ZN.SK
Stres a chlapík kde je starý kompík

Stres a nervozita: Rady a triky ako sa účinne zbaviť stresu

Pod pojmom stres si každý z nás prestaví niečo nepríjemné, ale na druhej strane životu potrebné a neodkladné. Sprevádza nás pri dôležitých situáciách, no práve vtedy, keď to nepotrebujeme. Ako ho teda zminimalizovať alebo sa ho úplne zbaviť?

Pod pojmom stres si každý z nás prestaví niečo nepríjemné, ale na druhej strane životu potrebné a neodkladné. Sprevádza nás pri dôležitých situáciách, no práve vtedy, keď to nepotrebujeme. Ako ho teda zminimalizovať alebo sa ho úplne zbaviť?

Stres a chlapík kde je starý kompík

Stres je obranná reakcia organizmu, ktorá je zistiteľná podľa chemických aj fyziologických prejavov tela. Predstavuje psychický stav človeka, ktorý je buď ohrozený alebo ohrozenie očakáva. Stresová situácia a jej odpoveď v podobe prejavov má slúžiť k riešeniu problému. Vyvolávači stresov sú rozličné situácie, označované ako stresory, ktoré sú u každého človeka individuálne. Preto prinášame niekoľko jednoduchých tipov, ako sa stresu zbaviť.

1.       ZDRAVÉ TELO, ZDRAVÝ DUCH

Cvičenie je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré vám pomôžu v boji proti stresu. Fyzická únava tela môže zmierniť duševný stav. Navyše, ak budete cvičiť pravidelne, budete zdravší a silnejší. Ak nie ste „fitkový“ typ, skúste napríklad chôdzu, tanec, jógu alebo turistiku.

2.       PLAMIENOK SVIEČKY

Používanie esenciálnych olejov alebo pálenie luxusnej vonnej sviečky môže pomôcť znížiť pocity stresu a úzkosti. Niektoré vône sú zvlášť upokojujúce (napríklad: lavender, ruža, vetiver, bergamon, harmanček, kadidlo, santalové drevo, atď.).

3.       PRÍJEM KOFEÍNU

Kofeín je stimulujúca látka, ktorú nájdeme v káve, čaji, čokoláde alebo energetických nápojoch. Vysoké dávky zvyšujú pocit úzkosti. Kofeín nás navyše robí nervóznymi a mali by sme zvážiť nižší príjem práve kofeínu.

4.       ŽUTIE ŽUVAČKY

Pre rýchly pocit zbavenia stresu skúste žuť žuvačku. Ľudia, ktorí žujú žuvačku, majú väčší pocit istoty a pohody. Netreba však zabudnúť, že žuvanie žuvačky nepridáva na vzhľade ani šarme.

5.       SMEJTE SA

Je ťažké byť v strese, ak sa smejete. Smiech je dobrý pre telo, pretože prináša viac kyslíka. Z dlhodobého hľadiska dokáže zlepšiť aj imunitný systém a náladu.

6.       NAUČTE SA POVEDAŤ „NIE“

Prevezmite kontrolu nad časťami vášho života, ktoré môžete zmeniť a spôsobujú vám stres. Jedným zo spôsobov ako na to, je častejšie vyslovené „nie“.

7.       ŽIADNA PROKRASTINÁCIA

Ďalším spôsobom, ako prevziať kontrolu nad stresom, je vyhnúť sa prokrastinácii a ostať na vrchole priorít. Odkladanie povinností môže viesť k stresovej reakcii pri dobehnutí zameškaného času. Vytvorte si zoznam denných priorít  a skúste ich dodržať.

8.       OBJATIE A SEX

Bozkávanie, objímanie a sex môžu taktiež dopomôcť k zmierneniu stresu. Je zaujímavé, že ľudia nie sú jediní, ktorí považujú objatie za úľavu. Podobne sú na tom aj šimpanzy.

9.       HLBOKÉ DÝCHANIE

Duševný stres aktivuje nervový systém a signalizuje telu, aby sa dostal do režimu boja.  Hlboké dýchania pomáhajú aktivovať práve nervový systém, ktorý riadi relaxačnú odpoveď. Cieľom dýchania je sústrediť sa na vedomie a dych a tým spomaliť dych a tep.

10.     DOPLNKY STRAVY

Niektoré doplnky stravy tiež napomáhajú pri znížení úzkosti a stresu. Napríklad:

Omega 3-mastné kyseliny: Vedci zaznamenali 20 % zníženiu symptómov úzkosti užívaním omega 3-mastných kyselín.

Zelený čaj: Zelený čaj má veľa antioxidantov, ktoré poskytujú zdravotné výhody. To môže pomôcť stresu a úzkosti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Patrícia

Patrícia: Rada cestujem a spoznávam svet i našu krajinu. Rada spievam a tancujem. V súčasnosti študujem.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu