ZN.SK
Monitor a rotácia, odstránenie chyby

Pomoc! Otočil sa mi displej na počítači! Ako obnoviť obraz v monitore?

Otočila sa vám pracovná plocha, monitor sa správa čudne a všetko máte o 90° doľava, alebo vpravo? Ako z toho von a ako to čo najrýchlejšie napraviť?

Čo za škriatka sa to pripletie pod nohy ľuďom v kanceláriách a v domácnostiach, keď im z ničoho nič otočí „monitor“? V skutočnosti nemajú otočený monitor, len displej. Pri niektorých klávesových skratkách sa grafické aplikácie domnievajú, že ste to chceli a tak vám displej, respektíve celú pracovnú plochu otočia o 90° doľava. Alebo doprava. Alebo rovno hore nohami.  Vždy však ide o nastavenia aplikácie, ktoré sa dá zvrátiť.

Otočený displej problém v počítači

Žiaden strach. Už sme mali možnosť sa stretnúť so zúfalstvom v kancelárii, kedy pri horlivej príprave projektu musel pracovník otáčať celý monitor a upevňovať ho medzi škatuľami z papiera. Pozhadzované kancelárske potreby po okolí, podobretá kabeláž a to len preto, aby mohol pozerať na monitor „normálnym“ spôsobom. Nie je nutné pretáčať fyzicky celý monitor. Skúste nasledovné:

Nájdite cestu, ako vrátiť otočený displej v monitore

Vo svojom počítači skúste v okolí hodín medzi ikonkami aplikácií vyhľadať takú, s ikonkou displeja. Áno, okamžite sa zmenili aj pohyby myši. Kurzor lieta tam kam nechcete, ale vedzte, že robí presne to, čo s myšou sami robíte. Monitor ale nefunguje na princípe gravitácie, nevie kde je spodok a preto za spodok považuje to, kde má práve spodnú lištu s tlačidlom „štart„. Pravým tlačidlom myšou na ňu zistíte, či vám ponúkne možnosti „ROTATE“ alebo „DISPLAY SETTINGS“. V slovenčine rotácia a nastavenia displeja.

Monitor a rotácia, odstránenie chyby

Druhá možnosť je siahnuť po pravom tlačidle na ploche. Čistá pracovná plocha a pravé tlačidlo myši môže odhaliť aj také nastavenia, ako vidieťna obrázku. Opäť je to rotácia a v nej ukryté ďalšie rotovanie. Ak sa vám podarilo displej otočiť do pravej strany, tak ho vráťte o 90° vľavo. Vždy tak ide o nastavenie rotácie, ktoré sa však v závislosti od grafickej karty, systému a veku počítača môže líšiť.

Prečo vôbec niekto rotáciu vymyslel?

Rotácia má zmysel. Buď v prípade, že si staviate plochu z viacerých monitorov, používate LCD obrazovky ako napríklad v kinách, kde sú plochy nastavené na výšku, alebo upevňujete obrazovku k stropu a má pre vás význam otočenie obrazu o celých 180°. Všetko má svoj zmysel, len v prípade bežného používateľa náhle otočenie znamená doslova katastrofu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu