ZN.SK
jednorožec a kolotoče

Organizácia na ochranu zvierat chce zakázať kolotoče so zvieratami

Známa organizácia na ochranu zvierat chce zakázať kolotoče s koňmi a inými zvieratami. Údajne im to ubližuje a vytvára dojem podriadenosti.

Organizácia PETA zaoberajúca sa ochranou zvierat sa najnovšie pustila do kritiky a snahy docieliť, aby americká spoločnosť Chance Rides prestala vyrábať kolotoče s podobizňami zvierat. Ide o najväčšieho amerického výrobcu klasických kolotočov, ktoré ponúkajú rôzne postavičky, konce, alebo aj iné zvieratá ako vtáky a jednorožcov, na ktoré sa môžu deti posadiť a nechať sa zviesť. Nepochopiteľný krok ospravedlňujú snahou o zamedzenie ich zneužívania a vykorisťovania. PETA žiada, aby výrobca prestal vyrábať kolotoče so zvieratami, ale nahradil ich strojmi, lietadlami, autami a buldozérmi. podľa organizácie kolotoče prispievajú k tomu, že zvieratá vnímame ako sluhov a objekty slúžiace zábave.

jednorožec a kolotoče

foto: Kone a jednorožce sú pre kolotoče bežnou súčasťou. V našich končinách sú napríklad známe labute. Aj tie by to tak mali poriadne nahnuté.

Kolotoče? Organizácia PETA zrejme prestrelila

Nech už bola akokoľvek PETA braná vážne, v tomto prípade podľa verejnosti značne prestrelila. Nespokojnosť a rozhorčenie sú viditeľné aj v komentároch v rôznych médiách a príspevkoch s touto témou. Kritika voči plastovým, alebo sklolaminátovým vyobrazeniam koní, je nemysliteľná. Patria do kolotočov neodmysliteľne a dajú sa považovať za kultúrny prvok, ktorý nemá vôbec mladú tradíciu. V prípade zasahovania do takéhoto prvku, ktorý obsahuje kone umelé, totiž vytvárajú pôdu na ďalší stupeň bojov. Mohlo by ísť ľahko o sprísnenie boja proti zobrazovaniu koní ako dopravného prostriedku vo filmoch, v reklamách, rozprávkach. Alebo aby vôbec kone neboli používané na jazdenie.

Nezmysel, ktorý vyprodukovala organizácia na ochranu zvierat a venovala mu čas, totiž spotreboval istý čas a ich odborné nasadenie. To mohla organizácia venovať skutočným problémom skutočných zvierat. Nie plastových a nie v oblasti, ktorá sa týka prevažne detí. Energia a čas, ktorá je venovaná donedávna neexistujúcemu problému môže viesť k precedensu, kedy sa začne pristupovať podobne aj k hračkám, k hojdacím koňom, atrakciám v nákupných centrách a k ďalším vyobrazením zvierat. Od tohto nezmyslu je totiž už len krôčik k zákazu LEGO stavebnice, v ktorej je sada jazdkýň na koni, alebo hračiek s týmto sortimentom. Je rovnako tak krôčik od toho, aby voly ťahajúce pluh alebo voz zmizli z niektorých kultúr, vyobrazení a kultúrneho dedičstva. PETA svoju žiadosť voči americkému výrobcovi kolotočov myslela plne vážne a vo svojom boji nehodlá poľaviť. Investíciou času do tohto absurdného boja si však zrejme vyslúži pokles vážnosti a podpory ľudí z vonka.

Zdá sa, že podivný návrh nemá podporu ani vo svetových médiách a diskusiách pod nimi. Téme snahy o zákaz sa venuje viacero médií.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu