Ostrava a jej Nová radnica na novej zberateľskej 0 eurobankovke

Ostrava a jej Nová radnica na novej zberateľskej 0 eurobankovke

Ostrava, tretie najväčšie mesto Českej republiky rozlohou aj počtom obyvateľov, sa objavila na novej bankovke. Stále viac populárny koncept 0 eurobankoviek v susedných Čechách doteraz zaujal najmä pražskými motívmi, bankovkou s Karlom Gottom, či bankovkou s Katedrálou sv. Petra a Pavla v Brne. Ostravská 0 eur bankovka zobrazuje motív jednej z najznámejších budov krajského mesta, známeho predovšetkým ako mesto priemyslu a baníctva.

Ostrava 0 eurová bankovka

Verejnosť sa prvýkrát zoznámila s bankovkou už 28. októbra, kedy ju bolo možné zakúpiť na Prokešovom námestí počas dňa otvorených dverí Novej radnice. Od 30. októbra sú bankovky k dispozícii v ďalších informačných centrách mesta Ostrava. Bankovky sú vyhotovené v celkovom náklade 10 000 kusov. Cena jednej bankovky je 60 kč.

Ostravský motív 0 eurobankovky

Budova Nové radnica postavená v rokoch 1925 až 1930 nahradila pôvodnú radnicu na Masarykovom námestí. V tej dnes sídli Ostravské múzeum. Prvorepublikovú nadčasovú budovu s hodinovou vežou navrhli František Kolář a Ján Ruby. Výstavbu viedol architekt Karel Kotas. Celkovo je dodnes celý radničný komplex najväčším v Českej republike. Veža, ktorú tvorí 155 ton vážiaca konštrukcia, dosiahla po dostavaní dva české rekordy. S výškou 86 metrov sa stala najvyššou radničnou vežou v Čechách. Zároveň do rozhľadne viedol v tej dobe najvyšší rýchlovýťah. Ochodza veže sa nachádza vo výške 72 metrov. Verejne prístupná s krásnym výhľadom je jednou z najobľúbenejších atrakcií mesta.

V popredí ostravského motívu na 0 eurovej bankovke stojí 3,5 metrov vysoká bronzová socha Ikara, ktorú na Prokešovom námestí pred radničnou vežou inštalovali 1. júla 1999. Jej autorom je akademický sochár František Stork.

Koncept 0 eurových suvenírových bankoviek

Zaujímavý koncept, ktorého úlohou bolo zatraktívniť rôzne atrakcie v Európe, pôvodne vznikol vo Francúzsku. Jeho popularita sa postupne začala rozširovať aj do ostatných krajín Európskej únie a v posledných rokoch sa začal objavovať aj vo zvyšku sveta. Technologické spracovanie je totožné s oficiálnym platidlom. Kvalitný bavlnený papier a rad prvkov originality, ktoré sťažujú aj pri skutočných euro bankovkách pokusy falšovateľov, tvorí z 0 eurobankoviek zakaždým unikátne sústo pre zberateľov. Každá bankovka je číslovaná, čo mnohokrát pre zberateľov hrá dôležitú úlohu. Aj cez veľký nápor záujemcov po uvedení bankoviek do predaja sa v Európe darí plniť pôvodný zmysel tohto suveníru. Ovplyvňuje turistický ruch a záujem cestovateľov. Prípadne sa jej predajom ocitajú konkrétne miesta v cestovateľských plánoch nielen jednotlivcov, ale aj celých skupín.

Cena niektorých bankoviek stúpa už krátko po spustení predaja. Prípad bankovky s Karlom Gottom bol však iný. Niektoré sa napriek nízkej predajnej cene predávali na internete ešte pred spustením predaja za niekoľko tisíc českých korún. Aj dnes sa objavujú v Nemecku a na slovenský ponuky i dopyty s bankovkou Karla Gotta za viac ako 300 eur. Na Slovensku tento koncept funguje už druhý rok. Najcennejšia bankovka je zrejme prvé vydanie bankovky k výročiu Slovenského národného povstania. Obľúbená je bankovka mesta Baťovany, ktoré sa dnes volá Partizánske. Jeho zakladateľom bol priemyselník Tomáš Baťa a história mesta je spätá najmä s obuvníctvom. Populárna je tiež bankovka so spisovateľom Pavlom Országhom Hviezdoslavom, prípadne mnoho ďalších. Čím nižšie sériové číslo, tým je bankovka medzi zberateľmi žiadanejšia.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.