ZN.SK
Milošová Megoňky, pieskovcové gule

Ako mohli vzniknúť záhadné pieskovcové gule na Kysuciach?

Pieskovcové gule nachádzajúce sa na Kysuciach v lokalite Milošová Megoňky, alebo v obci Klokočov, sú geologickou raritou, ktorá sa pripisovala kedysi činnosti…

Pieskovcové gule nachádzajúce sa na Kysuciach v lokalite Milošová Megoňky, alebo v obci Klokočov, sú geologickou raritou, ktorá sa pripisovala kedysi činnosti mimozemskej civilizácie, či činnosti podobnej nabaľovania snehovej gule. Pritom jasnejšie dôvody vzniku a jeho priebeh možno vôbec nie sú tak záhadné.

Betónový pokus

Aj ako laik, ale aj ako rodák, pre ktorého sú Kysuce a tieto miesta významné, som mal možnosť opakovane sledovať a prejsť ich, rovnako ako som mal možnosť si podobný jav nasimulovať pri betónovaní s nie veľmi dobre zamiešaným pieskom. Ak takýto betón praskne a necháte naň vplývať vodu, v praskline piesok vyplaví. V prípade prírodných pamiatok malo ísť oplyn, ktorý vytvoril presnú guľu, no ako príklad postačí aj betónový pokus. Ak totiž takúto puklinu zalejete novou zmesou betónu inej farby a neskôr pôvodný rozbijete, vznikne vám odliatok. Na takýto odliatok pritom postačí, aby do praskliny a dutiny mala prístup hrúbka zŕn novej zmesi. Niekoľko rokov tak zastávam názor, že vznik pieskovcových gúľ nie je žiadnou záhadou, no výnimočným prírodným geologickým procesom prebiehajúcim pred miliónmi rokov v čase formovania krajiny. V dobách, keď Slovensko nebolo krajinou, ale morským dnom.

Záhadné pieskovcové gule nie sú záhadné

Jednoduchá teória tekutého piesku

Podobne, ako vzniká v ementále vzduchová bublina, vzniká aj pri rôznych chemických procesoch vzduch, ktorý však nie je rovnomerne roztrúsený v sedimente. Keď jeho pohyblivosť dovolí, vzduch sa zoskupí a môže vytvoriť väčšie, či menšie bubliny. Podobný jav predsa len funguje aj vo vesmíre. Preto sa všetky planéty formujú do tvaru gule, pretože sa pevné látky k sebe navzájom priťahujú. presne rovnaký jav sa objavuje aj v chlebe, kde plyny vytvárané kvasinkami, tvoria rôzne veľké bubliny. To už vlastne ani nie je záhadné, ako reálne. Mimoriadne geologické zmeny historicky prinášali aj nepredstaviteľné chemické reakcie a tak predstava hromadených plynov v sedimentoch je celkom pochopiteľná. Ťažko povedať, aký jav zapríčinil, že výrazne prevzdušnený sediment začal v určitom momente tuhnúť a uväznil plyny bez ďalšieho stúpania nahor. Keď sa však pred miliónmi rokov už vytvorila veľká vzduchová kapsula (bublina), vytvorila takúto prázdnu bublinu, ktorá však nemohla zostať prázdnou naveky. Pri neustálom pohybe zeme stačí jediná puklina a natečenie vody s nánosom piesku, aby sa po ďalších dlhých rokoch v takejto forme vytvorila takmer presná guľa z piesku. K tejto teórií vzniku ma pritom privádza opakované skúmanie niektorých gúľ v lokalite Milošová – Megoňky. Jedna z gúľ stále zachováva tvar, akoby bola postavený z dvoch rôznych polovíc. Na jednej z nich totiž vidieť možný priebeh javu, pri ktorom už raz puknutá masa horniny musela pokračovať v pohybe a už vyplnená dutina a stvrdnutá guľa bola týmto pohybom rozdelená na dve a znova stuhla ďalším pôsobením nového piesku, vody a vysokého tlaku.

Čiže menej záhadné, viac jasné

Teóriu môže potvrdiť aj fakt, že hornina okolo pieskovcových gúľ je oveľa staršia, ako pieskovcová guľa samotná. Tá ako mladšia sa pritom nemá ako inak dostať do celistvého objatia okolitej usadenej tvrdšej horniny. Vnútorná pieskovcová guľa dokonca kopíruje všetky nerovnosti a aj chyby nepresnej gule, ktorú vytváral nahromadený plyn niekedy aj s „prekážkami“.

Foto © TG

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu