovom syndróme dochádza k nadmernej reakcii ciev na podnety, ako je chlad alebo stres, čo vedie k dočasnému zúženiu (vazospazmu) arteriol. Tento spazmus obmedzuje prietok krvi do postihnutých oblastí, čo spôsobuje uvedené farebné zmeny a symptómy. Hoci presný mechanizmus nie je úplne objasnený, predpokladá sa, že ide o zvýšenú citlivosť ciev na sympatikový nervový systém a vazoaktívne látky.

Primárny a sekundárny Raynaudov syndróm

Raynaudov syndróm sa delí na:

  • Primárny (Raynaudova choroba): Vyskytuje sa bez prítomnosti iného základného ochorenia. Častejšie postihuje mladé ženy a má zvyčajne miernejší priebeh.
  • Sekundárny (Raynaudov fenomén): Súvisí s inými ochoreniami, ako sú autoimunitné choroby (napr. systémová skleróza), vaskulitídy alebo vystavenie vibráciám. Tento typ môže mať závažnejší priebeh a viesť k poškodeniu tkanív.

Príčiny a rizikové faktory

Presná príčina primárneho Raynaudovho syndrómu nie je známa. Predpokladá sa, že ide o geneticky podmienenú hypersenzitivitu ciev na hormonálne a neurovegetatívne vplyvy. To znamená, že cievy reagujú nadmerne na podnety, ako je chlad alebo stres, čo vedie k ich zúženiu. Okrem chladu a silných emócií môžu v rozvoji ochorenia zohrávať úlohu aj pohlavné hormóny, keďže ženy sú postihnuté častejšie ako muži.

Výskyt Raynaudovho syndrómu je vyšší u žien, pričom sa odhaduje, že ženy sú postihnuté dvakrát častejšie než muži. Ochorenie sa často objavuje po puberte, najčastejšie v druhej dekáde života, a po menopauze môže dôjsť k ústupu symptómov.

Močové kamene: čo predstavujú, ako vznikajú a aká je liečba

Močové kamene, známe aj ako urolitiáza či nefrolitiáza, sú tvrdé minerálne útvary, ktoré sa tvoria v obličkách (známe ako obličkové kamene) alebo v močových cestách. Ich veľkosť sa môže líšiť od drobných

otvoriť článok
otvoriť v novom okne

raynaldov syndróm
Ukážka nástupu a ústupu: Viac na Youtube: https://www.youtube.com/shorts/CNlD_qnoYnI

Diagnostika a liečba

Diagnostika Raynaudovho syndrómu je založená na klinických príznakoch a vylúčení sekundárnych príčin. Liečba zahŕňa:

  • Režimové opatrenia: vyhnite sa spúšťačom, ako je chlad a stres. Taktiež nosenie teplého oblečenia a ochrana rúk pred chladom.
  • Farmakoterapia: pri ťažkých formách je nevyhnutný lekársky dohľad. Použitie liekov na rozšírenie ciev a iných.
  • Liečba základného ochorenia: Pri sekundárnom Raynaudovom syndróme je dôležitá liečba základného ochorenia.

Ak sa vám niečo podobné deje, je určite nevyhnutné urobiť fotografiu, zapísať si okolnosti, za ktorých k tomu došlo a informovať svojho všeobecného lekára. Ten môže zvoliť ďalší postup. Zhoršovanie tohto stavu môže tvoriť ďalšie zásadné problémy.

Tichý tieň prepychu, ktorý útočí na vaše zdravie: Dna

Dna je napriek pokroku doby a vysokej miery informovanosti stále aktuálnym zdravotným problémom, ktorý útočí na telo bez varovania...

otvoriť článok
otvoriť v novom okne

Pozrite si aj: Jesseniova lekárska fakulta UK, Zdravoteka.sk

Mohlo by zaujímať tiež:




Zavřít reklamu